Jump to content

Φυτεμένο 96Lit 80X30X40Cm


kostas-k

Recommended Posts

Τώρα μάλιστα !! Πολύ καλύτερο το αποτέλεσμα !!! Είσαι σε καλό δρόμο, το βλέπω σε λίγο καιρό να γίνει μποστανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα !! Πολύ καλύτερο το αποτέλεσμα !!! Είσαι σε καλό δρόμο, το βλέπω σε λίγο καιρό να γίνει μποστανάκι.

Σίγουρα μποστάνι θα γίνει, είναι η επιθυμητή κατάληξη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιο ομορφο!

Θυμισε μου απο φως τι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλητερο ειναι τωρα!!

Αριστερα θα σου ελεβα να βγαλεις το διακοσμιτικο που εχεις (πλαστικο?)

και βαλε μια ωραια ριζα red moor ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω τρεις λάμπες, δύο Τ8 20w έκαστη άσπρο και κίτρινο χρώμα και μια Τ5 24w ροζ. Ψάχνω να βρω μια καλή ρίζα, το αριστερό διακοσμητικό είναι προσωρινό έτσι κι αλλιώς;)

"Στάλθηκε από το Sony Xperia Z1 Compact"

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το εφτιαξες,θα γινει ομορφο φυτεμενο.

Τι ψαρακια εχεις τωρα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

έχω 4 χίκαρι, 2 γατόψαρα, αρκετές γαρίδες (ψάχνω και άλλες), φιλοξενώ για λίγο κάτι καρχαρίες μικρούς (albino, rainbow), δύο πλέκο, ένα βατραχάκι και σαλιγκάρια

Περιμένω και μια νανοκαραβιδα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερο απο την αρχη δε το συζητω.Διοξειδιο τρεχεις;
Γενικα μηπως να καταληξεις σε κατι πιο.....................νορμαλ με τη ψαροσυνθεση σου;Δε μου αρεσει καθολου ολα αυτα τα ψαρια που διαβασα.πλεκο και φυτεμενο;Καραβιδες;Οι καρχαριες αυτοι τι μηκος φτανουν;Μια ζωη θα ψαχνεις για γαριδες με αυτα τα ψαρια εκτος αν τις θες μονο για τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερο απο την αρχη δε το συζητω.Διοξειδιο τρεχεις;

Γενικα μηπως να καταληξεις σε κατι πιο.....................νορμαλ με τη ψαροσυνθεση σου;Δε μου αρεσει καθολου ολα αυτα τα ψαρια που διαβασα.πλεκο και φυτεμενο;Καραβιδες;Οι καρχαριες αυτοι τι μηκος φτανουν;Μια ζωη θα ψαχνεις για γαριδες με αυτα τα ψαρια εκτος αν τις θες μονο για τροφη.

Διαξείδιο τρέχω προς το παρόν DIY, περιμένω να φτάσει η 2κιλη μπουκάλα από μέρα σε μέρα όμως. Οι νανοκαραβίδες φτάνουν μέχρι 3-4cm και η δαγκάνα τους είναι τόσο μικρή που καλά καλά δε φτάνει να κόψει ρίζα φυτού, πολύ πιο μικρές από τις καραβίδες τις κλασικές. Οι καρχαρίες θα βγουν γιατί δεν είναι δικοί μου, ένα μήνα θα τους φιλοξενώ!

τα pleco απ' ότι παρατηρώ δεν πάνε σχεδόν καθόλου στα φυτά, όλο στο βυθό, στα τζάμια και στα ξύλα τα βλέπω.

Σε γενικές γραμμές πάντως δε γνωρίζω και πολλά για τα ψάρια ακόμα, είμαι στην εκμάθηση ακόμα μέχρι να καταλήξω σε ένα ενυδρείο με ένα 2 σμήνη και πολλές γαρίδες

