Jump to content

Κατι Σκληραινει Το Νερο Σε Ενυδρειο Με Αγγελοψαρα


Recommended Posts

Για το PH και τις σκληρότητες που λέγατε νωρίτερα ξύλα, catappa, κτλ όλα αυτά επηρεάζουν την χημεία του νερού αλλά όχι και τόσο και βέβαια το καθένα διαφορετικά και άλλο λιγότερο ή περισσότερο πχ τα ξύλα ή τα φύλλα επηρεάζουν μεν αλλά πολύ λίγο σχεδόν καθόλου!
Που θέλω να καταλήξω τα φύλλα ξύλα κτλ ναι επηρεάζουν το νερό αλλά όχι τόσο ώστε να μας ενδιαφέρει άμεσα τι και αν μετά από πολλά ξύλα ή catappa η σκληρότητα πέσει 1 μονάδα ή το ph από 7,4 πάει 7,3 !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως θα ειμαι σίγουρος τι φταίει??? Υπαρχει καποιος αξιοπιστος τροπος να το τεσταρω ??

Οσον αφορα τη ψαροσυνθεση ετυχε λογω αλλαγης απο πιο παλιο ενυδρειο στο οποιο δεν χώραγε πλέον το black shark που καποια ασχετη κοπελίτσα μου ειχε πει οτι κάνει στα 80lt που ημουν... προσπαθω τωρα να το διορθώσω με ταση προς τα angelfish αφου βεβαια το καινούριο ενυδρείο σταθεροποιηθει.

Κανε αυτο που λεει ο rastafari με το ακουαφορτε και θα δεις τι ειναι ασβεστολιθικο και τι οχι!

Μολις εισαι σιγουρος και το φτιαξεις βλεπουμε και πως θα εξελιχθει το ενυδρειο με τα σκαλαρια!

Link to comment
Share on other sites

Για να το κανω σίγουρα σωστα ...ρίχνοντας ακουαφορτε θα αφρισει αν ειναι ασβεστολιθικο;;; σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Καλο ειναι να σπασεις ενα μικρο κομματι ετσι ωστε να δεις το εσωτερικο της πετρας αλλα και να μη μπει ακουαφορτε στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Κάνω τις δοκιμες μου κ ενημερωνω... Ευχαριστώ πολυ ολους!

Link to comment
Share on other sites

Αναμενουμε με ενδιαφερον!

Link to comment
Share on other sites

εγινε η πρωτη δοκιμη με ακουα φορτε.... δυστυχως το μιγμα της αμμου αφριζε...το παρακολουθουσα 2 λεπτα κ εβγαζε φουσκαλες μικρες κ μεγαλες συνεχεια! ..θα δοκιμασω κ καποιες απο τις πετρες... βεβαια μου φαινεται βουνο να ξεστησω ολο το ενυδρειο κ να αφαιρεσω 50 κιλα αμμο , να την ξεχωρισω απο το υποστρωμα της seachem κλπ.... :angry: ... Εχετε καμια προταση??? γιατι το μονο που σκεφτομαι ειναι μια που ειναι η αρχη του ενυδρειου κ ψαχνομαι ακομα , να το γυρισω σε αφρικανικες κιχλιδες Μαλαουι που δεν το εχω ξανακανει....οποτε κ θα προσθεσω πετρες κ θα αλλαξω ψαροσυνθεση... θα ηθελα την γνωμη σας... :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Αν σου φαινεται βουνο, αυτη ειναι και η καλύτερη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Εχετε καμια προταση??? γιατι το μονο που σκεφτομαι ειναι μια που ειναι η αρχη του ενυδρειου κ ψαχνομαι ακομα , να το γυρισω σε αφρικανικες κιχλιδες Μαλαουι που δεν το εχω ξανακανει....οποτε κ θα προσθεσω πετρες κ θα αλλαξω ψαροσυνθεση... θα ηθελα την γνωμη σας... :bigemo_harabe_net-81:

Οντως ειναι η καλυτερη λυση.

