Jump to content

Μεταφορά Ενυδρείου Σε Άλλη Βάση


eliasjuve

Recommended Posts

Γειά σε όλους.

Με λένε Ηλία είμαι νέος στο forum και θα ήθελα μια βοήθεια αν μπορείτε.

Έχω ένα ενυδρείο 96 λίτρα 80x30x40 και αυτή τη στιγμή είναι πάνω σε ένα έπιπλο χαμηλού ύψους. Σκέφτομαι να φτιάξω μια βάση για να είναι ψηλότερα αλλά και να κρύψω το εξωτερικό φίλτρο κτλ. Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι το πως θα το ανεβάσω στη άλλη βάση. Φοβάμαι ότι ακόμα και αν αφαιρέσω πολύ νερό και τις πέτρες θα είναι ακόμα πολύ βαρύ για μεταφορά. Όποιος έχει καμιά ιδέα θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλάβει ακριβώς ποιο ειναι το πρόβλημα, τι ακριβώς σε προβληματίζει? Θα βαλεις τη καινουρια βαση διπλα στη παλια και με ενα ακομα ατομο θα το σηκωσετε και θα το βάλετε στη καινουρια προσεκτικά.Αν φοβασαι μην ξεκολλησει ο πάτος βάλε μια σανιδα ξυλινη απο κατω στο μέγεθος του πατου και σηκωστε το πιανοντας το απο τη σανιδα

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Για μένα θα πρέπει να το αδειάσεις από όλο το νερό και να βγάλεις και αρκετές πέτρες να μην σου πω όλες.

Όλα τα άλλα είναι επίφοβα , φυσικά περίμενε μια απάντηση και από τα άλλα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Για τις πέτρες συμφωνω, καλα ειναι να βγουν ολες γιατι αν μετακινηθει καμια και πεσει σε πλαινο τζάμι..... :wacko: Παντως με την αμμο η το χαλικι μεσα εχω μετακινησει πολλές φορες ενυδρείο χωρις προβλημα, αλλα με τον τροπο που σου ειπα. Με σανιδα απο κατω

Link to comment
Share on other sites

Έχω μετακινήσει ενυδρειο διαστάσεων 80x40x50 αφου έβγαλα το νερό μέχρι λίγο κάτω απο τη μέση. Πέρασα 2 υμάντες απο κάτω, στις δυο πλευρές, ανασηκόνωντάς το απο την κάθε μια και το σήκωσα με φίλο πιάνοντας τους υμάντες αλλα όχι κλείνοντας τα χέρια πάνω απο το ενυδρειο. Οι υμάντες έκαναν ενα ανάποδο Π. Σηκώσαμε το ενυδρειο και η γυναίκα τράβηξε γρήγορα το παλιο επιπλο και έβαλε απο κάτω το καινούριο. Μια χαρά το πήγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει μην σπάσει ο πάτος απο το βάρος. Κατά τα άλλα και μόνος μου το σηκώνω. Έχει λίγες πέτρες που μπορώ να βγάλω αλλά το χαλίκι δεν μπορώ γιατί έχω και φυτά μέσα. Αυτό με τη σανίδα από κάτω φαίνεται καλή λύση. Το ενυδρείο έχει ένα πλαστικό ψευτοτελάρο στο κάτω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Μη κάνεις κανά αστείο και το σηκώσεις μόνος σου έστω με λίγο νερο μέσα. Πέρα απο το οτι θα ειναι βαρύ με την αμμο κτλ, ενας κυμματιαμός μπορεί να σε πηγαίνει πέρα δώθε σα να χορεύεις ζεϊμπέκικο και να σε πετάξει κάτω μαζι με τη γυάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να αδειασεις ολο σχεδον το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο με την σανιδα με δευτερο ατομο ομως, οχι μονος

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά ύψους θα έχει?

Δεν εχω καταλάβει ακριβώς ποιο ειναι το πρόβλημα, τι ακριβώς σε προβληματίζει? Θα βαλεις τη καινουρια βαση διπλα στη παλια και με ενα ακομα ατομο θα το σηκωσετε και θα το βάλετε στη καινουρια προσεκτικά.Αν φοβασαι μην ξεκολλησει ο πάτος βάλε μια σανιδα ξυλινη απο κατω στο μέγεθος του πατου και σηκωστε το πιανοντας το απο τη σανιδα

Αυτό είναι η καλύτερη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...