Jump to content

Διαφορες Ερωτησουλες...


Recommended Posts

Κατα καιρους μου δημιουργουνται διαφορες αποριες κ για να μη σας ζαλιζω με διαφορετικα θεματα θα σας ζαλιζω με ενα!δυο σημερινες αποριες ειναι οι εξης: εχω δει πολλες φορες το ενα κλοουνακι να δαγκωνει καουλαστρεα...γτ συμβαινει αυτο?και δευτερον εψαχνα στα ασπονδυλα να βρω για ειδη αστεριων που ειναι reef safe.ξερει κανεις να μ πει για τον κλασικο τον κοκκινο??οχι τον μεσογειακο...

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Σημερινες ερωτησουλες ασχετα αν εχω ακομα αναπαντητες!αρκετες φορες εχω βρει τον ορο ντιπαρισμα αλλα δεν βρηκα καπου ενα αρθρο που να αναφερεται σε τροπους που μπορουμε να κανουμε dip σε ενα κοραλι πριν την εισαγωγη του στον υφαλο μας...αν υπαρχει καποιο τετοιο θεμα παρακαλω προσπεραστε την ερωτηση παραθετωντας μου το λινκ!χρισημοποιω το κινητο μου για την περιηγηση μου στο φορουμ (tapatalk) και ισως να μην το εχω προσεξει!ασχετα απο το ντιπαρισμα αν βρουμε ασθενεια σε καποιο απο τα κοραλλια μας η οποια προερχεται απο καποιο παρασιτο αλλα αυτο το κοραλι ειναι κολημενο πανω στο μεγαλυτερο βραχο του ενυδρειου που δεν μπορουμε να τον βγαλουμε εξω!τι κανουμε?το coral rx ειναι μονο για το κοραλι πριν μπει στο ενυδρειο η μπορει να χρισημοποιηθει και σε ολο το ενυδρειο ακομα και για προληπτικους λογους?τελευταια ερωτηση για τωρα,αν ανακαλυψουμε οτι καποιο απο τα σαλιγκαρακια μας απεβιωσε και υπαρχει ενα αδειο κοχυλι το αφαιρουμε απο το ενυδρειο η το αφηνουμε μεσα χωρις να μας εννοχλει???η ιδια ερωτηση και για το κελυφος της γαριδας που εχει αλλαχτει!!!

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Κανεις???πως θα συνεχισω??σημερινες: στο δοχειο της αναπληρωσης ριχνετε μεσα αεραντλια να κραταει φρεσκο το νερο ή δεν χρειάζεται αφου συνηθως οι περισσοτεροι εχουμε ενα δοχειο να μας βγαζει μια βδομαδα?

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω ακομη θαλασσινο θα σου απαντησω μονο για το βαρελι....εγω για να ειμαι σιγουρος βαζω αεραντλια μεσα !!!

Link to comment
Share on other sites

Κατα καιρους μου δημιουργουνται διαφορες αποριες κ για να μη σας ζαλιζω με διαφορετικα θεματα θα σας ζαλιζω με ενα!δυο σημερινες αποριες ειναι οι εξης: εχω δει πολλες φορες το ενα κλοουνακι να δαγκωνει καουλαστρεα...γτ συμβαινει αυτο?και δευτερον εψαχνα στα ασπονδυλα να βρω για ειδη αστεριων που ειναι reef safe.ξερει κανεις να μ πει για τον κλασικο τον κοκκινο??οχι τον μεσογειακο...

Οσο ζεις μαθαίνεις...

O κοκκινος αστεριας που λες ειναι safe

Σημερινες ερωτησουλες ασχετα αν εχω ακομα αναπαντητες!αρκετες φορες εχω βρει τον ορο ντιπαρισμα αλλα δεν βρηκα καπου ενα αρθρο που να αναφερεται σε τροπους που μπορουμε να κανουμε dip σε ενα κοραλι πριν την εισαγωγη του στον υφαλο μας...αν υπαρχει καποιο τετοιο θεμα παρακαλω προσπεραστε την ερωτηση παραθετωντας μου το λινκ!χρισημοποιω το κινητο μου για την περιηγηση μου στο φορουμ (tapatalk) και ισως να μην το εχω προσεξει!ασχετα απο το ντιπαρισμα αν βρουμε ασθενεια σε καποιο απο τα κοραλλια μας η οποια προερχεται απο καποιο παρασιτο αλλα αυτο το κοραλι ειναι κολημενο πανω στο μεγαλυτερο βραχο του ενυδρειου που δεν μπορουμε να τον βγαλουμε εξω!τι κανουμε?το coral rx ειναι μονο για το κοραλι πριν μπει στο ενυδρειο η μπορει να χρισημοποιηθει και σε ολο το ενυδρειο ακομα και για προληπτικους λογους?τελευταια ερωτηση για τωρα,αν ανακαλυψουμε οτι καποιο απο τα σαλιγκαρακια μας απεβιωσε και υπαρχει ενα αδειο κοχυλι το αφαιρουμε απο το ενυδρειο η το αφηνουμε μεσα χωρις να μας εννοχλει???η ιδια ερωτηση και για το κελυφος της γαριδας που εχει αλλαχτει!!!