Link to comment
Share on other sites

εγινε η πρωτη δοκιμη με ακουα φορτε.... δυστυχως το μιγμα της αμμου αφριζε...το παρακολουθουσα 2 λεπτα κ εβγαζε φουσκαλες μικρες κ μεγαλες συνεχεια! ..θα δοκιμασω κ καποιες απο τις πετρες... βεβαια μου φαινεται βουνο να ξεστησω ολο το ενυδρειο κ να αφαιρεσω 50 κιλα αμμο , να την ξεχωρισω απο το υποστρωμα της seachem κλπ.... :angry: ... Εχετε καμια προταση??? γιατι το μονο που σκεφτομαι ειναι μια που ειναι η αρχη του ενυδρειου κ ψαχνομαι ακομα , να το γυρισω σε αφρικανικες κιχλιδες Μαλαουι που δεν το εχω ξανακανει....οποτε κ θα προσθεσω πετρες κ θα αλλαξω ψαροσυνθεση... θα ηθελα την γνωμη σας... :bigemo_harabe_net-81:

Καταρχην εχεις βαλει αμμο με το υποστρωμα?Αυτο ειναι λαθος,υποστρωμα παει μονο με χαλικι ψιλο απο πανω.Υποστρωμα της seachem εννοεις το flourite?Αν ναι,λογο κοκκομετριας,η αμμος θα παει απο κατω και το υποστρωμα πανω.Οπωτε οτι και αν κανεις,πρεπει να το ξυλωσεις,ασε που και σε Αφρικανες να πας,πρεπει να τα ξυλωσεις ολα,να βαλεις τις πετρες πρωτα και μετα την αμμο σκετη χωρις υποστρωμα,αλλιως θα εχεις κατολυσθιση στις πετρες αν τις βαλεις πανω απο την αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εχεις βαλει αμμο με το υποστρωμα?Αυτο ειναι λαθος,υποστρωμα παει μονο με χαλικι ψιλο απο πανω.Υποστρωμα της seachem εννοεις το flourite?Αν ναι,λογο κοκκομετριας,η αμμος θα παει απο κατω και το υποστρωμα πανω.Οπωτε οτι και αν κανεις,πρεπει να το ξυλωσεις,ασε που και σε Αφρικανες να πας,πρεπει να τα ξυλωσεις ολα,να βαλεις τις πετρες πρωτα και μετα την αμμο σκετη χωρις υποστρωμα,αλλιως θα εχεις κατολυσθιση στις πετρες αν τις βαλεις πανω απο την αμμο.

Οπως τα λεει ο rastaf ειναι,οι κιχλιδες σκαβουν σα παλαβες,πρεπει δυστυχως να το ξηλωσεις ολο και να το τησεις απο την αρχη.Υποστρωμα θα σου ειναι αχρηστο μιας και λιγα φυτα αντεχουν με τις κιχλιδες γιατι τα τρωνε..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω

οτι και να επιλεξεις να κανεις

θα χρειαστει να βγαλεις

την αμμο και το υποστρωμμα

Link to comment
Share on other sites

Το υποστρωμα μου είναι το flourite, η αμμος ειναι 1-2mm κοκκομετρια κ ειναι απονπανω απο το υποστρωμα μια χαρα εδω κ 3 μηνες. Βεβαια δεν ξέρω αν αυτη η κοκκομετρια ειναι ιδανικη για αφρικανικες κιχλιδες???

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος με τον καιρο θα παει κατω απο το flourite γιατι εχει πιο μικρη κοκκομετρια απο αυτο.

Αμμο με υποστρωμα δεν παει οπως σου ειπα και πρεπει να το αλλαξεις οτι ψαρια και να διαλεξεις,θα εχεις προβλημα αν το αφησεις ετσι.

Αν αφησεις μονο τν αμμο,δεν νομιζω οτι θα εχεις θεμα με τις Αφρικανες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω καπου το διαβασα στο φορουμ για το ιδανικο για αληθινα φυτα αμμος με αυτη την κοκκομετρια κ υποστρωμα... μπορει να καταλαβα λαθος...

Στην μια περιπτωση αφου κανει η αμμο απλα χρειαζομαι πετρες κ πολυ δουλεια!...

