Jump to content

Προ-Ετοιμασία Νερού Για Αλλαγή


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

να ρωτήσω κάτι σχετικά με την προετοιμασια του νερού για τις αλλαγές:

Βάζω το νερό σε ένα κουβά, ρίχνω το αντιχλώριο, βάζω θερμοστάτη και προθερμαίνω το νερό. Περιμένω 1 ώρα να δράσει το αντιχλώριο...

και ξαφνικά χτηπάει το τηλέφωνο και πρέπει να φύγεις.

Γυρνάς αργά το βράδυ οπότε είσαι κουρασμένος και πέφτεις για ύπνο.

την άλλη μέρα το πρωί πας στη δουλεία και γυρνάς αργά.

και ξαφνικά έχουν περάσει 3-4 ή και παραπάνω μέρες και το νερό είναι ακόμα στο κουβά.

Μπορείς να χρησημοποιήσεις αυτό το νερό το οποίο έχει μείνει σε ένα κουβά, ακίνητο για ένα τέτοιο χρονικό διάστημα ή το νερό χαλάει, πιάνει μήκητες οπότε δεν είναι κατάλληλο για χρήση στο ενυδρείο??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος πάντως εμένα μου έχει μείνει από αναβολή σε αναβολή πάνω από βδομάδα πολλές φορες και δεν είχα πρόβλημα. Αλλά είχα το νερό σε κουβάδες σκεπασμένο και σε σκοτάδι.

Πάντως βγάζε τον θερμοστάτη να μην καίει ρεύμα όσο δεν πρόκειται να αλλάξεις νερό μην καίει τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάζεις μέσα κυκλοφορητή είσαι ok αλλιώς όχι.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην χρησιμοποιείς στάσιμο νερό. Αναπτύσονται δίαφορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή και εμένα με απασχολεί το συγκεκριμένο ζήτημα, αν μείνει στάσιμο το νερό χωρίς να το βλέπει το φως τι θα πάθει; Εδώ πίνουμε εμφιαλωμένο νερό και δεν τρέχει τίποτα που το έχουν ταλαιπωρήσει στο φουλ. Η κυκλοφορία γίνεται για να οξυγονώνεται το νερό. Δεν εγγυαται κανείς ότι αν έχεις κυκλοφορητή δεν θα αναπτυχθεί κάτι. Ίσως να γίνεται και πιο γρήγορα αν έχει περισσότερο οξυγόνο. Για πείτε τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν το νερο μενει στασιμο το πεταμε και βαζουμε αλλο,δεν κανει να μενει στασιμο το νερο για μερες και γι αυτο βαζουμε και κυκλοφορητη η αεραντλια.

Αν το εχεις σκεπασμενο δεν κερδιζεις κατι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη συγκρίνεις τον κουβά με το νερό και το εμφιαλωμένο, εντελώς άσχετο το ενα με το άλλο. Γέμισε ενα κουβά νερό, βάλ' τον στη ντουλάπα να μη το βλέπει φως και μετά απο μια εβδομάδα βούτα μέσα ενα ποτήρι και πιές το.....ή δωσ' το στα παιδιά σου να το πιούν. Θα το έκανες;.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απ'΄όσο ξέρω επειδή στην περιοχή μου παλιότερα δεν είχαν πρόσβαση στο νερό του δικτύου, ναι έπαιρναν νερό από πηγάδι και το φύλαγαν σε βαρέλι και έπιναν αρκετές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφησεις ετσι,το νερο παυει να ειναι φρεσκο και χανει καποια συστατικα και ιχνοστοιχεια του οπως και δεν οξυγονονετε επεισης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι και τα εμφιαλωμενα σε κατασταση ......κουβα βρισκονται αλλα τελος παντων,πιστευω οτι τιθεται περισσοτερο θεμα οξυγονωσης του νερου.Εαν δεν εχεις βαλει κυκλοφοριτη και το νερο δεν προοριζεται για λαβυρινθοψαρα τοτε πρεπει να φτιαχτει καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

