Jump to content

Προβλημα Θολού Νερου Σε Νεο Ενυδρειο Νε Οσκαρ


Recommended Posts

Καλησπερα,

Σε καινουργιο ενυδρειο 450 λιτρα περιπου με 2 φιλτρα που ειχαν βιολογια απο το προηγουμενο ενυδρειο(eheim profesional 2 2028 kai eheim 2215) και μεσα ενας οσκαρ με σκοπο στο μελλον να βαλω αλλον εναν.

Μαζι με τα φιλτρα εβαλα και περιπου 100 λιτρα νερο απο το προηγουμενο ενυδρειο.

Για υποστρομα πηρα απο μαντρα πυριτικη αμμο, τρία 15κιλα που ηταν σε σακια κλεισμενα και τα εβαλα στο ενυδρειο και το λαθος οτι δεν την επλυνα πριν την βαλω μεσα.

Τις πρωτες μερες ηταν θολο το ενυδρειο,φυσιολογικο μεχρι να κατσει η αμμο το θεωρησα.

Σημερα ειναι η 9η μερα απο τοτε που το γεμισα και ενω εχει ξεθολωσει σχεδον τελειως,μολις το οσκαρ τριφτει στην αμμο το νερο γινεται πολυ θολό και αργει πολυ να καθαρισει.

Τις πρωτες μερες ειχα μετρησει λιγη αμμωνια, 0.25 ακριβως, τα νιτρωδη 0 και νιτρικα περιπου στα 15.

Σημερα αμμωνια 0,νιτρωδη0 και νιτρικα γυρω στα 10 με 15.

Θερμοκρασια 25

post-16893-1396358965,2626_thumb.jpg

post-16893-1396358984,8214_thumb.jpg

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι βλεπω στη φωτο,εχεις και αμμο και χαλικι?

Στο φιλτρο εχεις βαλει ενυδρειακο βαμβακι για να τραβα την θολουρα?

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να κάνεις πολύ μεγάλες αλλαγές νερού τις τάξεως του 80% για να καθαρίσει, εφόσον δεν έπλυνες πριν το υπόστρωμα και μετά ένα καθάρισμα στα σφουγγάρια των φίλτρων και θα στρώσει, πρόσεχε όταν βάζεις το νερό μετά να μην ανακατεύει το υπόστρωμα

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω βαλει ενυδρειακο βαμβακι.ωραια θακανω μεγαλη αλλαγη νερου,αυριο θαπαρω και υαλοβαμβακα και ξανα ενημερωνω.ευχαριστω

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Για βυθο εχεις και αμμο και χαλικι?Γιατι κατι τετοιο βλεπω στη φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ηταν απο την σακουλα η πυριτικη αμμο.δεν εχω προσθεσει κατι

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και λιγο ανθρακα καλου κακου να τραβηξεις τυχον βλαβερες ουσιες! Κανε και μια σκουπα βυθου!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα παρω και το μαυρο σφουγγαρι γιατον ανθρακα

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Πραγμστι με το που εβαλα ενυδρειακο βαμβακι και ανθρακα στο φιλτρο το νερο καθαρισε απιστευτα γρηγορα!ευχαριστω και παλι

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Βάλει και καμία φωτογραφία να δούμε!:-)

Στάλθηκε από το E9Q μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι ευχαριστως να του κανω 1 παρουσιαση,παντως σαν πρωτη παρατηρηση,την λυσσα που εχει ο οσκαρ να μετακομιζει καθε μερα τα παντα απο το ενυδρειο απο την 1 ακρη στην αλλη δεν λεγεται..εχει κανει ενα μεγαλο σκαψιμο στην μεση του ενυδρειου,μερικα μος ειχα βαλει μεσα μεχρι να βρω καμια ριζα να τα δεσω τους εχει κανει καταδρομικη επιθεση,το καλοδιο της αεραντλιας τοχει σκαψει,τοχει στην επιφανεια κ το πηγαινει βολτα...μια μικρη ριζα προσπαθει να μετακομισει κ δεν τα εχει καταφερει ακομα,αν και προσπαθει συνεχεια!την εχει κουνισει λιγο παντως

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Είναι η εποχή τους φαίνεται :D :D

Link to comment
Share on other sites

είναι ψάρια με άποψη για την διακόσμηση νομίζω...!

Ναι, εάν δεν τους αρέσει κάτι θα το μετακινήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εάν δεν τους αρέσει κάτι θα το μετακινήσουν.

ακόμα δεν μου έχουν μετακινήσει τις πέτρες πάντως αλλά ούτε και τις ρίζες! είναι μικρά ακόμα βέβαια οπότε όταν μεγαλώσουν θα μου μετακινήσουν και το ενυδρείο. Με τα φυτά δεν έχεις πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

ακόμα δεν μου έχουν μετακινήσει τις πέτρες πάντως αλλά ούτε και τις ρίζες! είναι μικρά ακόμα βέβαια οπότε όταν μεγαλώσουν θα μου μετακινήσουν και το ενυδρείο. Με τα φυτά δεν έχεις πρόβλημα;

Κανένα δεν μετακινούν φυτά, έχουν μεγαλώσει όμως σε ενυδρείο με φυτά, τώρα στο ζευγάρωμα δεν ξέρω τι θα γίνει όμως, γιατί τα Oscar έχουν μεταμορφωθεί και έχουν έντονα ξεσπάσματα μερικές φορές σε βαθμό ανησυχητικό προς τα ίδια μην τραυματιστούν.

Θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Είσαι απο τους τυχερούς...έχουν ριζώσει καλά απο ότι βλέπω βέβαια και τα φυτά σου. Εγώ ότι και να βάλω από μικρό θα το δω να επιπλέει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...