Οσο ζεις μαθαίνεις...

To coralRX ειναι για χρηση οχι σε ολο το ενυδρειο,αλλα στοχευμενα σε καποιο κοραλι,με καποια ποσοτητα νερου του ενυδρειου σε ενα δοχειο.Τα αδεια κελυφη αν δε σε ενοχλουν οπτικα τα αφηνεις.Τα κελυφη της γαριδας θα φαγωθουν απο διαφορους οργανισμους.

Κανεις???πως θα συνεχισω??σημερινες: στο δοχειο της αναπληρωσης ριχνετε μεσα αεραντλια να κραταει φρεσκο το νερο ή δεν χρειάζεται αφου συνηθως οι περισσοτεροι εχουμε ενα δοχειο να μας βγαζει μια βδομαδα?

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Καλυτερα να εχεις μεσα ενα μικρο κυκλοφορητακι η αεραντλια,ωστε να κρατα "ζωντανο" το νερο.

ΥΓ.

Επισης,μαθετε παιδια να εχετε και λιγο υπομονη.Οτι γινεται εδω γινεται εθελοντικα και με καλη διαθεση,αλλα μη βιαζοσαστε.Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να μπαινει καθε μερα και σε 24ωρη βαση στο φορουμ. :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι δεν περιμενω απαντησεις μονο απο θαλασσινους και οι ερωτησεις μου αφορουν διαφορα θεματα οπως θα δειτε κ αργοτερα κ ελπιζω να μην ειναι μονο δικες μ αλλα να βοηθησω κ αλλους συνχομπιστες!το θεμα της αεραντλιας κ ειδικα στο θαλασσινο το ρωταω γιατι ως δεδομενο ξερουμε οτι το νερο της Α/Ο μας ριχνει το ph ενω με την οξυγωνοση το ανεβαζουμε!ευχαριστω για την πρωτη απαντηση Aleri και περιμενω κ αλλες και για τα υπολοιπα ερωτηματα!

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Διας σε ευχαριστω πολυ φιλε!μην με παρεξηγειται απο ενθουσιασμο και χαρητολογοντας το ειπα οτι κανεις δεν απανταει!ειχα μερικα αδεια κελυφοι απο σαλιγκαρια αρκετο καιρο μεσα και προχθες αποφασισα να τα πεταξω για να κανω λιγο χωρο στα ζωανθακια.δεν φανταζεστε τη μποχα βγαλανε.μιλαμε για δυσοσμειο βοθρου.γι αυτο ρωτησα!οσο για το αν βρουμε παρασυτο σε καποιο κοραλι που δεν μπορουμε να βγαλουμε τι γινεται??

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

οσο ζω........μαθαινετε..... :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο μεγαλο θεμα π μ εχει απασχολησει αρκετο καιρο και ξερω οτι θελει πολυ συζητηση ειναι το θεμα του αθρακα και του αντιφωσφορου.ποσα γραμμαρια ανα ποσα λιτρα και καθε ποτε αλλαγη??θα σας πω οτι κατα καιρους εχω διαβασει συγκεκριμενα για τον ανθρακα αλλους να τον αλλαζουν στις 15 μερες αλλους στον ενα μηνα και αλλους οτι αν δεν κανεις καποια θεραπια οτι δεν χρειαζεται καθολου!εγω απλα μαζευω γνωμες κ θελω να ξερω τι οντως κανετε στα ενυδρεια σας!

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

ας ξεκινησω εγω!εγω εχω δυο καλτσουλες η μια με 75 γρμ ανθρακα και η αλλη με 50 γρμ αντιφωσφορο και τις αλλαζω καθε μηνα!

Link to comment
Share on other sites

η καθε εταιρεια σου λεει ποσο πρεπει να βαλεις και καθε ποτε θελει αλλαγη! σε ολα τα σκευασματα υπαρχουν οδηγίες

εμενα π.χ. το αντιφοσφορο για 250 λιτρα βαζω 50 γραμμαρια ανα μηνα και ανθρακα 100 και τα δυο τα εχω σε καλτσα για το καθε ενα και μεσα σε ενα εσωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

εγω τα παιρνω χυμα και απο το καταστημα που τα πηρα δεν ρωτησα οδηγιες! :wacko: γι αυτο ρωταω βασικα αλλα και για να μαθω γενικα τι γινεται με αυτα!

Link to comment
Share on other sites

εγω τα παιρνω χυμα και απο το καταστημα που τα πηρα δεν ρωτησα οδηγιες! :wacko: γι αυτο ρωταω βασικα αλλα και για να μαθω γενικα τι γινεται με αυτα!

 

Πάρε ένα τηλ στο κατάστημα και ρώτησέ τους :)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...