Jump to content

Εναρξη Νεου Reef 180 Λτ


niki64

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους. ειπα και γω να κανω ενα μεγαλο βημα σε θαλασσινο. Τρεχω εδω και 5 βδομαδες ενα reef 180 λτ με:

15 κιλα βραχο

30 κιλα αραγωνιτη

1 σκιμερ bouyo dg 2520

1 εξωτ.φιλτρο με αντιφοσφορα και άνθρακα

2 κυκλοφορητες tunze 6025

1 θερμοστατη 200 w

1 φωτιστικο 120 w led με 60 w μπλε και 60 w ασπρο

οι μετρησεις μου

θερμοκρασια 27

αλατοτητα 1024,5 με ρεφρακτομετρο. αλατι tropic marin

ammonia 0,25 με τεστ sera

no3 10mg/l me salifert

ph 7,8 me salifert

kh 11,2 dkh me salifert.

θα ανεβασω και φωτογραφιες εν καιρο.

θα ηθελα την βοηθεια σας με τις μετρησεις που εχω γιατι μαλλον κατι δεν παει καλα. Εβαλα εναν κλοουν μεσα και μετα μια εβδομαδα τελειος ξαφνικα ο κλοουν δεν αντεξε. τι λαθος εχω κανει; λετε να βιαστικα; το νερο του ενυδρειου ειναι βρυσης ομως περιμενω αυριο αντιστροφη οσμωση. περιμενω την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις καποιο ζωντανο μεσα

θα πρεπει το ενυδρειο να εχει στρωθει,οποτε θα πρεπει η ammonia να ειναι 0

Τι ρεφρακτομετρο εχεις και σου δειχνει και το μισο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου το μισο το υπολογισα μονη μου ετσι που το εβλεπα εχω το κλασικο που αγοραζουν οι περισσοτεροι στο e-bay. H ammonia πως θα παει στο 0 πρεπει να κανω κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη σου ευχομαι,Και τα νιτριτ 0 ,με αλλαγες νερου ,βαζοντας βακτηρια και υπομονη.θα πρεπει να μετρησεις να δεις τι τιμες εχεις.τα φωτα ποσες ωρες αναβουν?αλλαγες κανεις ;καθε ποτε?

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

τα φωτα τα αναβω 8 ωρες καθημερινα και αλλαγες κανω καθε εβδομαδα 20 λτ. επισης εβαζα βακτηρια μεχρι να βαλω το ψαρακι. να συνεχισω να βαζω βακτηρια παλι;

Link to comment
Share on other sites

ναι ριχνε,και να μετρας και αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα συνεχιζω να βαζω και θα επανελθω με καινουριες μετρησεις.ευχαριστω για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

καλημερα χτες αγορασα μια αντιστρωφη οσμωση . θα ηθελα να ρωτησω κατι. οι αλλαγες που θα κανω τωρα στο ενυδρειο μου θα ειναι αποκλειστικα με το νερο της α.ο. η θα πρεπει να βαζω και νερο βρυσης; οι αλλαγες που κανω ειναι 20λτ καθε βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Μονο με αντιστροφη οσμωση οι αλλαγες...τη βρυση ξεχνα τη!καλη αρχη κ απο μενα!

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση απλα ρωτησα γιατι διαβασα καπου οτι δεν πρεπει να βαζουμε μονο νερο α.ο γιατι ειναι τοσο καθαρο που δεν μπορει να ζησει κανενας ζωντανος οργανισμος και θα πρεπει να προσθετουμε και καποιους ηλεκτρολυτες η νερο βρυσης

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αυτο εχει να κανει με τα ενυδρεια γλυκου νερου που η Α/Ο αποστειρωνει πληρως το νερο, και συνηθος προσθετουμε και βρυσης η καπιο συμπληρωμα, εσυ στο νερο της Α/Ο ολα αυτα τα προσθετης απο το αλατι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

ωραια καταλαβα το αλατι κανει την διαφορα απο αυτα που διαβαζα ευχαριστω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αυτο εχει να κανει με τα ενυδρεια γλυκου νερου που η Α/Ο αποστειρωνει πληρως το νερο, και συνηθος προσθετουμε και βρυσης η καπιο συμπληρωμα, εσυ στο νερο της Α/Ο ολα αυτα τα προσθετης απο το αλατι :thumbsu:

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...