εκτός του ότι χάνει μέρος του διαλυτού του οξυγόνου, το νερό δεν παθαίνει κάτι. Μάλιστα πολλά δραστικά ιόντα, απιονίζονται (καλό). Άλλωστε, το να φυλάξεις νερό (όμως σε επαφή με οξυγόνο - άρα ανοιχτό δοχείο) είναι ένας τρόπος για να γίνει αποχλωρίωση μόνη της (χωρίς προσθήκη αντιχλωρίου).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο φυσικό γίνεται το νερό τόσο καλύτερα πιστεύω. Τα χημικά που έχει από το δίκτυο είναι αυτά που κάνουν ζημιά. Αν μείνει στάσιμο ότι και να πιάσει μέσα μαλλον καλό θα είναι για τα ψάρια παρά κακό. Δεν μπορούμε και δεν γίνεται να φτιάξουμε αποστηρωμένο νερό για να ζήσει ζωντανός οργανισμός μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια μετρηση για αμμωνια και νιτρωδη!

Link to comment
Share on other sites

Απο περιέργεια θα κανω μια μέτρηση αμμωνίας μόλις βρω χρόνο να κανω την αλλαγη νερου και θα σας πω τα αποτελέσματα. Ο κουβας περιμένει απο την Κυριακή...

Παντός θεωρώ οτι αν υπαρχει έστω και μικρή πιθανότητα προβλήματος, δεν αξίζει τον κόπο να ρισκαρεις τουλάχιστον στα μικρά ενυδρεια όπου οι αλλαγές ειναι μικρές ποσότητες νερου. Για παράδειγμα αλλάζω 14 λίτρα τη βδομάδα.

Ο λόγος του σκεπασμενου νερου ειναι για τον ήλιο να μην κανει άλγες η υπαρχει και άλλος λόγος;

Link to comment
Share on other sites

Απο περιέργεια θα κανω μια μέτρηση αμμωνίας μόλις βρω χρόνο να κανω την αλλαγη νερου και θα σας πω τα αποτελέσματα. Ο κουβας περιμένει απο την Κυριακή...

Παντός θεωρώ οτι αν υπαρχει έστω και μικρή πιθανότητα προβλήματος, δεν αξίζει τον κόπο να ρισκαρεις τουλάχιστον στα μικρά ενυδρεια όπου οι αλλαγές ειναι μικρές ποσότητες νερου. Για παράδειγμα αλλάζω 14 λίτρα τη βδομάδα.

Ο λόγος του σκεπασμενου νερου ειναι για τον ήλιο να μην κανει άλγες η υπαρχει και άλλος λόγος;

Επίσης για να μην πέφτουν μέσα χνούδια, σκόνη και οποιαδήποτε άλλη βρομιά από το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το βλέπει ο ήλιος αναπτύσσονται γρηγορότερα άλγες και ότι άλλο μπορεί να αναπτυχθεί. Το σκέπασμα όπως λέει και ο φίλος από πάνω είναι για να μην πέφτουν μέσα βρωμιές ειδικα αν έχεις κατοικίδια... Πάντως κάνε το τεστ από περιέργια.

Link to comment
Share on other sites

Για να σκεπάζουμε το νερό μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μία σίτα! Είναι πολύ εύκολο να φτιάξουμε καπάκι με σίτα, χρειαζόμαστε τέσσερα κομμάτια πλαστικό στα μέτρα μας, μία σίτα και μία σιλικόνη να τα κολλήσουμε! Εγώ έφτιαξα ένα για το ενυδρείο όταν το άφηνα ανοιχτό το καλοκαίρι.

post-55442-0-42161400-1375994610_thumb.jpg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό! Εύκολη λύση για το καλοκαίρι στο ενυδρείο όμως όχι για προετοιμασία. Καλύτερα αλουμινένια σίτα για να μην κρεμάει οταν ζεσταθεί απο τη λάμπα. Αν μπει πλαστική θα κρεμάσει, την έχω πάθει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...