Jump to content

Ζεόλιθος


Recommended Posts

Τι νεότερο ξέρουμε για αυτό το υλικό?

Βρήκα αρκετά θέματα στην ''βάση'' μας αλλά τα περισσότερα είναι αρκετά παλιά.

Συγκρατεί όντως αμμωνία, νιτρικά κλπ από το γλυκό νερό?

Το χρησιμοποιεί κάποιος στο ενυδρείο ή στο φίλτρο του? Αν ναι έχει δει τα αποτελέσματα που λένε ότι μπορεί να κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γνωριζω εγω απο πεταχτα διαβασματα ειναι οτι δεν κανει για νεα και φυτεμενα ενυδρεια.Ναι μεν δεσμευει αμμωνια και νιτρικα απελευθερωνει ομως και Να+.Σε καποια ενυδρεια το βαζουν για περιορισμενο χρονο και συγκεκριμενο λογο[νομιζω χρησιμοποιειται περισσοτερο σε θαλασσινα]

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ? Κανένας άλλος ? Νόμιζα ότι θα έχει ενδιαφέρον το θέμα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλο για καποιους σε θαλασσινο και ιδανικο για χελωνιερες οπου και καταπινει την αμμωνια απο το νερο.αν ψαξεις λιγο παραπανω θα βρεις παλιες κουβεντουλες σχετικα εδω μεσα

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για θαλασσινό? Δεν ενδείκνυται και για γλυκό? Αν όχι γιατί?

Link to comment
Share on other sites

για να αποδιδει σωστα χρειαζεται που και που λιγη αναδευση.δεν ειναι ιδιαιτερα βολικο σαν υλικο αν και σε καποιες περιπτωσεις ειναι θαυματουργο.

Link to comment
Share on other sites

για να αποδιδει σωστα χρειαζεται που και που λιγη αναδευση.δεν ειναι ιδιαιτερα βολικο σαν υλικο αν και σε καποιες περιπτωσεις ειναι θαυματουργο.

Ποιό πολύ θα ήθελα να μάθω πως συμπεριφέρεται σε χρήση μέσα στο φίλτρο. Ξέρω ότι απλά απορροφά νιτρικά κλπ αλλά αν δεν αλλαχθεί μεσα σε 6 μήνες ξερνάει πίσω αυτά που ''μάζεψε''

Το θέμα είναι μέσα σε αυτό το εξάμηνο τα ''μαζεύει'' όντως όλα αυτά που λέει ή το παρακάνει με αποτέλεσμα να ξεμείνουν τα φυτά από ''φαγητό'' αν έχει τραβήξει όλα τα νιτρικά?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πανακεια.

βασικος λογος που δεν δουλευεται σε φυτεμενο ειναι πως οπως και να εχει θελουμε νιτρικα αφου ειναι η πηγη τροφης των φυτων.

και αυτος οπως και τα περισσοτερα υλικα μετα απο μεγαλη χρονικη χρηση τους κατανταει να γινει απλως βιολογικο υλικο.

δεν το συναντουμε σε χρηση σε γλυκο νερο για τους παραπανω λογους.οπως προειπα και ειδικα στο γλυκο δεν ειναι η δυναμικη του τοσο η απονιτροποιηση οσο η απορροφηση αμμωνιας απο τη στηλη του νερου.και αυτο το κανει ιδιαιτερα χρησιμο σε μολυσμενο νερο απο αμμωνια σε χελωνιερα.

Link to comment
Share on other sites

Το θελεις για να ριξεις τα νιτρικα? η για περισσοτερη φιλτρανση?

Link to comment
Share on other sites

Το θελεις για να ριξεις τα νιτρικα? η για περισσοτερη φιλτρανση?

Για να ρίξω τα νιτρικά Δημήτρη. Έχω 80 :(

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλαγές κάνεις?

Αυτή την εβδομάδα έκανα:

Δευτέρα 30%

Τετάρτη 30%

Σάββατο 50%

Και σήμερα είχα πάλι 80 !!!!!!!!!!!!!!!

