Jump to content

Καινούργια Αρχή!


petros4

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχω καιρό να γράψω στο φόρουμ παρόλο αυτά παρακολουθώ γενικότερα! Αφου πέρασα κάποιες καταστάσεις πανελληνίων και γενικότερων θεμάτων λέω να ξανά ασχοληθώ με το χόμπι! Τα πράγματα που έχω στην κατοχή μου είναι τα εξής:

Ενυδρείο στα 110 λίτρα

Μαύρη άμμος μεσαίου μεγέθους

2 Ξυλά διακοσμητικά μεσαίου μεγέθους

Και φωτιστικό με 2 λάμπες φθορειου των 18w η κάθε λάμπα

Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα, 1ον επειδή το ενυδρείο είναι σε άθλια κατάσταση λόγο αμέλειας καθαρισμού θέλω να μου πείτε πως μπορω να βγάλω τα άλατα απο τα τζάμια χωρίς να το καταστρέψω

2ον χρειάζομαι ενα καλό φίλτρο και έχω καταλήξει στο liberty 2042 το όποιον νομίζω με καλύπτει

3ον πείτε μου λιγο τι γνώμη σας για τα ψάρια που θέλω να φιλοξενησω! Σκαφτομαι για neon tetra απλα κολλάω λιγο στο ph του δικτύου που είναι στα 7,3 - 7,5

Γενικά πείτε μου τη γνώμη σας για όλα και διαφωτιστε με!

Ευχαριστώ πολύ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για καθάρισμα δοκίμασε με ζεστό νερό και ξύδι.

Το συγκεκριμένο φιλτρο δε το ξέρω. Υπολόγισε οτι η κυκλοφορία θα πρεπει να ειναι περίπου 4 φορες τα λίτρα σου την ωρα. Τι διαστάσεις έχει το ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω καιρό να γράψω στο φόρουμ παρόλο αυτά παρακολουθώ γενικότερα! Αφου πέρασα κάποιες καταστάσεις πανελληνίων και γενικότερων θεμάτων λέω να ξανά ασχοληθώ με το χόμπι! Τα πράγματα που έχω στην κατοχή μου είναι τα εξής:

Ενυδρείο στα 110 λίτρα

Μαύρη άμμος μεσαίου μεγέθους

2 Ξυλά διακοσμητικά μεσαίου μεγέθους

Και φωτιστικό με 2 λάμπες φθορειου των 18w η κάθε λάμπα

Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα, 1ον επειδή το ενυδρείο είναι σε άθλια κατάσταση λόγο αμέλειας καθαρισμού θέλω να μου πείτε πως μπορω να βγάλω τα άλατα απο τα τζάμια χωρίς να το καταστρέψω

2ον χρειάζομαι ενα καλό φίλτρο και έχω καταλήξει στο liberty 2042 το όποιον νομίζω με καλύπτει

3ον πείτε μου λιγο τι γνώμη σας για τα ψάρια που θέλω να φιλοξενησω! Σκαφτομαι για neon tetra απλα κολλάω λιγο στο ph του δικτύου που είναι στα 7,3 - 7,5

Γενικά πείτε μου τη γνώμη σας για όλα και διαφωτιστε με!

Ευχαριστώ πολύ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

1) Με ξυδι μπορεις να καθαρισεις τα αλατα.

2)Το φιλτρο αυτο δεν ξερω αν μπορει να σε καλυψει,καλυτερα να πας σε καποιο εξωτερικο.

3)Νεον σ αυτο το ph...δυσκολο.Αν δεν θες να επεξεργαζεσε το νερο της βρυσης σου,τοτε καλυτερα να πας σε ψαρια σκληρου νεου.

Το ενυδρειο σκεφτεσαι να το κανεις φυτεμενο?