Στην αλλη αλλαζω αμμο με μη ασβεστολιθικο χαλικι (με τι κοκκομετρια???) κ πολυ δουλειά επισης!

Διλημμα....

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω καπου το διαβασα στο φορουμ για το ιδανικο για αληθινα φυτα αμμος με αυτη την κοκκομετρια κ υποστρωμα... μπορει να καταλαβα λαθος...

Στην μια περιπτωση αφου κανει η αμμο απλα χρειαζομαι πετρες κ πολυ δουλεια!...

Στην αλλη αλλαζω αμμο με μη ασβεστολιθικο χαλικι (με τι κοκκομετρια???) κ πολυ δουλειά επισης!

Διλημμα....

Λαθος διαβασες..κοιτα και εδω.

Στη πρωτη περιπτωση,για Αφρικανες,πρεπει να το ξηλωσεις ολο,να στησεις τις πετρες και μετα να ριξεις αμμο σκετη,χωρις το υποστρωμα.

Στην δευτερη περιπτωση,πρεπει να ξεχωρησεις το υποστρωμα απο την αμμο και να βαλεις σκετο το flourite.Αν δεν σου φτανει να το βαλεις σκετο,μπορεις να το αναμειξεις με ψιλοκοκκο μη ασβεστολυθικο χαλικι.Στο αρθρο που σου εδωσα γραφει την ιδανικη κοκκομετρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο..Το περιγραφω εγω λάθος γιατι βασει του άρθρου η κοκκομετρια που εχω 1-2mm δεν θεωρειται αμμος αλλα χαλίκι ψιλο..

Μια τελευταία ερωτηση για να μπορέσω να παρω αποφαση.

Αυτο το ψιλο ασβεστολιθικο χαλικι που εχω με κοκκομετρια 1-2mm ταιριάζει για τις αφρικανικες κιχλιδες???

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι τετοια κοκκομετρια οχι,δεν κανει για Αφρικανες.Οι Αφρικανες θελουν αμμο γιατι σκαβουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ ολους για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με ενα ερώτημα για τις κιχλιδες ... τι αμμο αγοράζουμε;; χαλαζιακη, αραγωνιτη ή φυσική από θαλασσα; & ποια ειναι η αναλογια για ασβεστολιθικα πετρώματα για ενα σωστό περιβαλλον;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βαλεις και αραγωνιτη και απο παραλια αρκει να ειναι το μερος που θα την παρεις καθαρο.

Τι εννοεις αναλογια?Ολα πρεπει να ειναι ασβεστολιθικα,οπωτε και πετρες μπορεις να παρεις απο τη φυση αρκει να τις καθαρισεις καλα και να μην ειναι αιχμηρες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει κατι φεγγαροπετρες που δεν ειναι ασβεστολιθικες κ εχουν πολλες τρυπες για φωλιες γι αυτο ρωταω αναλογια ...δλδ ειναι ικανα 30 κιλα αμμου θαλάσσης να δημιουργησουν σωστες συνθηκες ή πρεπει να βαλω κ ασβεστολιθικες πετρες ή 50-50 ασβεστολιθικες κ φεγγαροπετρες είναι οκ;

Έγινε επεξεργασία - kakofonix
Link to comment
Share on other sites

Tι διαστασεις εχει το ενυδρειο; Εγω φαντασου για να σου δωσω ενα μπουσουλα, σε διαστασεις 1,50 χ 50 εχω 45 κιλα αμμο και θα ηθελε αλλα 20 τουλαχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Το υψος δεν μας προβληματιζει! Οι αφρικανες ειναι ψαρια που σκαβουν πολυ! Σε φιλους εδω μεσα εχουν σκαψει τοσο πολυ που φανηκε γυαλι! Επειδη θα εχεις και τις πετρες και αν στις ξεθαψουν μπορει να καταρευσει ολο το οικοδομημα, εγω θα προτεινα να βαλεις μπολικο! Καμια 60αρια κιλα τουλαχιστον! Το βλεπεις και το ρυθμιζεις αργοτερα αν θελει κι αλλο ή οχι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...