Jump to content

60Lt - Χρυσόψαρα


numb

Recommended Posts

Το ενυδρειάκι τρέχει 2 περίπου μήνες. Στρώθηκε με μπόλι + bionitrivec. Είναι οριακά επαρκές για τα ψαράκια τώρα που είναι μικρά και σκοπεύω να αγοράσω αρχικά ένα καλό εξ. φίλτρο και στη συνέχεια (μετά 1-1.5 χρόνο) και ανάλογα με την ανάπτυξη των ψαριών, να τα μεταφέρω σε μεγαλύτερο ενυδρείο 150-200λιτ.    

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου 

(Κρύου νερού, Βarebottom)



Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60X30X35, Αquatlantis Atlantis 60

Συνολικά Λίτρα: περίπου 60

Sump (λίτρα):-



Οργανισμοί

Φυτά: κρυπτοκορίνα, κερατόφυλλο, egeria densa

Ψάρια: 2 μικρά fancy xρυσόψαρα (1 black moor, 1 oranda)

Άλλα είδη: -



Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: -

Πέτρες: λίγα βότσαλα/χαλίκια ποταμίσια, λεπτόκοκο χαλικάκι στα γλαστράκια   

Ξύλα:-

Άλλα διακοσμητικά : 4 γυάλινα γλαστράκια/βαζάκια όπου είναι φυτεμένα/στερεωμένα τα φυτά 

Υπόστρωμα: - 

Βυθός: γυμνός 



Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): led 11w

Διάρκεια φωτισμού: 18-22.00 + φυσικός φωτισμός ημέρας 



Υποστήριξη οργανισμών 

Φίλτρανση: 2 εσωτερικά φίλτρα: dolphin F800 (300l/h) με σφουγγάρι και siporax mini και το "μαμίσιο" biobox mini 2                                (300l/h) σφουγγάρι, βαμβάκι, δικό του βιολογικό υλικό ("aqua clay") και siporax mini

Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτης 75w, 

Λίπανση: -

Παροχή CO2:-

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-

Διατροφή: bloodworms sera, flakes tetra, goldpearls JBL, λαχανικά (αρακά,μαρούλι, αγγούρι ζεματισμένα)





Παράμετροι

pH: 7,5

Γενική σκληρότητα (GH): >7

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): >10

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): >20

Φωσφορικά (PΟ4):?

Μέση Θερμοκρασία (°C):20



Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 20lt X 2 φορές εβδομαδιαία

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: JBL biotopol plus

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:  Ανά 2 αλλαγές νερού,  καθάρισμα των τζαμιών (και μέρους του πάτου) από άλγες με μαλακό σφουγγαράκι.



Φωτογραφίες:

IMG_20140329_100505_zpscaf4c19c.jpg

IMG_20140329_095159_zpsb21b7a5b.jpg

IMG_20140329_100509_zps6892646a.jpg

IMG_20140329_100631_zps25f67066.jpg

IMG_20140329_100534_zps6d29e42d.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραιο ειναι αλλα γιατι γυμνος ο βυθος....

επισης μολις δοκιμασουν το κερατοφυλλο ξεχνα το.... :bbq:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα τα ψαρακια σου ! να τα χαιρεσαι!

Καλα κανεις και σκεφτεσαι απο τωρα το νεο τους ενυδρειο.. μπορουν να μεινουν για την ωρα εκει μεχρι να μεγαλωσουν λιγο.. στην συνεχεια σιγουρα θα χρειαστουν μεγαλυτερο..

Την επιλογη bare bottom την χρησιμοποιουσα κι εγω παλαιοτερα για πιο ¨αποστειρωμενο¨ περιβαλλον, αλλα τελικα η χαρα του υποστρωμματος ειναι αλλη :)

ομορφο παντως το στησιμο που εκανες! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι γυμνο. Γλυτωνει απο τεραστια μολθνσξ νερου ο φιλος και με ενα σιφωναροσμα στην αλλαγη νερου θα αστραφτει. Μπραβο φιλε

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

... Γλυτωνει απο τεραστια μολθνσξ νερου ο φιλος και με ενα σιφωναροσμα στην αλλαγη νερου θα αστραφτει....

Γι' αυτό είναι γυμνός.

Επίσης κάνει ωραία εφέ αντικατοπτρισμών (σ΄ εμάς που το βλέπουμε απ΄ εξω και υπό γωνία). Την ιδέα την πήρα από ξένα φόρα χρυσοψαράδικα, όπου ο γυμνός βυθός είναι πολύ διαδεδομένος. Εγώ έχω σπάσει τη μονοτονία με διάφορες πετρούλες και ελάχιστο χαλικάκι για να παίζουν τα ψαράκια (ρίχνουν και αυτά χαλικάκια που παίρνουν απ΄το γλαστράκι).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ημοθν σιγουρος οτι διαβαζεις αρκετα απο εξωτερικο.οντως ειναι διαδρδομενο αρκετε το γυμνο εκει αλλα και πολυ πρακτικο παραλληλα στη συντηρηση.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω να διαβάζω την παρουσίαση και βλέπω "bare bottom". Έπειτα διαβάζω "χαλικάκια και βότσαλα" και αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως εγώ δεν έχω καταλάβει τι είναι το bare bottom... μέχρι που είδα τις φωτογραφίες! :D

Ενώ γενικά δεν μου αρέσουν τα bare bottom από άποψη αισθητικής, γιατί τα θεωρώ πολύ "γυμνά" και αφύσικα, το δικό σου μου αρέσει πολύ. Αν θεωρήσω το ενυδρείο ένα διακοσμητικό, το βρίσκω πανέμορφο. Από την άλλη όμως με ξενίζει το να βλέπω τα χρυσόψαρα να κολυμπάνε σε ένα "τεράστιο βάζο" που έχει μέσα του μικρά βαζάκια. :)

Για τα φυτά μην ανησυχείς, δεν τα τρώνε όλα τα χρυσόψαρα, και αφού τα ταίζεις και "πρασινάδα" το βλέπω δύσκολο να στα φάνε.

