Jump to content

Ανούμπια Και Εχινόδορος Λίπασμα


eliasjuve

Recommended Posts

Έχω δύο ανούμπιες και έναν εχινόδορο στο ενυδρείο μου (96 λίτρα). Αρκεί το λίπασμα σε ταμπλέτες ή πρέπει να ρίχνω και μέσα στο νερό για τα συγκεκριμένα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Μιση ταμπλετα μονο στον εχινοδορο.Η ανουμπια δεν φυτευεται ετσι και αλλιως και δεν θελει τιποτα απο λιπασμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω τα ριζίδια φυτεμένα στις ανούμπιες. Ο εχινόδορος δεν παίρνει τα πάνω του. Τον έχω μεταφυτέψει εδώ και 2 μήνες αλλά δεν λέει να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Την ανουμπια καλυτερα να την δεσεις καπου.Δεν θελει κανενα λιπασμα,

Στον εχινοδορο εχεις βαλει ταμπλετα?

Τι φωτισμο εχεις? (βατ,κελβιν)

Τι ρουτινες ακολουθεις?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο για να στέκονται τις έχω φυτέψει. Κάτι θα κάνω.

Έχω βάλει ταμπλέτα.

Μία λάμπα 20 watts ,για κέλβιν δεν έχω ιδέα πάντως για ενυδρείο την ζήτησα. Βγάζει ροζ χρωμα για να καταλάβεις.

Γενικά τα φυτά τα έχω πολλά χρόνια αλλά σε άλλο ενυδρείο με απλό φωτισμό. Η ανούμπια ξεκίνησε από μια και έχω τρεις τώρα. Ο εχινόδορος ήταν χωρίς λίπασμα στο άλλο ενυδρείο και ήταν οκ. Παλαιότερα έβαζα μια ταμπλέτα κοντά του και έγινε τέρας. Σιγά σιγά το ελλάτωσα γιατί είχε μπουκώσει το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Τα βατ σου ειναι πολυ λιγα για τα λιτρα σου και ισως και τα κελβιν να ειναι λαθος.

Μετρησεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει....έχω ξεχάσει από πότε να φανταστείς...πάνε χρόνια αλλά δεν είχε ζωντανά φυτά, έχω 1 χρόνο περίπου που έβαλα τις ανούμπιες και 2 μηνες τον εχινόδορο.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο για να στέκονται τις έχω φυτέψει. Κάτι θα κάνω.

Έχω βάλει ταμπλέτα.

Μία λάμπα 20 watts ,για κέλβιν δεν έχω ιδέα πάντως για ενυδρείο την ζήτησα. Βγάζει ροζ χρωμα για να καταλάβεις.

Γενικά τα φυτά τα έχω πολλά χρόνια αλλά σε άλλο ενυδρείο με απλό φωτισμό. Η ανούμπια ξεκίνησε από μια και έχω τρεις τώρα. Ο εχινόδορος ήταν χωρίς λίπασμα στο άλλο ενυδρείο και ήταν οκ. Παλαιότερα έβαζα μια ταμπλέτα κοντά του και έγινε τέρας. Σιγά σιγά το ελλάτωσα γιατί είχε μπουκώσει το ενυδρείο.

Ποσο καιρο ετρεχε εκει και ποσο στο καινουργειο?

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις δεν έχω.

Στο παλιό έτρεχε πολλά χρόνια και είχε σταθερή ανάπτυξη όπως είπα και χωρίς λίπασμα. Κάθε τρείς και λίγο κλάδευα.

Link to comment
Share on other sites

Ασε το παλιο,τωρα μιλαμε γι αυτο.Αλλο το ενα ενυδρειο αλλο το αλλο.

Χωρις μετρησεις και ειδικα νιτρικων δεν μπορουμε να πουμε πολλα πραγματα.

Πρεπει να βρεις και τι κελβιν ειναι η λαμπα σου και να αυξησεις και τον φωτισμο σου.

Link to comment
Share on other sites

Με ρώτησε ο φίλος για το παλιό.

Τεστ δεν αγοράζω το έχω σταματήσει εδώ και καιρό. Έχω περάσει από αυτή τη φάση και μόνο λεφτά φεύγουν και τίποτα άλλο.

Τα κέλβιν θα κοιτάζω μήπως το γράφει. Φωτισμό έχω 9 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις νιτρικα φιλε,λογικο ειναι να εχεις προβληματα με τα φυτα σου γιατι τα νιτρικα ειναι η τροφη των φυτων και αυτο το βλεπεις μονο με μετρησεις δυστυχος..

Και οπως σου ειπα πρεπει να ανεβεις και σε φωτισμο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Με ρώτησε ο φίλος για το παλιό.

Τεστ δεν αγοράζω το έχω σταματήσει εδώ και καιρό. Έχω περάσει από αυτή τη φάση και μόνο λεφτά φεύγουν και τίποτα άλλο.

Τα κέλβιν θα κοιτάζω μήπως το γράφει. Φωτισμό έχω 9 ώρες.

Το καινουργιο ποσο τρεχει?

Link to comment
Share on other sites

Oκ, θα το κοιτάξω. Ίσως να θέλει αλλαγή και μετασχηματιστής για να πάρει παραπάνω watts.

Link to comment
Share on other sites

Το καινουργιο ποσο τρεχει?

Το καινούργιο με τα φυτά ένα χρόνο με τις ανούμπιες χωρίς λίπασμα και 2 μήνες με τον εχινόδορο.

Link to comment
Share on other sites

Επεμενα σε αυτο για να δουμε εαν ο βυθος ειναι καινουργιος η παλοιος. Να εχει πιασει τη βιολογια του που λεμε

και τα θρεπτικα συστατικα ωστε να εχει να παρει το φυτο τα στοιχεια που χρειαζετε.

Προσπαθησε να κανεις αυτα που σου λεει ο Κωστας (rasta ),για να μπορεσουμε να εχουμε μια πληρη εικονα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο βυθός είναι χρόνια..ο ίδιος. Όπως είπα τρέχει πολλά χρόνια αλλά με ψεύτικα. Θα κοιτάξω να κάνω κάτι. Μπορεί να θέλει και χρόνο να συνέλθει από την αλλαγή τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Ο βυθός είναι χρόνια..ο ίδιος. Όπως είπα τρέχει πολλά χρόνια αλλά με ψεύτικα. Θα κοιτάξω να κάνω κάτι. Μπορεί να θέλει και χρόνο να συνέλθει από την αλλαγή τι να πω..

Αυτη ειναι μια σιγουρη παραμετρος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...