Jump to content

Φυτεμένο 96Lit 80X30X40Cm


kostas-k

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλο το team. Σαν καινούργιος στο hobby ξεκίνησα με αυτό το μικρό ενυδρείο, σιγά σιγά που θα μάθω περισσότερα πράγματα περί ψαριών και γλυκού νερού θα προχωρήσω σε μεγαλύτερο. Γενικά ήταν μια "σαλάτα" από ψάρια στην αρχή, τώρα είναι λιγότερο "σαλάτα"...  B)  Μαθαίνοντας από εδώ μέσα και από φίλους θα τα διορθώσω όλα.

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Φυτεμένο


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):80x30x40
Συνολικά Λίτρα:96lt


Οργανισμοί
Φυτά: κερατόφυλλο, γρασίδι marsilea, limnophila sessiliflora, ludwigia repens rubin, rotala green, rotala rotundifolia και κάτι άλλα που δεν τα γνωρίζω ακόμα ;)
Ψάρια: 2 glow light tetra, 2 rasbora, 1 γατόψαρο, 2 black neon, 3 neon tetra, 3 guppy, 2 moly balloon, 2 moly, 2 SAE, 2 kuhli (όποτε έχω γεννητούρια τα δίνω σε φίλους άμεσα), κάτι πολύ μικρά που βρήκα 1,5cm αλλά δεν ξέρω ονομασία τα οποία δε μεγαλώνουν (έτσι μου είπαν)
Άλλα είδη: 1 καραβίδα, 4 red cherry, 3 amano, 2 crystal red, 1 bamboo

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Δεν έχω
Πέτρες: ναι, ένας βράχος γεμάτος τρύπες και σπηλιές
Ξύλα: δύο κλαδιά αγνώστου ταυτότητας, για ενυδρεία όμως
Άλλα διακοσμητικά : όχι
Υπόστρωμα:χαλίκι λευκό μέτριο, περίπου 2-3mm
Βυθός:3 cm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού: 1 λάμπα Τ8 20W Hagen Flower Glo 6700K, 1 λάμπα Τ8 20W Hagen Sun Glo 4200K, 1 λάμπα Τ5 24W Sylvania Gro Lux
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Εσωτερικό Φίλτρο Sera 120 700l/h με σφουγγάρι και siporax μέσα, Εξωτερικό φίλτρο Eheim Classic 2213 400l/h με 1lit Eheim substrat pro,1lit Eheim Mech, 0.5lit siporax 

Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτης 100W
Λίπανση: με τη σειρά λιπασμάτων της Seachem trace, nitrogen, Iron, potassium, excel και ταμπλέτες βυθού Flourish μια που δεν υπάρχει υπόστρωμα
Παροχή CO2: DIY


Παράμετροι
pH: 6.8-7.0
Γενική σκληρότητα (GH): 17
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6 (είναι με stick η μέτρηση οπότε δεν είναι πολύ σίγουρος)
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 12
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 24-25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 60% κάθε μήνα, σιγά σιγά λέω 30-40% ανά εβδομάδα


Φωτογραφίες:  DSC_4618.JPG

 

 

 

Αρκετά ψάρια μου τα έδωσαν γι' αυτό και γίνεται χαμός, έχω ήδη αρχίσει να βγάζω ότι δεν ταιριάζει αφού μελετάω σιγά σιγά τα χαρακτηριστικά τους για να τα αραιώσω λίγο. Σιγά σιγά θα γίνει και αναδιάταξη των φυτών. Εξάλλου μην ξεχνάτε, αρχάριος είμαι ακόμα..πιστεύω είμαι σε καλό δρόμο όμως  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο μπραβο.....

θα σου προτεινα κατα την δικια μου αποψη να βγαλεις την καραβιδα γιατι οτι κινητε εκτελειται.....και ηθελα να σε ρωτησω χρησιμοποιεις Αντιστροφη Οσμωση?

και κατι ακομα τα λιπασματα με τι δοσολογια τα ριχνεις?γνωριζεις οτι τα ασπονδυλα ειναι ευαισθητα ειδικα σε χαλκο και ακομα καλιο σιδηρος ετσι?