Link to comment
Share on other sites

Οκ για το καθάρισμα το έχω

το φίλτρο γιατί έτσι αφου ο κατασκευαστής δίνει προϋποθέσεις για χρήση σε ενυδρεία μέχρι 200 λίτρα είναι κρεμαστο το συγκεκριμένο και βολεύει αφάνταστα. Ναι το ενυδρείο σκέφτομαι να το κάνω φυτεμένο σιγά σιγα όμως! Οι διαστάσεις αν θυμάμαι καλα είναι 70χ35χ40 (περίπου τωρα) γτ δν είμαι σπιτι για να μέτρησω!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και με το καπακι του ενυδρειο πως θα βαλεις αυτο το φιλτρο?

Για να καταλαβεις,εχω το αμεσως προιγουμενο σε ενυδρειο 40 λιτρων..δεν θα εβαζα ενα τετοιο φιλτρο σε τετοιο ενυδρειο.

Με το υψος του ενυδρειου που εχεις κα με τον φωτισμο,πας αναγκαστικα σε πολυ ευκολα φυτα.

Οι λαμπες τι κελβιν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

http://www.zooarea.gr/product.php?products_id=475 το φίλτρο είναι αυτο απο τις πληροφορίες που δίνει κατάλαβα ότι κάνει για το ενυδρείο μου... Οι λάμπες δεν ξερω τι Κέλβιν είναι :/

Με το καπάκι δεν έχω θέμα γιατί το ενυδρείο το έχω κατασκευάσει εγώ και το καπάκι αποτελείται απο ενα απλό τζαμί και απο πάνω παει το φωτιστικό το οποίο βρίσκεται σε ενα ορθογώνιο κουτί!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ειπα την γνωμη μου για το φιλτρο,απο κει και περα οτι νομιζεις καλυτερο κανεις.

Οσο για τα κελβιν,πρεπει να βρεις τι ειναι γιατι αν εινα λαθος θα εχεις προβλημα με αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοίταξω αυτο με τα Κέλβιν και θα απαντήσω! Αλλά αυτο με το φίλτρο δεν το καταλαβαίνω! Δηλαδη είναι μικρό για τα λίτρα μου; Αφου εχει κυκλοφορία 760λιτρα την ώρα. Σέβομαι τη γνώμη μη σου εννοείται απλα με είχε βολέψει αυτο το φίλτρο και ειμαι έτοιμος να το παραγγειλω!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μη κοιτας μονο τη κυκλοφορια αλλα και τον χωρο που εχει ο καδος του..και ο καδος ενος εξωτερικου φιλτρο χωραει πολυ παραπανω βιολογικο υλικο απο ενα κρεμαστο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά Λέω να ξεκινήσω με το συγκεκριμένο και να προσθέσω κι ακόμη ενα εσωτερικό αν δώ σκούρα τα πράγματα. Δηλαδη το ph πως μπορω να το ρίξω γτ έχω κολλήσει με τα τετρα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το να βαλεις 2 φιλτρα και το ενα εσωτερικο το θεωρω λαθος ενω μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με ενα εξωτερικο.

Το νερο το μαλακωνεις με τυρφη η με αντιστροφη οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Για 100 λίτρα ενυδρείο δεν είναι λιγο υπερβολικό το εξωτερικό φίλτρο;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καθολου!Και για πιο μικρα ενυδρεια,το εξωτερικο φιλτρο ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μπαίνει στη μέση και το κόστος! Το liberty 2042 κοστίζει 27 ευρώ... Ενώ το εξωτερικό ξεκινάει απο 50 και πάνω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με το κρεμαστο βαλε και το κοστος του εσωτερικου που θα παρεις γιατι δεν θα σου φτασει η βιολογια του κρεμαστου,συν οτι το εσωτερικο θα σου πιασει και χωρο μεσα στο ενυδρειο σου.

Δεν ειναι το ιδιο να εχεις 1 λιτρο βιολογια με 3 του εξωτερικου φιλτρου..

