Jump to content

Είδος άλγης;


ThDam

Recommended Posts

Επειδή έχω μπερδευτεί.

Η παρακάτω είναι καφέ ή τριχοειδής άλγη;

algae1.jpg

algae2.jpg

Και αυτή είναι green spotted;

algae3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φαίνεται για μαύρη (BBA) και συνήθως οφείλεται σε χαμηλό CO2 σε συνδυασμό με χαμηλό φωτισμό.

Η δεύτερη είναι τύπου spot.

Link to comment
Share on other sites

Άρα Μιχάλη δεν έκανα καλά που μείωσα τον φωτισμό, μάλλον πρεπει να βάλω φουλ την 2η λάμπα. Όσο για CO2 είμαι μέσα στα πλαίσια βάσει του πίνακα. Και μάλλον πρέπει να συνεχίσω την λίπανση με κάλιο και σίδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή ρίξε μια ματιά εδώ για την ΒΒΑ.

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ide_greek1.html

Φρόντισε να την καταπολεμήσεις όσο ειναι νωρίς πριν ακούσουμε ασχημα μαντάτα.

ΥΓ.

Υπεροξείδιο του υδρογόνου=οξυζενέ

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το να διαβάζεις όλα ή σχεδόν όλα τα post όταν είσαι αρχάριος έχει νόημα...

Ένα από τα φυτά που έβαλα στο νεοσύστατο ενυδρείο μου εφερε επάνω στα φύλα του αυτό που ονομάζεται μάρη άλγη... Λόγο ασχετοσύνης δεν το κατάλαβα... προσπάθησα να το καθαρίσω αλλά μπά εκοψα τα ποιο χαλια φύλα λίγο από τις ρίζες και το φύτεψα... ευτυχός η άλγη δεν έδειξε να αναπτυσεται το φυτό βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο από την Πέμπτη... Έριξα λίγο οξυζενε σήμερα καλού κακού και ήδη έχει αρχίσει να αλλάζει χρώμα η αλγή... αντε και ο Θεος βοηθός... αν και τυχαία με σώσατε... ελπίζω να μην έχω απώλειες και να μην επεκταθεί το κακο και στα άλλα φυτά...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το να διαβάζεις όλα ή σχεδόν όλα τα post όταν είσαι αρχάριος έχει νόημα...

Ένα από τα φυτά που έβαλα στο νεοσύστατο ενυδρείο μου εφερε επάνω στα φύλα του αυτό που ονομάζεται μάρη άλγη... Λόγο ασχετοσύνης δεν το κατάλαβα... προσπάθησα να το καθαρίσω αλλά μπά εκοψα τα ποιο χαλια φύλα λίγο από τις ρίζες και το φύτεψα... ευτυχός η άλγη δεν έδειξε να αναπτυσεται το φυτό βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο από την Πέμπτη... Έριξα λίγο οξυζενε σήμερα καλού κακού και ήδη έχει αρχίσει να αλλάζει χρώμα η αλγή... αντε και ο Θεος βοηθός... αν και τυχαία με σώσατε... ελπίζω να μην έχω απώλειες και να μην επεκταθεί το κακο και στα άλλα φυτά...

4160[/snapback]

Πόσο οξυζενέ έριξες;

Θέλει μεγάλη προσοχή γιατί την ίδια ζημιά που παθαίνει η άλγη μπορεί να πάθουν και τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εριξα μόνο σε ένα φυτο... σε αυτό που παρουσιάστηκε το πρόβλημα δύο περάσματα στο περίπου 10ml... ισως και λιγότερο... από ότι καταλαβαίνω μέσα στην εβδομάδα θα καταλάβω το μέγεθος της καταστροφής...

Link to comment
Share on other sites

10ml για μέχρι 50λιτ, καθαρά νερό, είναι εντάξει. Ξαναρίξε πάλι σε 24 ώρες, λογικά η άλγη θα πρέπει να αλλάξει χρώμα, προς το ροζ-μωβ.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου έννοια μόλις γύρισα από τη δουλεια ήταν να δω τα φυτουνια μου... so far ολά καλα... Το κερατοφυλλο ανεβαίνει με τρελους ρυθμούς :hysterical: σε σημειο που μου κάνει τρομερη εντυπωση... Όσο για την άλγη όντως έχει αλλάξει χρώμα... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα παιδιά.

Πήρα και γω προχτές μια anubias nana και παρατήρησα ότι έχει μαύρη άλγη.

Καθάρισα όσο μπόρεσα και την φύτεψα.