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσει !!! Κανε τη μοντα σου με το τι ψαρια θα κρατησεις κ εισαι οκ !!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο μπραβο.....

θα σου προτεινα κατα την δικια μου αποψη να βγαλεις την καραβιδα γιατι οτι κινητε εκτελειται.....και ηθελα να σε ρωτησω χρησιμοποιεις Αντιστροφη Οσμωση?

και κατι ακομα τα λιπασματα με τι δοσολογια τα ριχνεις?γνωριζεις οτι τα ασπονδυλα ειναι ευαισθητα ειδικα σε χαλκο και ακομα καλιο σιδηρος ετσι?

Ναι για την καραβίδα το σκέφτομαι κι εγώ, αλλά μ' αρέσει. Είναι κάτι το διαφορετικό. Μου είπαν να δέσω τις δαγκάνες αλλά δε λέει. Σίδηρο βάζω πολύ σπάνια, μόνο αν δω κίτρινα τα φυτά, οι δόσεις είναι στο 1/3 της προτεινόμενης, αλλά θα κόψω την λίπανση, μόνο αν παρατηρώ κάτι στα φυτά θα βάζω αραιά και που. Εκ των υστέρων είδα ότι τα ασπόνδυλα είναι ευαίσθητα οπότε προσέχω πλέον ;)

Έγινε επεξεργασία - kostas-k
Link to comment
Share on other sites

Ναι για την καραβίδα το σκέφτομαι κι εγώ, αλλά μ' αρέσει. Είναι κάτι το διαφορετικό. Μου είπαν να δέσω τις δαγκάνες αλλά δε λέει. Σίδηρο βάζω πολύ σπάνια, μόνο αν δω κίτρινα τα φυτά, οι δόσεις είναι στο 1/3 της προτεινόμενης, αλλά θα κόψω την λίπανση, μόνο αν παρατηρώ κάτι στα φυτά θα βάζω αραιά και που. Εκ των υστέρων είδα ότι τα ασπόνδυλα είναι ευαίσθητα οπότε προσέχω πλέον ;)

ξερω πολυ καλα γιατι την εχεις μεσα για τον ιδιο λογο που ειχα δει κ εγω κατι αστακακια μπλε και μου φωναζανεεεεε αγορασεεε μεεεεε αγορασεεε μεεεεε!!!!αλλα δυστυχως δεν παει ετσι μου προτεινε ο petshopας να του κοβω καθε βδομαδα τις δαγκανες αλλα δεν λεει....βαζε το κοινο λιπασμα το flourish της seachem...τα αλλα αν δν εχεις σοβαρο θεμα μην τα βαζεις...αλλα αν χρειαστει με πολυ μετρο....

δεν μου ειπες χρησιμοποιεις αντιστροφη οσμωση?

Link to comment
Share on other sites

ξερω πολυ καλα γιατι την εχεις μεσα για τον ιδιο λογο που ειχα δει κ εγω κατι αστακακια μπλε και μου φωναζανεεεεε αγορασεεε μεεεεε αγορασεεε μεεεεε!!!!αλλα δυστυχως δεν παει ετσι μου προτεινε ο petshopας να του κοβω καθε βδομαδα τις δαγκανες αλλα δεν λεει....βαζε το κοινο λιπασμα το flourish της seachem...τα αλλα αν δν εχεις σοβαρο θεμα μην τα βαζεις...αλλα αν χρειαστει με πολυ μετρο....

δεν μου ειπες χρησιμοποιεις αντιστροφη οσμωση?

Το ίδιο μου πρότεινε κι εμένα, να κόβω την πάνω δαγκάνα. Έχω σε ταμπλέτες το Seachem flouridh που μπαίνουν στο χαλίκι μέσα αφού δεν έχω υπόστρωμα, όταν το αγόρασα δεν ήξερα τίποτα περί υποστρώματος. Όχι δεν έχω αντίστροφη όσμωση, νερό της βρύσης βάζω. γιατί? είδες κάτι περίεργο στις τιμές?

