Jump to content

Τι Είναι Αυτά::::::


Recommended Posts

Σήμερα το πρωί που τάισα τον μονομάχο μου παρατήρησα κάτι πάνω σε 2 φύλα και στο βυθό!

Είναι κάποιος ζωντανός οργανισμός , υπολείμματα τροφής(αν και είναι κάπως μεγάλα) ή τίποτε άλλο:

Η τροφή που χρησιμοποιώ είναι της ocean nutrition ιδικά για μονομάχους!http://www.oceannutrition.eu/products.aspx?Product=betta-pro

ay7z.jpgiilp.jpg

6jja.jpg

cgmn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν τροφη φουσκωμενη απο το νερο μου μοιαζει φιλε μου! Περιμενε να σου πουν και οι εμπειροι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επανω στα φυλλα της ανουμπια και στην πετρα φαινεται σαν κελυφος απο σαλιγκαρι.Στην τριτη φωτο ομως-παλι σε φυλλο ανουμπια-μοιαζει οντως σαν υπολειμα τροφης.Προσεκτικα λοιπον με το ταισμα γιατι στα λιτρα σου ανεβαζεις αμμωνια πολυ ευκολα.Ποσες φορες ταιζεις την μερα και τι ποσοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Ταίζω 2 φορές τη μέρα!

Η τροφή καταναλώνετε σε λιγότερο από 1 λεπτό!

Περίπου το 1/4 της μεζούρας που έχει μέσα στην συσκευασία της τροφής!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ητροφη ειναι pellets αν θυμαμαι καλα.1/4 της μεζουρας ειναι πολυ.Μετρημενα 7-8 μπιλακια τη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θυμάσαι! Τόσα δίνω...

Εχθές το πρωί το τάισε η μητέρα μου, παίζει να έριξε περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Υπολείμματα τροφής ήταν!!!Προσπάθησα να τα αφαιρέσω με τσιμπιδάκι και διαλύονταν,

Τελικά να μάζεψα με μία απόχη!

Σας Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Ανεκρινε την μητερα παραυτα!

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτές οι μανάδες το υπερβολικο τάισμα τελικά το έχουν στο αίμα τους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα ταιζεις 7-8 μπιλακια τη φορα; Αν ναι, νομιζω ειναι παρα πολλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sturm τοσα ταιζω και γω,ειναι εξαιρετικα μικρα,φαντασου οτι ο ογκος τους ειναι οσο περιπου το ματι του μονομαχου.Αυτη αλλωστε ειναι και η ποσοτητα που προτεινει και η εταιρεια.Τωρα αν δεις το μονομαχο ψιλονταουλιασμενο κανονιζεις αναλογα.Μ΄αυτη την ποσοτητα παντως ο δικος μου ουδεποτε φουσκωσε αντιθετως μοιαζει παντα πεινασμενος.Για να φτασει τροφη στον πατο ουτε λογος!Νομιζω οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση της μαμας της ξεφυγε λιγο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρησιμοποιώ αυτή την τροφή και δίνω 2-3, το πολύ 4 μπιλάκια. Περισσότερα τα θεωρώ υπερβολή, άσχετα με το τι λένε οι οδηγίες. Προτιμώ να ταίζω περισσότερες φορές μέσα στην ημέρα αλλά από λίγη τροφή, πάντα 2-3 του δίνω, είτε είναι κόκκοι, πέλετς, φύλλα, αρακάς, σπιρουλίνα, σκουλήκια και λάρβες κουνουπιών. :)

Μια φορά τον είχα παραταϊσει και είχε γίνει έτσι, από τότε προσέχω.

post-55442-0-25148000-1378297145_thumb.jpg
Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρησιμοποιώ αυτή την τροφή και δίνω 2-3, το πολύ 4 μπιλάκια. Περισσότερα τα θεωρώ υπερβολή, άσχετα με το τι λένε οι οδηγίες. Προτιμώ να ταίζω περισσότερες φορές μέσα στην ημέρα αλλά από λίγη τροφή, πάντα 2-3 του δίνω, είτε είναι κόκκοι, πέλετς, φύλλα, αρακάς, σπιρουλίνα, σκουλήκια και λάρβες κουνουπιών. :)

Μια φορά τον είχα παραταϊσει και είχε γίνει έτσι, από τότε προσέχω.

Βγαίνει και σε μπαλόνι ο Μονομάχος :D
Link to comment
Share on other sites

Μπυροκοιλιά λέμε! Τρεις μέρες έμεινε νηστικός μέχρι να ξεφουσκώσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ταΐζω 7-8 κομμάτια 2 φορές τη μέρα και έχω την αίσθηση ότι είναι λίγο!

Την εξαφανίζει μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και δεν δείχνει ποτέ φουσκωμένος!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρησιμοποιώ αυτή την τροφή και δίνω 2-3, το πολύ 4 μπιλάκια. Περισσότερα τα θεωρώ υπερβολή, άσχετα με το τι λένε οι οδηγίες. Προτιμώ να ταίζω περισσότερες φορές μέσα στην ημέρα αλλά από λίγη τροφή, πάντα 2-3 του δίνω, είτε είναι κόκκοι, πέλετς, φύλλα, αρακάς, σπιρουλίνα, σκουλήκια και λάρβες κουνουπιών. :)

Μια φορά τον είχα παραταϊσει και είχε γίνει έτσι, από τότε προσέχω.

Kι εγω αυτο πιστευω! 2-3-4 περισσοτερες φορες την ημερα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να ταΐζω τόσες φορές κατά την διάρκεια της μέρας γιατί δεν είμαι στο σπίτι (λόγο δουλειάς) και όπως φαίνεται δεν μπορώ να εμπιστευτώ την μητέρα μου να το κάνει!(ξέχασα να αναφέρω ότι την ρώτησα και μου είπε ότι επειδή το ψάρι κατανάλωσε γρήγορα την ποσότητα που της είπα έριξε σχεδόν την μισή(!!!!!!) μεζούρα)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα το ψαρι να μεινει νηστικο παρα να το ταισει καποιος που δεν ξερει και να κανει υπερβολες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η ελληνιδα μανα ηταν ενοχος!Τα βαζουν τωρα και με τους μονομαχους :zoro:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να ταΐζω τόσες φορές κατά την διάρκεια της μέρας γιατί δεν είμαι στο σπίτι (λόγο δουλειάς) και όπως φαίνεται δεν μπορώ να εμπιστευτώ την μητέρα μου να το κάνει!(ξέχασα να αναφέρω ότι την ρώτησα και μου είπε ότι επειδή το ψάρι κατανάλωσε γρήγορα την ποσότητα που της είπα έριξε σχεδόν την μισή(!!!!!!) μεζούρα)

Έκανε ένα λάθος, αλλά δεν πειράζει. Μπορείς να πεις στη μητέρα σου να ταίζει 2-3 μπιλάκια το πολύ 3-4 φορές την ημέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα που δεν οδηγαει καμμια νταλικα η μαμασου.βαρυ χερι εχει, αν εχει και βαρυ ποδι στο γκαζι,δυσκολα...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν οδηγάει ούτε ποδήλατο!!!!! :kookoo::kookoo:

Και μία ερώτηση : αγόρασα φιλαράκια γαρίδας για τον μονομάχο μου αλλά δεν τα τρώει! τα ρουφάει και μετά τα φτύνει! Τσάμπα τα αγόρασα ή υπάρχει περίπτωση να τα φάει κάποια στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να του τα δωσεις μαζι με σκουλικι που του αρεσει.

η τροφη τι μαρκα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...