Jump to content

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ για τα φώτα μου


iliovas

Recommended Posts

Ενυδρείο nano reef (στο στρώσιμο ακόμα)

50 X 40 X 40 (Μήκος – Πλάτος – Ύψος)

50 Χ 10 Χ 40 Φίλτρο Πλάτης

50 Χ 30 Χ 40 ωφέλιμος χώρος περίπου 60 λίτρα

μείων 10 κιλά αραγωνίτη και 8,5 κιλά βράχος = 40 λίτρα νερό (ωφέλιμο)

επειδή το μήκος του ενυδρείου είναι 50 cm και οι μικρότερες Τ5 είναι 56 cm

η ερώτηση είναι αν το ενυδρείο μπορεί να δουλέψει σαν reef με 4 T8 46 cm (15watt)

4 X 15 watt = 60 watt περίπου 1watt/lt (πχ. 3marine white & 1actinic blue) ή

5 X 15 watt = 75 watt παραπάνω από 1watt/lt (πχ. 4marine white & 1actinic blue)

το σκεπτικό μου είναι να φιλοξενήσω 2 clowns με μια ανεμώνη – γαριδούλες – αλγοφάγους οργανισμούς και ότι κοραλλάκια μπορέσω

Τη γνώμη σας παρακαλώ για να αποφασίσω τι καπάκι θα φτιάξω τελικά

Αν καταλήξουμε σε καπάκι για Τ5 -24watt (αναγκαστικά 60 cm καπάκι) πόσες λάμπες θα χρειαστώ ?

1 white & 1 actinic 48 watt ?

2 white & 1 actinic 72 watt ?

εκτός από τα watt υπάρχει άλλος λόγος που προτιμούνται οι Τ5 από τις Τ8 ?

ή για να το πω διαφορετικά 2 Τ8 (15 watt) υπερτερούν από (ή έστω ισοδυναμούν με) 1 Τ5 (24 watt) γαι reef ή όχι ?

Έγινε επεξεργασία - iliovas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι λάτρης των ΜΗ και θα προτιμούσα μία τέτοια στα 70watt (να μπορώ να έχω και σκληρά :lmao:) στα 14000Κ χωρίς τίποτα άλλο. Είναι γνωστό ότι είναι οι μοναδικές λάμπες των οποίων το φάσμα πλησιάζει τόσο πολύ στο ηλιακό. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι λάτρης των ΜΗ και θα προτιμούσα μία τέτοια στα 70watt (να μπορώ να έχω και σκληρά :lmao:) στα 14000Κ χωρίς τίποτα άλλο. Είναι γνωστό ότι είναι οι μοναδικές λάμπες των οποίων το φάσμα πλησιάζει τόσο πολύ στο ηλιακό. :rasp:

Nα κανω μια διωρθωση μονο. Το ηλιακο φως στη ξηρα ειναι περιπου στα 6000κελβιν. Απλα στη θαλασσα λογο της σχετικα γρηγορης αποροφησης του κοκκινου και μετα του κιτρινου, τα κελβιν αναιβενουν σχετικα γρηγορα. Οποτε οι 10κ-14κ-20κ ειναι οι πλεον ιδανικες λαμπες για τα θαλασσινα ενυδρεια.

Σιγουρα δεν σου λεω κατι καινουργιο, απλα πισυετω πως μπερδεψες τα κελβιν και το αναφερω. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η διευκρίνηση Μάριε, μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά. :lmao: Εννοούσα ότι εν γένει οι ΜΗ πλησιάζουν περισσότερο από όλες στο ηλιακό φως αλλά από θέμα γούστου και χρησιμότητας θα προτιμούσα λάμπα στα 14.000Κ :rasp: χωρίς να συνδέονται τα δύο παραπάνω μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Metal Halide Η πρώτη επιλογή

η δεύτερη είναι 1 ή 2 power compact (T5) 36 watt στα 42-45cm περίπου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...