Link to comment
Share on other sites

Τα πλεκο οταν μεγαλωσουν πολυ θα στα κανουν μανταρα τα φυτα λογω μεγεθους.Δες φυτεμενα και δε θα δεις πουθενα πλεκο,καραβιδες.Εγω για σενα το λεω λογω μικρης εμπειριας στα φυτεμενα.Με ενα κοπαδακι θα το χαρεις πιο πολυ.Εφοσον θες να ασχοληθεις με τα φυτα πιο σοβαρα ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θέλω να ασχοληθώ με τα φυτά, οπότε θα δώσω και τα pleco. το θέμα με τις καραβίδες το γνωρίζω, ισχύει το ίδιο όμως και με τις νανοκαραβίδες που φτάνουν τα 4cm?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λίγες μέρες μετά την αλλαγή υποστρώματος και γενικά της διακόσμησης του ενυδρείου μου, ορίστε μια φωτογραφία για το πως έχει γίνει, δέχομαι προτάσεις όσον αφορά τα φυτά. Εδώ και 3 ημέρες επιτέλους μπήκε μπουκάλα, η διαφορά στη φωτοσύνθεση των φυτών φάνηκε αμέσως, άρχισαν αμέσως οι μικρές μπουρμπουλίθρες. Ευχαριστώ το μέλος lepa83 για τα ξύλα που μου έδωσε, ένα ακόμα με ζορίζει που επιπλέει εδώ και 5 μέρες, όπως βλέπετε το έχω στηρίξει κάπως μέχρι να ποτίσει

post-57959-1415127169,3525_thumb.jpg


"Στάλθηκε από το Sony Xperia Z1 Compact"

Έγινε επεξεργασία - kostas-k
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα παει!

Μπραβο ειναι πολυ ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ ωραίο έχει γίνει

και ειδικά τωρα που εχουν

φουντώσει τα φυτά....

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω σε ένα μήνα τώρα που τρέχει το Co2 θα είναι τέλειο, ίσως τότε το κάνω καθαρά γαριδοενυδρείο, ψάχνω να βρω και λίγο σπάνιες γαρίδες

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω σε ένα μήνα τώρα που τρέχει το Co2 θα είναι τέλειο, ίσως τότε το κάνω καθαρά γαριδοενυδρείο, ψάχνω να βρω και λίγο σπάνιες γαρίδες

Οταν λες πιο σπανιες γαριδες? Σαν ποιες ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες πιο σπανιες γαριδες? Σαν ποιες ας πουμε?

Θέλω να βρω τις Orange, blue jelly και αν βρω Green ή νανοκαραβίδα. Γενικά κάποιες εκτός τις Red cherry, Amano και τις Crystal red που ήδη έχω που να ζουν σε παρόμοιες συνθήκες, τις οποίες τώρα μελετάω

Έγινε επεξεργασία - kostas-k
Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι ειναι δυσκολο να τις βρεις εδω στην Ελλαδα αυτες που ζητας,δεν μπορεις να τις βαλεις γιατι υβριδιζουν με τις red cherry που εχεις.

Επισης και με τις crystal που εχεις δεν θα μπορεις να βαλεις αλλες γαριδες του ειδους caridina γιατι θα υδριδισουν μεταξυ τους.

Οπως καταλαβαινεις δεν μπορεις να βαλεις αλλα ειδη γαριδας γιατι εχεις και απο τα 2 ειδη,δηλαδη και neocaridina αλλα και caridina.

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα ένας excel που έχει ποστάρει κάποιος εδώ μέσα και το είδα αυτό όντως.

Να είσαι καλά! Οπότε ας μείνω σε αυτές που έχω λοιπόν και αργότερα βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Λίγες μέρες μετά την αλλαγή υποστρώματος και γενικά της διακόσμησης του ενυδρείου μου, ορίστε μια φωτογραφία για το πως έχει γίνει, δέχομαι προτάσεις όσον αφορά τα φυτά. Εδώ και 3 ημέρες επιτέλους μπήκε μπουκάλα, η διαφορά στη φωτοσύνθεση των φυτών φάνηκε αμέσως, άρχισαν αμέσως οι μικρές μπουρμπουλίθρες. Ευχαριστώ το μέλος lepa83 για τα ξύλα που μου έδωσε, ένα ακόμα με ζορίζει που επιπλέει εδώ και 5 μέρες, όπως βλέπετε το έχω στηρίξει κάπως μέχρι να ποτίσει

attachicon.gifuploadfromtaptalk1415127205065.jpg

"Στάλθηκε από το Sony Xperia Z1 Compact"

Δεν ξέρω τι λες, εγώ το βρίσκω κουκλάκι, μου αρέσει πάρα πολύ!! Ο φωτισμός γιατί είναι έντονα κοκκινωπός;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λες, εγώ το βρίσκω κουκλάκι, μου αρέσει πάρα πολύ!! Ο φωτισμός γιατί είναι έντονα κοκκινωπός;

για κάποιο λόγο βγήκε κόκκινη λίγο η φωτογραφία, έχω 2 Sylvania GroLux βέβαια αλλά έχω και μια κάτασπρη, στη πραγματικότητα δεν είναι τόσο κόκκινο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...