Jump to content

Apple Snails...αντε Και Βγηκε Το Τσαμπι ...μετα?


Recommended Posts

Επι 2 χρόνια περιμενα τα σαλιγκαρακια να γεννησουν.Η σταθμη του νερου σε ανοιχτο ενυδρειο δεν βοηθαγε ισως και το ενυδρειο...σε ενα hailea του σουπερ μαρκετ δηλαδη εχω γεμμησει ως τωρα 6 τσαμπια .Απο κανενα ομως εδω και 1μιση βδομαδα δεν εχει βγει σαλιγκαρι.Σε ενα απο αυτο μαλιστα το κρατισα σε ταπερακι με σφουγγαρι βρεγμενο αλλα μυρισε πεθαμενατιλα.Τα υπολοιπα τα αφησα στο καπακι.Ειδα βιντεακια που ο αλλος τα σπαει στην μεση και το πηγαινει περα δοθε στο νερο.Τι ακριβως πρεπει να κανω μετα απο το τσαμπι και αφου βγει απο το σαλιγκαρι το τσαμπι ποσες μερες θελει να μεινει στο καπακι για να βγουν τα σαλιγκαρακια????....?

Link to comment
Share on other sites

τοση σοφια ρε παιδια μου βγηκαν τα ματια να διαβαζω υπαρχει καποιος που μπορει να συμβουλεψει??

Link to comment
Share on other sites

υπομονη.ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της.μην βιαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

τοση σοφια ρε παιδια μου βγηκαν τα ματια να διαβαζω υπαρχει καποιος που μπορει να συμβουλεψει??

Ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι σ αυτα που λεμε παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

1 μιση βδομάδα είναι λίγος χρόνος. Συνήθως χρειάζονται μισό με ένα μήνα. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα τα αυγά να μην είναι γονικμοποιημένα.

Αν παρατηρήσεις μετά από λίγες μέρες να αλλάζει λίγο το χρώμα στο εσωτερικό τους πάμε καλά. Τα εξωτερικά αυγά συνήθως ξερένονται αν δεν υπάρχει ικανοποιητική υγρασία.

Αν ξεραθούν αρκετά δεν επιτρέπουν σε όσα είναι εσωτερικά και έχουν υγρασία να σκάσουν. Προσωπικά όσο ήταν ανοιχτά τα φώτα, τα έβρεχα 2-3 φορές τη μέρα με νερό ενυδρείου χωρίς όμως να μείνει για μεγάλο διάστημα νερό πάνω τους, γιατι ενδεχομένως θα σαπίσουν. Την τρίτη εβδομάδα έσπαγα το τσαμπί προσεχτικά σε 3-4 μέρη και τα άφηνα πάνω σε ένα μικρό κομμάτι φελιζόλ ώστε να πέσουν μόνα τους στο νερό.

70 % επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν έκανα απολυτός τίποτα και μετά από λίγο καιρό παρακάλαγα στο forum να τα μοιράσω γέμισα σαλιγκαράκια σε υπερβολικό βαθμό !
Στην κοπή της πίτας πέρυσι πρέπει να είχα πάνω από 10-12 σακουλάκια με 8-9 σαλιγκάρια που τις έδινα για να αλαφρώσω το ενυδρείο μου !

Link to comment
Share on other sites

θελουν υγρασια τα αυγα..αν ξεραθουν , ειναι για πεταμα.

οπως τα λεει ο Αργυρης... μην το επειχηρησεις..

θυμαμαι πριν 1,5 χρονο ειχα πανω απο 150 apple στο ενυδρειο απο ενα ή δυο τσαμπια που δεν τα ειδα......εκανα αλλαγες σαν τρελος και μοιραζα απο δω και απο κει, για να ερθει το ενυδρειο στα ισια του...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...