Jump to content

Νέο Φίλτρο, Παλιό Ενυδρείο


Recommended Posts

αύριο παραλαμβάνω ένα φίλτρο εξωτερικό για το φυτεμένο με τα γκάπυ.

το ενυδρείο "τρέχει" αυτή την στιγμή με ένα βυθού.

η σκέψη είναι να αφήσω του βυθού να δουλεύει κανένα μήνα ταυτόχρονα με το νέο, ώστε να μην χαλάσει η βιολογία του ενυδρείου.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι!

Το μονο ριχνε ανα δυο - τρις μερες ( για μια εβδομαδα περιπου ) βακτηρια, για να του δωσεις μια ωθηση παραπανω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο έφτασε!!!

είναι ένα tetra sx 600.

έχει βιολογικό υλικό και σφουγγαράκια.

το φίλτρο ήταν σε άλλο ενυδρείο και έχει μείνει αδούλευτο πάνω από χρόνο.

πριν το βάλω μπρος τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αν το φλτρο εχει δουλεψει σε αλλο ενυδρειο και τα υλικα του δεν ειναι καθαρα,εγω θα το καθαριζα ολο και μετα θα το εβαζα στο ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ αλλά η ερώτηση μου είναι πως! Ξεπλειμα με νερό βρύσης, βράσιμο, κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Νερο βρυσης.

Αλλα να πλυνεις και τα μηχανικα μερη και τους σωληνες του.

Link to comment
Share on other sites

Αν το φλτρο εχει δουλεψει σε αλλο ενυδρειο και τα υλικα του δεν ειναι καθαρα,εγω θα το καθαριζα ολο και μετα θα το εβαζα στο ενυδρειο μου.

+1
Link to comment
Share on other sites

λοιπών το φίλτρο μπήκε.

καθαρίστηκαν όλα με ζεστό νερό, έγιναν κάποιες βελτιώσεις στα βανάκια μιάς και κοντέψαμε να πλημηρήσουμε (πολύ χαζό σύστημα έχει η tetra...), και όλα καλά!!!! βακτήρια να ρίξω στην εισαγωγή του φίλτρου;

επίσης μου ήρθε μια σκέψη, αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστή....αν την εισαγωγή του φίλτρου την συνδέσω κατευθείαν στον σωλήνα που τραβάει από τον βυθό, το φίλτρο βυθού (ουσιαστικά δλδ τον κυκλοφορητή του) γιατί να μην τον βγάλω από τώρα;

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

Θα το αφησεις να δουλεψει μονο του!

Βακτηρια μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Θα το αφησεις να δουλεψει μονο του!

Βακτηρια μεσα στο ενυδρειο.

τι εννοείς μόνο του; Να βγάλω τελείως το βυθού; Και η βιολογία δεν θα πάει περίπατο;

ενώ αν κάνω αυτό που περιγράφω, θα συνεχίσω για ένα διάστημα να χρησιμοποιώ τον βυθό σαν φίλτρο, βοηθώντας ταυτόχρονα να αναπτυχθεί πιο γρήγορα η βιολογία του εξωτερικού, μιας και θα τραβάει νερό από τα πλακάκια κάτω από τον βυθό....τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Τι θελω να πω με αυτο!

Δουλευει με το υπαρχων φιλτρο που εχεις ( βυθου ) και το αλλο ξεχωριστα βουλευει μονο του.

Δηλαδη και τα δυο ταυτοχρονα!

Link to comment
Share on other sites

ok αλλά το φίλτρο βυθού αν το αναλύσουμε αποτελείτε από τα εξής :

1. Βυθός!που έχει και όλοι την βιολογία μιας και παίζει τον ρόλο του βιολογικού υλικού.

2, τα πλακάκια στον πάτο του ενυδρείου που μας δίνουν την απόσταση από τον βυθό και τον πάτο ώστε να κυκλοφορεί το νερό.

3, τον σωλήνα σύνδεσης από τα πλακάκια μέχρι τον κυκλοφορητή.

4, τον κυκλοφορητή.

Αν βγάλουμε λοιπόν τον κυκλοφορητή και στην θέση του συνδέσουμε την εισροή του εξωτερικού φίλτρου απλά θα περνάμε το είδη φιλτραρισμένο από τον βυθό νερό μέσα από το εξωτερικό. Μπορεί να προκύπτει κάποιο πρόβλημά; και αν ναι πιο και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Τι δυναμη εχει το ενα και τη το αλλο!

Κι αν σου τραβιξει κανενα πετραδακι απο το βυθο, κριμα δεν ειναι να χαλασει το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί να τραβήξει πετραδάκι γιατί δεν χωράνε από τα σχαράκια.

από άποψη τεχνική δεν υπάρχει θέμα...η απορία μου είναι αν θα επηρεαστεί κάτι στην βιολογία και αν θα στρώσει το εξωτερικό.

βάση λογικής δεν υπάρχει πρόβλημα ...από την άλλη μπορεί κάτι να μου ξεφεύγει σαν σκέψη.....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις θεμα χωρου με τις σωληνωσεις και θελεις να το κανεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να δουλευουν παραλληλα περιπου ενα μηνα και μετα βγαλε εντελως το φιλτρο βυθου.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Εχεις θεμα χωρου με τις σωληνωσεις και θελεις να το κανεις αυτο?

ακριβώς

Καλυτερα να δουλευουν παραλληλα περιπου ενα μηνα και μετα βγαλε εντελως το φιλτρο βυθου.

οκ αυτή είναι η πεπατημένη .... γιατί όμως; Υπάρχει κάποια τεκμηρίωση ή απλά είναι "παράδοση";

:)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε τεκμηρίωση υπάρχει ούτε παράδοση.

Είναι μια απλή λογική. Εφόσον έχεις τη μια να τρέχει απλά φορτώνεις την άλλη!

Link to comment
Share on other sites

και στην σκέψη την δικιά μου δεν χαλας ουσιαστικά τίποτε απλά αλλάζεις τον κυκλοφορητή.

Τώρα γιατί να το κάνεις; απλά γιατί δεν χωράνε και τα δύο μαζί!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...