Link to comment
Share on other sites

πως μετρας το Ph???6,8 με 7 βρυσης λιγο δυσκολο μου φαινεται φαντασου εδω που ειμαι εγω βαζω μισο απιονισμενο και μισο βρυσης και πιανω 7,5...

μηπως μετρας με στικς?

Link to comment
Share on other sites

Ναι με sticks το μετράω, 3in1 test

post-57959-0-19754000-1396444487_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostas-k
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο! :)

Εισαι οντως σε καλο δρομο! :)

Αφου γνωριζεις οτι εχεις κανει ψαροσουπα :D και εχεις σκοπο να το διορθωσεις.....διαλεξε ενα απο τα τετρα και καντο κοπαδι 10-12 ατομα.....κρατα τις γαριδες και δωσε την καραβιδα..... :D

Κανε και την αλλαγη νερου εβδομαδιαια αν μπορεις ή το αργοτερο δεκαπενθημερη.....

Αυτα τα ολιγα....ωραιο ενυδρειο παντως....καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Α....τωρα ειδα οτι μετρας με στικς....χμ,αν το ph σου ειναι οντως αυτο οκ,αν ομως ειναι πιο πανω θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης σου για να το μαλακωνεις για τα τετρα.....αλλιως τα δινεις και κρατας τα ζωοτοκα,γκαπυ,μολυ σε χαρεμι(1 αρσενικο - 3 θυληκα) και εισαι μια χαρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ενυδρειο μπράβο σου ! Και εγώ ειμαι υπέρ στο να κρατήσεις τα τετρα και θα δεις ότι θα δείξει πιο πολύ αν σχήματησεις ενα κοπάδακι 10+ ψαριών! Καλή συνέχεια!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά παιδιά! Έχει πέσει πολύ διάβασμα για το hobby :-)

"Στάλθηκε από το Sony Xperia Z1 Compact"

Link to comment
Share on other sites

Ωραία προσπάθεια ! Περιμένουμε και τα αποτελέσματα , μετά από τις διορθώσεις με τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φαινεται το ενυδρειο σου! Αποψη μου ειναι βαλε τα φυτα ανα ειδη σε συσταδες και μετεφερε τα ψηλα πισω για να δωσεις χωρο στα ψαρια σου να κολυμπησουν!

Απ οτι βλεπω δεν εχεις και κανα δυσκολο φυτο ( τουλαχιστον απ οσο μπορω να δω )! Εγω δεν θα εβαζα κανενα λιπασμα!

Θα κρατουσα τα γκαπυ και τα μολυ τα απλα οχι τα μπαλουν! Αν εχεις χαμηλο ph οντως θα σου ελεγα να κρατησεις ενα ειδος τετρα αλλα να ξερεις οτι θελουν μηκος για να κολυμπησουν και να κοπαδιασουν! Εχεις χαλικι και δεν ενδεικνυται να βαλεις κορυ ωστε να εχεις 2 ειδη ψαριων!

Καλη συνεχεια!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την προτάσεις, σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση στο μέλλον. Τα φυτά δυστυχώς δεν γίνεται να μπουν πίσω επειδή το ενυδρείο είναι πάνω σε χώρισμα κουζίνας-σαλονιού και φαίνονται οι τρεις πλευρές του, μάλλον θα κλαδέψω πιο χαμηλά

Link to comment
Share on other sites

Αν απφασησεις να κρατησεις τετρα και γαριδες θελει αντιστροφη οσμωση .....δυστυχως οσο και να θες δεν εχεις 6,8 ph εχεις σιγουρα 8 ακριβως το ιδιο λαθος εκανα και εγω με τα στικς!!!!με 49 ευρω απο waterwaves.gr και εισαι κομπλε!αν θες την γνωμη μου κρατα νεον και γαριδες και θα με θυμιθεις....και τα ζουμια με μετρο!αλλαγες 30%καθε βδομαδα και οτι απορια εδω ειμαστε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Καταρχην δεν ξερω τι νερο εχετε στην Κρητη αλλα τετοιο ph δυσκολο να το εχετε στη βρυση σας.Μετρας και με στικ τα οποια δεν ειναι αξιοπιστα.Υπολογισε 1 μοναδα πανω στο ph.

