Jump to content

Ανοξείδωτες Βίδες Μέσα Στο Ενυδρείο .


Αργύρης Π

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου !
Σήμερα σε μία συζήτηση για το πως να στερεώσω κάποιες ρίζες μέσα σε ένα ενυδρείο και λόγο του ότι η μία είχε στο κόψιμο της μεγάλη επίπεδη επιφάνεια μου πέρασε από το μυαλό να κάνω το εξής.
Να πάρω ένα κομμάτι από κάποια πράγματα ενυδρειακά που έχω και έχουν πάνω τους βεντούζες να τα κόψω κρατώντας μόνο το σημείο με τις βεντούζες και αυτό το κομμάτι να το βιδώσω με ανοξείδωτες βίδες πάνω στην επίπεδη επιφάνεια της ρίζας με αποτέλεσμα όταν κολλήσει στο τζάμι να έχω το εφέ ότι η ρίζα είναι κομμάτι δέντρου που δεν ακουμπάει ακόμα στον βυθό έχοντας από κάτω αρκετό χώρο για να κρυφτούν τα ψάρια μου αλλά και ταυτόχρονα να μπορώ να την βγάλω/αλλάξω θέση όποτε θελήσω .
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής : 1 Το μέταλλο ακόμα και αν είναι ανοξείδωτο θα μου κάνει ζημιά στο νερό ?

2 Έχετε καμία άλλη ιδέα για το πως να κάνω αυτό που θέλω αλλά χωρίς να είναι μόνιμο ?

Να πω πως το βρήκα και καλή ιδέα σε περίπτωση που μία ρίζα δεν έχει μουλιάσει ακόμα αρκετά και επιπλέει !

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο με γλυκό νερό δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Πρέπει να βρεις βίδες 316 Οι απλές ανοξείδωτες είναι 304 και μακροχρόνια θα κάνουν μια μικρή οξείδωση σαν ψώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο με γλυκό νερό δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Πρέπει να βρεις βίδες 316 Οι απλές ανοξείδωτες είναι 304 και μακροχρόνια θα κάνουν μια μικρή οξείδωση σαν ψώρα.

Σωστός

Link to comment
Share on other sites

ρε bouboula , άσε και κανέναν άλλο να απαντήσει!!! Είσαι ο master DIY !!!! +1 στα γραφώμενα σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο με γλυκό νερό δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Πρέπει να βρεις βίδες 316 Οι απλές ανοξείδωτες είναι 304 και μακροχρόνια θα κάνουν μια μικρή οξείδωση σαν ψώρα.

+1

Link to comment
Share on other sites

Τις ρίζες που δεν ακουμπάνε στον πάτο συνήθως τις δένουμε στις κόντρες που έχει το ενυδρείο.

Μέχρι να "ρουφήξει" μια ρίζα μπορούμε να την βάλουμε για λίγες μέρες σε μια λεκάνη ή να την βάλουμε στο ενυδρείο και από πάνω μερικές πέτρες. Μόλις "ρουφήξει" τις αφαιρούμε.

Προσωπικά εγώ θα έλεγα στις βεντούζες να περάσεις πετονιά και να δέσεις τον κορμό όπως θες, παρά να βάλεις μέταλλο στο ενυδρείο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παλιά που είχα γλυκό, έκανα το εξής...

Άνοιξα μια τρύπα στο ξύλο και σφήνωσα μέσα ένα πλαστικό... το κάλυμμα από ένα στυλό BIC !!!

Την άλλη άκρη την κόλλησα με logo στην τρύπα της βεντούζας.

Αθάνατο... έμεινε εκεί για πάνω από 2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Παλιά που είχα γλυκό, έκανα το εξής...τότε που είχες τα δεινοσαυράκια λες;;;;; :)

Άνοιξα μια τρύπα στο ξύλο και σφήνωσα μέσα ένα πλαστικό... το κάλυμμα από ένα στυλό BIC !!!

Την άλλη άκρη την κόλλησα με logo στην τρύπα της βεντούζας.

Αθάνατο... έμεινε εκεί για πάνω από 2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Τις ρίζες που δεν ακουμπάνε στον πάτο συνήθως τις δένουμε στις κόντρες που έχει το ενυδρείο.

Μέχρι να "ρουφήξει" μια ρίζα μπορούμε να την βάλουμε για λίγες μέρες σε μια λεκάνη ή να την βάλουμε στο ενυδρείο και από πάνω μερικές πέτρες. Μόλις "ρουφήξει" τις αφαιρούμε.

Προσωπικά εγώ θα έλεγα στις βεντούζες να περάσεις πετονιά και να δέσεις τον κορμό όπως θες, παρά να βάλεις μέταλλο στο ενυδρείο σου.

Συμφωνώ και επαυξάνω!!

Μεταλλο,νερό και ρεύμα δεν πάνε μαζί. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα παρόμοιο βίντεο σαν αυτό που ζητάς να κάνεις!

https://www.youtube.com/watch?v=lobiAuVpeo4

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ανοξειδωτες οι βιδες δεν θα εχεις προβλημα,εδω βαζουμε ανοξειδωτο πλεγμα που πανω εχει μοςς και δεν εχουμε προβληματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να βάλεις πλαστικές βίδες-ντ'ιζες και να κάνεις οτι θες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν έχουν πρόβλημα.

Edit

Και η κολα στιγμής θα σου έκανε δουλειά. Αυτή που κολλάμε κοράλλια και βράχια....

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis78
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας το βίντεο του giorgosmarios είναι κατά 99% αυτό που θέλω να κάνω μιλάω πάντα για γλυκό νερό !
το βάρος δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα !
Οπότε αν με αφήσουν ήσυχο αύριο Κυριακή θα κάνω πειράματα πετυχημένα ή όχι θα σας πω τα αποτελέσματα !

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε αποτελέσματα από πρώτο χέρι και όχι από βίντεο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η δικιά μου εκδοχή .

Οι βεντούζες κρατάγατε τις ρίζες μια χαρά και έξω από το νερό ( λόγο αλλαγής η στάθμη ήταν χαμηλά τώρα γεμίζω ) θα παρακολουθώ τις βίδες και θα ενημερώνω αν πάει κάτι στραβά να το ξέρουμε !

post-49005-0-55941900-1396192029_thumb.jpg

post-49005-0-55397200-1396192034_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

argirisp πολυ κονικο σαλιγκαρι ρε φιλε μου, βαλε κανα χελενα.

Link to comment
Share on other sites

ρε bouboula , άσε και κανέναν άλλο να απαντήσει!!! Είσαι ο master DIY !!!! +1 στα γραφώμενα σου. :)

Με τόσες κατασκευές σε ενυδρεία και όχι μόνο, δεν υπάρχει υλικό που να μην το έχω δοκιμάσει. :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι με το inox …………. Προσωπικα το δουλευω στο δισκο ενυδρειο τρια χρονια διχως προβλημα ………………… το μονο που μπορει να σου παρουσιαστει στην επαφη βιδας με κατσαβιδι (λογο πληγης – γρατζουνια ) επιφανειακη σκουρια……………….. την οποια τριβοντας την με τζιβα διωχνεις την σκουρια ,πιανει φιλμ το συγκεκριμενο σημειο και δεν θα εχεις πλεον προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Αργυρη μας βγηκε ο λαιμος ρε φιλε για να δουμε τις φωτο. :P

Μια χαρα εγινε φιλε,σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε είναι από κινητό οι φώτο και όταν είδα πως ανέβηκαν ήταν αργά ! :crazysmile:

αχαχαχαχαχαχ νταξει σε συγχωρω! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...