Jump to content

Θολουρα Στο Νερο Μετα Απο Αλλαγη Νερου


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, εχω ενα ενυδριο φυτεμενο 65 λιτρων, με διαφορα ψαρακια γενικα. Τρεχει περιπου 2,5 χρονια χωρις προβληματα ολα πηγενουν καλα μεχρι τωρα, μονο που στις 2 τελευταιες αλλαγες νερου , παρατηρησα το εξεις και θα ηθελα να ρωτησω αν τοχει παθει και κανενας αλλος το ιδιο προβλημα. Μολις κανω αλλαγη νερου (το σταθερο 30% την εβδομαδα) μετα ριχνω το acquatan οσο χρειαζετε, και παρατηρω οτι μετα απο 2-3 ωρες το νερο μεσα γινεται καπως θολο σαν ναχει "ομιχλη" μεσα στο νερο . Στη ροη του νερου φενεται οτι εχει μια ασπριλα μεσα που ειναι παντου μεσα στο ενυδρειο. Τις αλλες φορες το αφισα ετσι και μετα απο λιγες ωρες εφυγε μονο του. Τα ψαρακια δεν φαινονται να ενοχλουνται και ολες οι ενδειξεις απο τα τεστ φαινονται φυσιολογικα.

Το εχει παθει κανενας αλλος το ιδιο πραγμα? Δεν ξερω τι μπορει να φταιει. Δοκιμασα και πλυσιμο του φιλτρου που ειναι εξωτερικο αλλα τιποτε δεν αλλαξε.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως στις οδηγιες χρησεως λεει πως αναλογα την μολυνση του νερου θα μεινει μια θολουρα ή κανω λαθος;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το aquatan είναι αντιχλώριο, δεν πρέπει να το βάζουμε μετά αλλά πριν ρίξουμε το νερό μέσα στο ενυδρείο. Μήπως η θολούρα είναι βρωμιά π.χ. από τον βυθό που σηκώνεται επειδή αναταράσσεται; Το νερό το ρίχνεις σιγά σιγά;

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι το κανει αυτο ενω 2,5 χρονια τωρα ποτε δεν ειχε ξαναγινει. Το νερο το ριχνω σχετικα γρηγορα αλλα στην αρχη δεν εχει την παραμικρη θολουρα μετα ξεκιναει και εμφανιζεται. Παρα πολυ μυστηριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρίχνεις βακτήρια μετά την αλλαγή, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ριχνω βακτηρια μετα την αλλαγη ποτε δεν εριχνα μονο στην αρχη οταν δεν ειχα ψαρακια μεσα για 2 βδομαδες μεχρι να πιασει βακτηρια. Η θολουρα ειναι ακριβως ιδια με το υγρο των βακτηριων αλλα σε πολυ πιο ηπιο βαθμο.

Link to comment
Share on other sites

προφανως εχεις περισσοτερα οργανικα στην στηλη του νερου.

στο παρελθον δεν το εβλεπες το φαινομενο γιατι ειχες πολυ λιγοτερα και ηταν και πιο νεο το ενυδρειο.

δεν υπαρχουν μυστηρια στο χομπι μας.ολα ειναι εμπειρια,παρατηρηση και ενασχοληση.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατι που πρεπει να κανω? Ειναι επικυνδυνο για τα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

οχι κατι το ιδιαιτερο σε αυτη τη φαση.

κανε που και που μαζι με την αλλαγη σου και καμμια σκουπα βυθου.θα βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Αν θα μπορουσατε να εξηγησετε παραπανω τι εννοειτε με το εχει παραπανω οργανικα στη στηλη του νερου? :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

εξτρα τροφη ψαριων,αποβλητα τους κλπ ολα μαζι συνθετουν το σκηνικο.πως πας απο νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

0 και 10

?

μετρησεις παιρνουμε πριν κανουμε αλλαγη και μετα την αλλαγη.

εχεις δει καθολου φιλμ στην επιφανεια του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω πηρα μονο μετα την αλλαγη. Η επιφανια του νερου δεν εχει απολιτος τιποτε τορα που κοιταξα

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω για τωρα.σε ρωτησα γενικα,μπας και καταλαβω απο που πηγαζει το προβλημα και σε βοηθησω.

δες ολα οσα σου ειπα και παρε μετρησεις σε διαφορετικες στιγμες,παντα πριν και μετα απο αλλαγη νερου για να δουμε τι κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σορυ για το σπαμ αλλα Κλαζ πολυ σε χαιρομαι που σημερα εχεις παρει φορα! Να σαι παντα καλα να βοηθας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να μας εχει καλα ο θεος να βοηθιομαστε ολοι μας.

ΥΓ.απλα σημερα μου ηρθε ορεξη απο παλια,και ειπασ να μην παει χαμενη,.

σ'ευχαριστω φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλμ στην επιφανεια βλεπω μονο αν βαλω το χερι μεσα για να φτιαξω κατι,ή μπει καποιο αλλο αντικειμενο. Σας ευχαριστω πολυ.θα κανω τις μετρήσεις κ θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κι απο κατω προς τα πανω! Στο φως φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

να μας εχει καλα ο θεος να βοηθιομαστε ολοι μας.

ΥΓ.απλα σημερα μου ηρθε ορεξη απο παλια,και ειπασ να μην παει χαμενη,.

σ'ευχαριστω φιλε μου.

Κωστα σημερα εγραψες για ενα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Βακτηριακη εξαρση ειναι, το φίλτρο σου πως το καθαριζεις?

Κατι εχεις κανει και εχεις επηρεάσει τα βακτηρια...

Link to comment
Share on other sites

Βακτηριακη εξαρση ειναι, το φίλτρο σου πως το καθαριζεις?

Κατι εχεις κανει και εχεις επηρεάσει τα βακτηρια...

Δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...