Τώρα διαβάζω για οξυζενέ και τέτοια κόλπα. Το οξυζενέ απο που το προμηθευόμαστε. Φαρμακείο ; Και το βάζουμε πάνω στο φυτό ή το αδειάζουμε μέσα στην στήλη νερού. Και αν ναι πόσο ρε παιδιά ;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε οξυζενέ από το φαρμακείο, κάνει. Δοκίμασε με μία σύριγγα να το ψεκάσεις στα φύλλα που βλέπεις ότι έχουν προσβληθεί. Θα παρατηρήσεις ότι η άλγη θα γεμίσεις φυσαλίδες σε εκείνο το σημείο. Στη συνέχεια κοκκινίζει. Μετά από λίγες ώρες ή την άλλη μέρα θα δεις ότι η άλγη θα έχει καεί. Αν δεν έχει φύγει εντελώς επανέλαβε τοπικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε οξυζενέ από το φαρμακείο, κάνει. Δοκίμασε με μία σύριγγα να το ψεκάσεις στα φύλλα που βλέπεις ότι έχουν προσβληθεί. Θα παρατηρήσεις ότι η άλγη θα γεμίσεις φυσαλίδες σε εκείνο το σημείο. Στη συνέχεια κοκκινίζει. Μετά από λίγες ώρες ή την άλλη μέρα θα δεις ότι η άλγη θα έχει καεί. Αν δεν έχει φύγει εντελώς επανέλαβε τοπικά.

4523[/snapback]

Να το ξεφυτέψω το φυτό ή όπως είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι ρίξε.

Όταν λες να "ξεφυτέψω" τι εννοείς; Στην anubia πρέπει να φυτεύεις μόνο τα μικρά ριζίδια μέσα στο χαλίκι, το υπόλοιπο κεντρικό ρίζωμα μένει απέξω για να μην σαπίσει. Ή ακόμα καλύτερα δεμένη σε ξύλο ή πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τήν έχω φυτέψει κανονικά όπως φυτέυουν τα φυτά στις γλάστρες.

Τι προτείνεις να κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

H anubia nana έχει μια κεντρική ρίζα από όπου ξεκινούν τα φύλλα της. Αυτή πρέπει να μένει έξω από το χαλίκι γιατί διαφορετικά σαπίζει. Από αυτή τη ρίζα ξεκινούν μικρά ριζίδια τα οποία όπως είναι μπορείς με ένα τσιμπιδάκι να τα χώσεις στο χαλίκι και να κρατιέται από αυτά.

Αλλιώς, δέσε με μισινέζα την anubia σε ένα ξύλο ή πέτρα και θα αναπτύσσεται εκεί πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Νεώτερα από την άλγη.

Η Κυριακή ήταν μέρα αλλαγή νερού. Πριν κάνω την αλλαγή και επειδή δεν είχα χρόνο κράτησα λίγο νερό για να κάνω μετρήσεις αργότερα. Επίσης δεν ήθελα να προχωρήσω στην λύση του οξυζενέ γιατί η άλγη ήταν λίγη ακόμα και είχα σκοπό να προσπαθήσω να βρώ την αιτία ώστε να διορθώσω την κατάσταση. Έκρινα πως είχα κάποιες μέρες στην διάθεσή μου για τις δοκιμές μου και αν προχωρούσε η άλγη, πάντα υπήρχε η έσχατη λύση του οξυζενέ. Απλά έκοψα τα φύλλα που είχαν άλγη και ακαθάρισα το φίλτρο. Το απόγευμα της Κυριακής έκανα τις μετρήσεις, που ήταν:

PH=7, KH=3, NO3=0, Fe=0,02 PO4=1,5

Συμπερασματικά είχα πολύ λίγο CO2, καθόλου νιτρικά, καθόλου σίδηρο, και πολύ φώσφορο. Η λίπανση που έκανα μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν η μισή από τις οδηγίες σε σίδηρο και κάλιο και αυτές σε ημερήσια δόση. ¶ρα τα φυτά την ημερήσια δόση του σιδήρου την απορροφούσαν όλη, απορροφούσαν και όλα τα νιτρικά και κάτι έλειπε για να απορροφήσουν τον φώσφορο.

Αποφάσισα να ρίξω φουλ δοσεις λίπανσης, φουλ ώρες τις λάμπες και καινούριο μίγμα CO2 και μεγάλη τσιγγουνιά στο φαγητό, ώστε να πουσάρω λίγο την κατάσταση των φυτών και να δω τι θα γίνει. Ρίχνω λοιπόν φουλ δόσεις Flourish, Ferreal, potassium και nitrogen. Ειδικά το Nitrogen το έριξα λόγω της μείωσης της τροφής, οπότε ναι μεν θα μείωνα τον φώσφορο αλλά θα μείωνα και τα νιτρικά. Φτιάχνω και καινούριο μίγμα CO2 και πάω για ύπνο.

Το επόμενο πρωί, πριν παώ στην δουλειά ρίχνω μια ματιά στο bubble counter και βλεπω ότι δεν βγαίνει καθόλου διοξείδιο. Κουνάω λίγο το μπουκάλι αλλά τίποτα. Και τώρα τι θα κάνω; με όλα τα λιπάσματα μέσα και χωρίς CO2. Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να βγάλω από την μπρίζα την 2η λάμπα και να δω το απόγευμα τι θα γίνει. Αλλαγή νερού ούτε σκέψη εκείνη την ώρα. Το απόγευμα γυρίζοντας ελέγχω το ενυδρείο και βλέπω ότι η άλγη είχε επισκεφτεί το Crinum calamistratum, σε μικρό βαθμό μόνο. Αποφασίζω να μην κάνω αλλαγή νερού και να φτιάξω καινούριο μίγμα CO2 βάζοντας λίγη παραπάνω μαγιά μήπως το προηγούμενο δεν δούλεψε γι' αυτό.

