Jump to content

Βάση Ενυδρείου


Recommended Posts

Παιδιά σας χεραιτώ.

Θα ήθελα να μου πείτε πιο είδος βάσης είναι το καλύτερο για reef με sump από κάτω.

Το ξύλο ή το σίδερο και πιό είδος.

Το ενυδρείο θα είναι 120cm x 50cm x 55cm ύψος.

Το sump θα μπει απο κατω με διαστασεις 70cm x 40cm x 50cm υψος. Η βαση θα ντυθει με υψοσανιδα, το ιδιο και το ενυδρειο απο πανω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κοντρα πλακε θαλασσης οτι καλυτερο και ανθεκτικο αλλα τσιμπαει λιγο στην τιμη.Αφου θα το ντυσεις και με γιψοσανιδα ισως σε βολευε και το σιδερο που στην ουσια θα κανεις σκελετο αλλα για καπακι τι θα εβαζες αν ηταν απο σιδερο τελικα?

Έγινε επεξεργασία - Aleri14
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εκεινο που με ανυσιχει ειναι ποση θα ειναι διαβρωση του σιδερου απο το sump.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολυ καλο ασταρι και βερνικι θαλασσης να το περασεις και θα αντεξει μια χαρα.Το sump αν δε το στριμωξεις και εχει αερα δε θα εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοντρα πλακε θαλασσης οτι καλυτερο και ανθεκτικο αλλα τσιμπαει λιγο στην τιμη.Αφου θα το ντυσεις και με γιψοσανιδα ισως σε βολευε και το σιδερο που στην ουσια θα κανεις σκελετο αλλα για καπακι τι θα εβαζες αν ηταν απο σιδερο τελικα?

Ο φιλος ρωταει για βαση, το κοντραπλεκε δεν κανει.

Το δευτερο ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιο να μου προτεινεις;

Ολες οι γνωστες εταιριες βγαζουν ( Titan,Vitex) οποτε δε θα εχεις προβλημα κι απλα ζητας και ασταρι μεταλου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τι ειδος ασταρι ή βερνικι μπορω να βαλω στην βαση; Εσεις τι ειδος βαση χρησιμοποιητε ξυλο ή σιδερο;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για βαση τελικα που καταλιγεις

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος ρωταει για βαση, το κοντραπλεκε δεν κανει.

Το δευτερο ισχυει.

Βαση καταλαβα εκει που θα κατσει το ενυδρειο.Αν ειναι ετσι κανει το πιο χοντρο κοντρα πλακε κι αυτο ομως περασμενο ασταρι και βερνικι αντιστοιχο.το εχω στο δικο μου ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη αν σας συγχυσα βαση εννοουσα τον σκελετο που θα καθετε το ενυδρειο. Πιστευω οτι το μεταλλο ειναι πιο στερεο εσεις τι λετε;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας χεραιτώ.

Θα ήθελα να μου πείτε πιο είδος βάσης είναι το καλύτερο για reef με sump από κάτω.

Το ξύλο ή το σίδερο και πιό είδος.

Το ενυδρείο θα είναι 120cm x 50cm x 55cm ύψος.

Το sump θα μπει απο κατω με διαστασεις 70cm x 40cm x 50cm υψος. Η βαση θα ντυθει με υψοσανιδα, το ιδιο και το ενυδρειο απο πανω.

Ευχαριστώ

Φιλε μου για ολες τις βασεις για θεμα ποιο μεγαλες αντοχες ειναι το σιδερο.

Τωρα με ενα κοιλοδοκο 4cm x 4cm ειναι καλα.

Απο κατω για το σαμπ για να πατησει μπορεις να βαλεις μελαμηνη 12mm η 16mm,

το οποιο θα εχει και αυτο βαση απο κοιλοδοκο.

Αν θα βαλεις ξυλο εκει που παταει το ενυδρειο και δεν το βαλεις σκετο, ( να παταει το γιαλι στη βαση)

μπορεις να βαλεις αυτο που σου προτεινε ο φιλος η μελαμηνη.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα συγχησης χαχα! Οπως τα λεει ο φιλος απο πανω κ εισαι οκ !!

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το βαψιμο που αναφερεις ποιο πανω.

Ενα ασταρι σιδηρου ( ενα η δυο χερια ) και μετα μια μπογια στο χρωμα που θελεις.

Να ξερεις παντως οτι το αλατι ειναι ατιμο πραμα και αν δεν προσεχεις να μην πεφτουν πολλα νερα,

θα σου βγαλει σκουρια με την παροδο του χρονου.

Τη βαση ποιος θα τη φτιαξει, εσυ η καποιο μαγαζι?

Link to comment
Share on other sites

Την βαση θα την φτιαξει καποιος κομοδρομος. Απλα καποιοι μου ειπαν οτι πρεπει να βαλω ανοξιδοτη βαση γιατι με την εξατμηση του sump θα μου διαβροθει. Τι λετε κι εσεις;

Link to comment
Share on other sites

Την βαση θα την φτιαξει καποιος κομοδρομος. Απλα καποιοι μου ειπαν οτι πρεπει να βαλω ανοξιδοτη βαση γιατι με την εξατμηση του sump θα μου διαβροθει. Τι λετε κι εσεις;

Αυτος ποιος ειναι?

Ανοξειδωτη θα σου παει πολυ ακριβα,διπλη και τριπλη τιμη!

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑ!!! Καταλαβα και ποσους τσιφτεδες θα του δωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ειπε για αυτο ρωταω αν το βαψω με αυτα που μου ειπατε θα ειμαι ενταξει ή πρεπει να απετησω καποιο ειδικο τυπο;

Link to comment
Share on other sites

Εργασια μονο;; Λιγα τα ακουω(η μαλλον τα βλεπω).....

Αγγελε πρεπει να ειναι με τα υλικα.

Το βλεπω ομως να ειναι σκετο στραντζαριστο και οχι κοιλοδοκος και θα εχει θεμα με το βαρος!

Δεν μου ειπε για αυτο ρωταω αν το βαψω με αυτα που μου ειπατε θα ειμαι ενταξει ή πρεπει να απετησω καποιο ειδικο τυπο;

Αυτη τη στιγμη το θεμα σου δεν ειναι το βαψιμο, οταν ερθει η ωρα το βλεπουμε.

Το θεμα μας ειναι απο τη υλικο θα ειναι η βαση ωστε να κρατηση το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναφερωμαστε σε ενα παχος, ειτε ειναι ξυλο η μεταλλο λεμε ειναι τοσα ( 2 - 3 -10 - 12 mm ) χιλιοστα..

Τωρα στην περιπτωση μας.

Ειναι μια τετραγωνη βεργα σιδηρου που στο κεντρο της ειναι κενο. Το παχος που εχει το υλικο μας προσδιοριζει για τι

κατασκευες θα χρησιμοποιησουμε την καθε μια.

Το στραντσαριστο εχει παχος 1 mm, ειναι για ποιο ελαφριες κατασκευες.

Ο κοιλοδοκοκος εχει παχος 3 - 4 mm αναλογα, ειναι για ποιο βαριες κατασκευες ( στην περιπτωση τη δικια μας ).

Αρα οταν θελουμε να κανουμε μια κατασκευη προσδιοριζουμε με τη θελουμε να την κανουμε, στραντσαριστο - κοιλοδοκο

( ελαφρια η βαρια ).

Πιστευω να σε κατατοπισα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...