Μπράβο σου, και να χαίρεσαι τα χρυσόψαρά σου!

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα ψαρακια! Να σου ζησουν και να τα χαιρεσαι!

Προσωπικα δεν μου αρεσει τοσο γυμνο κι εμενα επισης με ξενιζουν τα βαζα και τα καλωδια που φιανονται απο πισω!! Αυτα ειναι γουστα!

Εγω θα σου λεγα να βαλεις βυθο και μια μονοχρωμη μαυρη, μπλε, γκρι, καφε κτλ αφισα απο πισω!

Και παλι να τα χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις προτασεις σας! Με ενδιεφερε ενα πιο πρωτοτυπο/ΖΕΝ στησιμο, οχι η φυσικοτητα, εξ' ου και τα βαζακια αντι για πετρες και ξυλα. Φόντο σκέφτομαι να βάλω, λευκο ημιδιαφανες - οχι σκούρο για να φαίνεται και το Μουρ. Σταδιακά ελπιζω να πυκνώσουν να φυτά και να κλείσω την πλάτη του ενυδρείου με αυτά. Ψάχνω και κάνα δυο μπάλες moss. Ξέρει κανείς που μπορω να βρω?

Link to comment
Share on other sites

Μπαλες μος ή μπαλες αλγης;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι το ιδιο! Αυτο ειναι μπαλα αλγης! Πουλανα σψεδον σε ολα τα πετ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι μπάλες άλγης. Το αναφέρει και το ίδιο το site που έδωσες αλλά και το προφίλ τους εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι μπάλες άλγης. Το αναφέρει και το ίδιο το site που έδωσες αλλά και το προφίλ τους εδώ.

Στο αγγλικό αναφέρει:

"Aegagropila linnaei, better known to aquarists as Marimo or moss ball, is a type of algae that grows into green balls...". Στο προφίλ τις αναφέρει ως "Cladophora Aegagrophila" και επίσης αναφέρει "διαλύονται κάτω από τους 24οC". Γνωρίζει κανείς αν αληθεύει, γιατί στην περίπτωση αυτής δεν κάνουν για τ ενυδρείο μου!

Link to comment
Share on other sites

Αληθευει το δικο μας προφιλ γιατι η μπαλα δεν ειναι μοςς αλλα αλγη cladophora.

Τα προφιλ τα δικα μας εγιναν απο συνδιασμο των προφιλ της τροπικα,εμπειρων χομπιστων αλλα και ξενων φορουμ για διασταυρωση των πληροφοριων.

Την μπαλα την πουλουν με διαφορα ονοματα αλλα ολες ειναι το ιδιο,μπαλα αλγης.

Διαβασε και εδω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ μοντέρνο, και όμορφο.Η ιδέα του αντικατοπτρισμού πολύ καλή.Να το χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

UPDATE: Mετά την απώλεια του moor μου, στο ενυδρείο μπήκε ένα μικρούλι ranchu. Οι φωτογραφίες δεν είναι καλές, γιατί δεν κάθεται σε χλωρό κλαρί (και του εύχομαι να μην κάτσει ποτέ!) :

IMG_20140414_115837_zpsbe338d08.jpg

IMG_20140414_115806_zps8794ca86.jpg

IMG_20140414_115750_zpsffda22e3.jpg

IMG_20140414_115713_zps2217d3fa.jpg

IMG_20140414_115446_zps50a5d0d5.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τον χαίρεσαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο ρε φιλαρακι; Πρωτη φορα το βλεπω! Εχει μια ελκυστικη ασχημια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά και τα χχμ.... όχι και τόσο καλά λόγια :

( ...Εχει μια ελκυστικη ασχημια!...)

:-)

Κι η γυναίκα μου έχει σχεδόν την ίδια γνώμη με σένα (βγάλε το "ελκυστική" κι είσαι μέσα!)

Εγώ το βρίσκω χαριτωμένο. Μου κάνει κάτι από puffer!

Είναι ranchu. Κάτι σαν κοντόχοντρο oranda με κοντή ουρίτσα χωρίς ραχιαίο πτερύγιο:

http://www.youtube.com/watch?v=9uqkDkH9uhA

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πανεμορφο να το χαιρεσαι!

τα rancu ειναι η αγαπημενη μου ρατσα χρυσοψαρων μαζι με τα veiltail!

ειχα δοκιμασει πριν 2 χρονια δυο μικρουλια που ειχα βρει.. δυστυχως τα εχασα νωρις..

καποια στιγμη θελω να ξαναδοκιμασω.. ειναι περιεργα και αρκετα δυσκολα ψαρακια..

Ευχομαι να το χαιρεσαι πολλα πολλα χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ασχημο

εχει μια ιδιαιτερη ομορφια

Αυτο ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

... ειναι περιεργα και αρκετα δυσκολα ψαρακια!

Σε τι διαφέρουν από τα αλλά χρυσόψαρα ως προς τις απαιτήσεις; πρέπει να δώσω σε κάτι ιδιαίτερη προσοχή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...