Το επόμενο πρωί πάλι τα ίδια, CO2 γιοκ. Το απόγευμα ελέγχω για άλγη, πολύ μικρή αύξηση και κάνω μετρήσεις για να δώ που βρίσκομαι:

PH=7,5 KH=4, NO3=0, Fe=0,02 PO4=1

Συμπερασματικά το σκεπτικό ψιλοδούλεψε, τον σίδηρο τον θέλανε, τα νιτρικά τα θέλανε και με την αλλαγή νερού της Κυριακής και την μείωση της τροφής έπεσε λίγο ο φώσφορος. Ξαναρίχνω μια από τα ίδια εκτός από flourish γιατί είχα ρίξει δόση μισής εβδομάδας, κάν και καινούριο μίγμα πάλι CO2 και βάζω όλο το σύστημα μαζί με το μπουκάλι στο ενυδρείο για να ελέγξω για διαρροές. Τίποτε όμως, CO2 γιοκ.

Εχτές το απόγευμα βλέποντας πάλι πολύ μικρή αύξηση της άλγης, αλλάζω το μπουκάλι από το σύστημα και ανοίγω καινούριο φακελάκι μαγιά για να ρίξω , ΝΑΙ καλά το καταλάβατε, χρησιμοποιούσα το ίδιο φακελάκι μαγιάς που το φύλαγα στο ψυγείο. Αυτό ήταν η αιτία που δεν δούλευε το σύδτημα. Και ως εκ θαύματος είδομεν το φως το αληθινό. CO2. Το άφησα να δουλεύει, ξανάβαλα την 2η λάμπα και περίμενα να δω τι θα γίνει.

Σήμερα το απόγευμα καθόλου αύξηση της άλγης, θα μπορούσα να πω και κάποια μείωση, χωρίς σιγουριά όμως. Κάνω μετρήσεις ξανά:

PH=6,5 KH=3, NO3=5, Fe=0,5 PO4=0,2

Συμπερασματικά με την λίπανση, το φως και το CO2 επήλθε κάποια ισορροπία, τα φυτά βρήκαν τα στοιχεία που τους έλειπαν για να απορροφήσουν τον φώσφορο και πιθανότατα αυτό θα είναι και το τέλος της άλγης. Θα σας κρατώ ενήμερους για την πορεία. Και προπαντός στο DIY CO2 το φακελάκι της μαγιάς πρέπει να είναι φρεσκοανοιγμένο.

:blush::hysterical::blush:

Έγινε επεξεργασία - ThDam
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή προχωράς πολύ καλά. Εφαρμόζεις το καλύτερο σύστημα που είναι πρώτα παρατήρηση και στη συνέχεια άμεσες ενέργειες για την αντιμετώπιση των προβλημάτων.

Τα φυτά σου έχουν πάρει για τα καλά τα πάνω τους. Η μόνη επισήμανση που έχω να κάνω είναι να φροντίσεις να μην μένει ποτέ το ενυδρείο χωρίς νιτρικά γιατί θα προκύψουν άλλα προβλήματα. Το nitrogen είναι μία καλή πηγή αζωτούχων θρεπτικών για τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή προχωράς πολύ καλά. Εφαρμόζεις το καλύτερο σύστημα που είναι πρώτα παρατήρηση και στη συνέχεια άμεσες ενέργειες για την αντιμετώπιση των προβλημάτων.

Τα φυτά σου έχουν πάρει για τα καλά τα πάνω τους. Η μόνη επισήμανση που έχω να κάνω είναι να φροντίσεις να μην μένει ποτέ το ενυδρείο χωρίς νιτρικά γιατί θα προκύψουν άλλα προβλήματα. Το nitrogen είναι μία καλή πηγή αζωτούχων θρεπτικών για τα φυτά.

4611[/snapback]

Ευχαριστώ, που θα πάει θα την βρω την ρουτίνα. Τώρα είμαι με μετρήσεις κάθε μέρα μέχρι να βρω την δοσολογία ρουτίνας. Και κάτι άλλο σχετικά με τα τεστ, είμαι πολύ ικανοποιημένος με τα τεστ της Seachem για iron και phosphates. Εκτός ότι έχουν συνεχή χρωματική γραμμή, έχουν και buffer ελέγχου για την απόδοσή τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Φαντάζομαι ότι αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον συνάδελφο!

Μπορείς κάποιος να επιβεβαιώσει!

post-1048-1147613537_thumb.jpg

post-1048-1147614032_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...