Τα ψαρια σου το ξερεις και εσυ οτι δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους και κατι πρεπει να κανεις.

Οι καραβιδες εκτος οτι τρωνε ψαρια το βραδυ,θα σου τσακισουν και τα φυτα,καλυτερα να την βγαλεις.

Οι red crystal θελουν μαλακο νερο και ειναι πολυ ευαισθητες,θελουν οσμωση και ειδικα minerals για το νερο και θερμοκρασια μεχρι 26,το καλοκαιρι θα εχουν προβλημα αν ανεβει η θερμοκρασια πανω απο 26.

Link to comment
Share on other sites

Αν απφασησεις να κρατησεις τετρα και γαριδες θελει αντιστροφη οσμωση .....δυστυχως οσο και να θες δεν εχεις 6,8 ph εχεις σιγουρα 8 ακριβως το ιδιο λαθος εκανα και εγω με τα στικς!!!!με 49 ευρω απο waterwaves.gr και εισαι κομπλε!αν θες την γνωμη μου κρατα νεον και γαριδες και θα με θυμιθεις....και τα ζουμια με μετρο!αλλαγες 30%καθε βδομαδα και οτι απορια εδω ειμαστε!

Ή τυρφη... :)

Link to comment
Share on other sites

Ή τυρφη... :)

Για 49 ευρω προτιμαω οσμωση εδω εχει ξοδεψει ενα σωρο λεφτα στα ψαρια μονο λευκο καρχαρια δεν εχει μεσα ειναι ξαναμενος χομπιστας :D

Link to comment
Share on other sites

:D :D :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για 49 ευρω προτιμαω οσμωση εδω εχει ξοδεψει ενα σωρο λεφτα στα ψαρια μονο λευκο καρχαρια δεν εχει μεσα ειναι ξαναμενος χομπιστας :D

Χαχα! Όπως ακριβώς το λες, είχα 3 καρχαρίες την αρχή αλλά η καραβίδα έκανε το θαύμα της. Μου έχει φάει αρκετά ψάρια η άτιμη. Λειτουργεί η αλυσίδα της φύσης :-)

"Στάλθηκε από το Sony Xperia Z1 Compact"

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Όπως ακριβώς το λες, είχα 3 καρχαρίες την αρχή αλλά η καραβίδα έκανε το θαύμα της. Μου έχει φάει αρκετά ψάρια η άτιμη. Λειτουργεί η αλυσίδα της φύσης :-)

"Στάλθηκε από το Sony Xperia Z1 Compact"

χαρισε την…..

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Όπως ακριβώς το λες, είχα 3 καρχαρίες την αρχή αλλά η καραβίδα έκανε το θαύμα της. Μου έχει φάει αρκετά ψάρια η άτιμη. Λειτουργεί η αλυσίδα της φύσης :-)

"Στάλθηκε από το Sony Xperia Z1 Compact"

Μην την προκαλείς και εσύ την φύση :) Βγάλε την καραβίδα να ευχαριστηθείς τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μετά από κάμποσο καιρό με το ενυδρείο, διαβάζοντας και ακούγοντας γνώμες από γνώστες όντας αρχάριος, αποφάσισα να αλλάξω το υπόστρωμα και κατ' επέκταση όλο το στήσιμο.

Το υπόστρωμα αλλάχτηκε όλο με Seachem Flourite 14kg, έβγαλα το βράχο για να είναι περισσότερος ο χώρος για τα ψάρια και έβαλα τα φυτά συστάδες, δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα το όλο στήσιμο απλά ορίστε μια εικόνα την δεύτερη ημέρα μετά το στήσιμο. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις

post-57959-0-34052400-1412927017_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostas-k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...