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτο θα το κοιτάξω! Ευχαριστώ πολύ! Με την ψάροσύνθεση τι κάνω; Με την τιμή του ph να φτάνει στο 7,5... Βασικά έχω δει ενυδρεία με ph 7,5 που να φιλοξενούν τετρα χωρίς κανένα πρόβλημα...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το χωρις κανενα προβλημα ειναι σχετικο...δεν το ξερεις..

Σε τετοιο νερο αν δεν θες να μπλεξεις με επεξεργασια πηγαινε σε ψαρια σκληρου νερου.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να προτείνεις κατι; Κατι σε κοπάδι θα ήθελα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μερικες προτασεις ειναι οι παρακατω.

Δυο χαρεμια απο καποια ζωοτοκα.

Ενα κοπαδι cpd

Μια ομαδα pseudomugil gertrudae

Μια ομαδα pseudomugil furcatus

Μια ομαδα iriatherina

Μια ομαδα απο cherry barbs

Μια ομαδα απο τιγρακια

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ψαράκια cpd μου αρέσουν ιδιαίτερα αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να τα βρω εδώ που ζω (ΚΑΡΔΙΤΣΑ) θα ρίξω μια ματιά όμως

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ρώτησα για τα συγκεκριμένα ψάρια αλλά ούτε τα είχαν αλλά ούτε μπορούν να τα φέρουν τι κάνω που καταλήγω;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι υπάρχουν υγρά σκευάσματα που ρίχνουν το ph της sera να το τολμήσω η θα κάνω καμία πατάτα;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να μη το τολμισεις γιατι δεν θα εχεις σταθερες συνθικες.

Καλυτερα αν θες να ριξεις το ph να το κανεις με φυσικους τροπους,με τυρφη η αντιστροφη οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν θέλω να μπλέξω με Τυρφη η αντίστροφη όσμωση... Λογικά πρέπει να επιλέξω αλλά ψάρια αλλά δν ξερω τι...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Πετρο απο το βουνο του Μ. Αλεξανδρου και το χωριο με τις ομορφες μπουζουκοπενιες !!!

Για φιλτρο εχουν δικιο τα παραπανω μελη στις συμβουλες τους . Αν δεν εχεις χρηματα και δε σε ενοχλει τοσο το αισθητικο κομματι θα σου ελεγα να κατασκευασεις ενα DIY εσωτερικο με κυκλοφοριτη και μπουκαλι γεματο με βιολογικο , οσο ποιο πολυ βιολογικο υλικο εχεις τοσο ποιο καλο αποτελεσμα θα εχεις .

Οσο για τα ψαρακια γιατι δεν δοκιμαζεις να παρεις απο Λαρισα αντι απο Καρδιτσα ? (καλο θα ηταν να αποφασισεις πριν πας σε pet shop τι θα βαλεις γιατι εχουν τη μαγικη ιδιοτητα να σε πειθουν να παρεις μη συμβατα ψαρια :greedy: )

Οτι και να αποφασισεις , σου προτεινω να μη κανεις βιαστικες κινησεις που θα καταληξουν σε λαθη (οπως εχω κανει πολλες φορες)

(Αν και δεν εχω την πειρα και τις γνωσεις που εχουν τα παραπανω μελη , οπου μπορω να σε βοηθησω θα το κανω )

Τωρα που το ενυδρειο ειναι αδειο ειναι μεγαλη ευκαιρια να ασχοληθεις πολυ καλα με τον εξοπλισμο ...

πχ , διαβασε καλα για τον φωτισμο , μπορει να μην ειναι τελικα το ιδανικο για το τι θες αυτο που εχεις , καλυτερα να κανεις οτι μετατροπες χρειαστει τωρα παρα μετα που θα ειναι γεματο ...

Ριξε μια ματια στη φυση γυρο σου ... εχει πολλα να σου προσφερει , απο ξερες ριζες στα ποταμια μεχρι ομορφες πετρες , κανε την κατεργασια που απαιτειται αλλα και τις δοκιμες στις πετρες που θα επιλεξεις για την καταληλοτητα τους με ακουαφορτε .

Αργα και σταθερα ολα γινονται . :cheers:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...