Jump to content

Συντηρηση Βακτηριων


Recommended Posts

Το ενυδρειο τρεχει 1 μηνα σχεδον χτες μετρησα νιτρωδη και αμμωνια 0. Αποφασισα να βαλω 3 αμανο για αρχη και μετα σκεφτομαι για 2-3 oto και ενα μικρο κοπαδακι pseudomugil furcatus(αν βρω). Σημερα θα προμηθευτω και τυρφη να ριξω λιγο και το ph αλλα εχω την εξης απορια. Στην αρχη το ενυδρειο ετρεχε μονο με φυτα και εριχνα βακτηρια καθημερινα. Αλλαγες νερου εκανα την δευτερη βδομαδα 20% και μια ακομα οταν εκλεισε μηνα. Σημερα που βγηκα λιγο στη γυρα για ψαρο ερευνα ενας πετσοπας με ρωτησε αν εριχνα τροφη για τα βακτηρια. Του ειπα οτι εριξα λιγο στην αρχη και μετα ποτε αλλοτε και με κοιταξε λες και κατεβηκα απ τον αρη.

Απο οσο εχω διαβασει υποτιθεται οτι ριχνουμε τροφη για να ανεβει η αμμωνια με την οποια τρεφονται τα βακτηρια,σωστα? Με προβληματισε πολυ η ερωτηση του και αναρωτιεμαι αν εχω κανει κατι λαθος γιατι αλλα σου λεει ο ενας αλλα ο αλλος και τελικα τα κανουμε μανταρα.

Τα φωτα σας απο δω και περα. :)

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο? ψαρια ειχες μεσα η απλα εριχνες τροφη για να ανεβει η αμωνια?

Link to comment
Share on other sites

54 λιτρα ειναι... ψαρια δεν εχει ακομα, μονο φυτα. τροφη εριξα λιγο στην αρχη

Link to comment
Share on other sites

Aν εχει περασει 1 μηνας και μετρας 0 νιτρωδη και αμμωνια μην αγχωνεσαι εχει στρωσει! Απλα τωρα σιγα σιγα και σταδιακα πρεπει να προσθεσεις ψαρακια. Προσεκτικα στην αρχη το ταισμα! Για καμια βδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι μετρησεις εχεις,αμμωνιας,νο2 και νο3.

Οι οτοκυκλοι ειναι πολυ ευαισθητα ζωντανα και αν δεν εχεις σταθερες συνθικες και μαλακο νερο μη τα παρεις.

Εκτος αυτου,θελουν πολυ καλη παρατηρηση πριν τα αγορασεις γιατι τα περισσοτερα ψωφανε μεσα στον μηνα.

Link to comment
Share on other sites

54 λιτρα ειναι... ψαρια δεν εχει ακομα, μονο φυτα. τροφη εριξα λιγο στην αρχη

Τεο, Κωστα, βλεπετε τη εχει γραψει το παληκαρι.

Χωρις τροφη για τα βακτηρια πως εχει κανει τον κυκλο του και ειναι ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι που ειναι το προβλημα; Εγω ποτε δεν εχω στρωσει με τροφη! Μετα απο 30-40 μερες το νερο ειναι αγιασμος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...