Σε κάθε αλλαγή έπεφτε λίγο αλλά μετά τράβαγε πάλι την ανηφόρα.

Έχω μειώσει και λίγο το φάι .

Link to comment
Share on other sites

σκουπα κανεις τακτικα? καλο σιφωναρισμα?

τι ταιζεις και καθε ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε με τη φιλτρα το υποστιριζεις?

Link to comment
Share on other sites

Σκούπα κάνω σε κάθε αλλαγή για να τραβήξω και τους λαθρεπιβάτες. Από φάι ξέρεις τώρα.

Δίσκοι γαρ θέλουν το φαγάκι τους αλλά δεν το παρακάνω. Δύο φορές την εβδομάδα κατεψυγμένη καρδιά και τα υπόλοιπα γεύματα διάφορα άλλα μέχρι 3 φορές την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε με τη φιλτρα το υποστιριζεις?

Ένα 1500 άρι JBL φουλ siporax και το εσωτερικό του Rio με siporax και σφουγγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω κανω αλλαγη δυο φορες τη βδομαδα με λιγοτερη φυτομαζα απο την δικη σου, 4 φορες τη μερα ταισμα

και εχω 40!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω κανω αλλαγη δυο φορες τη βδομαδα με λιγοτερη φυτομαζα απο την δικη σου, 4 φορες τη μερα ταισμα

και εχω 40!

Και γιατί σε μένα πάει τόσο ψηλά? Οι δικοί μου οι δίσκοι κατουράνε περισσότερο από τους δικούς σου ? :)

Link to comment
Share on other sites

ας τα παρουμε με τη σειρα.

αρχικα εχεις τσεκαρει τα τεστ σου με καποιον αλλον?δηλ να δεις αν μετραε καλα ρωταω.

στην συνεχεια αν οντως μετρας σωστα πρεπει να βρεις την πηγη των νιτρικων γιατι τετοιο νουμερο μεγαλο απο καπου γεννεται αφου κανεις και συχνες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το TEST της API . Στην αρχή μου έκανε εντύπωση η εμμονή του στο κόκκινο χρώμα μέχρι που το δοκίμασα στο νερό της βρύσης και το χρώμα βγήκε κίτρινο. Αρα πρέπει να είναι σωστό.

Και εγώ την πηγή ψάχνω αλλά δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που σου λεει ο Κωστας εχει δικιο. Σε ενα αλλο θεμα που ειχες ανοιξει ειχες πει οτι δεν εβγαζες τις

χρωματικες αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που σου λεει ο Κωστας εχει δικιο. Σε ενα αλλο θεμα που ειχες ανοιξει ειχες πει οτι δεν εβγαζες τις

χρωματικες αλλαγες.

Σε αυτό έχεις δίκιο. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι 40 ή 80. Αν και το βλέπω περισσότερο για 80.Το χρώμα είναι για μένα ίδιο αλλά ακόμα και το 40 πολύ δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

το οτι σου δειχνει οτι σου δειχνει δεν σημαινει πως ειναι και σωστο.ισως να εχεις πχ 40 αντι για 80.τσεκαρε το με καποιο αλλο τεστ καποιου φιλου σου.

για πηγη υποψιαζομαι το φιλτροκουτι και τα σφουγγαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Μειωσε την ποσοτητα της καρδιας καθε φορα φορα ή κοψε την μια μερα απ τις δυο....

Εαν στις δυο βδομαδες δεις διαφορα στα νιτρηκα εχωντας τις ιδιες ρουτινες τουε θα ξερεις τι φταιει...

Link to comment
Share on other sites

για πηγη υποψιαζομαι το φιλτροκουτι και τα σφουγγαρια σου.

Τι εννοείς Κώστα? Τα σφουγγάρια θέλουν αλλαγή και το κουτί ξέπλυμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...