Jump to content

Προετοιμασια Νερου Και Τυρφης


panagiotis_dms

Recommended Posts

Σχεδιαζω να βαλω τυρφη στο ενυδρειο εχω διαβασει το σχετικο αρθρο που υπαρχει αλλα εχω καποιες αποριες...

Την τυρφη την βαζουμε σε καλτσα στην εξοδο του φιλτρου (κρεμαστο στην δικια μου περιπτωση και υπαρχει χωρος να μπει). Την ποσοτητα την προκαθοριζουμε αναλογα με το ποσο Ph θελουμε να ριξουμε?

Στην προετοιμασια αναφερεται βαρελι, υπαρχει περιπτωση να αντικατασταθει με εναν κοινο κουβα? Αν πουμε οτι γινεται, τοτε χρειαζεται δευτερο φιλτρο και την ιδια διαδικασια (καλτσα και στην εξοδο του φιλτρου) η απλα ριχνουμε την τυρφη χυμα με εναν κυκλοφορητη?

Στο ιδιο κουβα-βαρελι μαζι με την τυρφη ριχνουμε και αντιχλωριο,λιπασματα κτλ η τα προετοιμαζουμε ξεχωριστα?

Η προετοιμασια οχι μονο για την τυρφη αλλα γενικα για τις αλλαγες γινεται τουλαχιστον μια μερα πριν η απλα μερικες ωρες?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Σχεδιαζω να βαλω τυρφη στο ενυδρειο εχω διαβασει το σχετικο αρθρο που υπαρχει αλλα εχω καποιες αποριες...

Την τυρφη την βαζουμε σε καλτσα στην εξοδο του φιλτρου (κρεμαστο στην δικια μου περιπτωση και υπαρχει χωρος να μπει). Την ποσοτητα την προκαθοριζουμε αναλογα με το ποσο Ph θελουμε να ριξουμε?

Στην προετοιμασια αναφερεται βαρελι, υπαρχει περιπτωση να αντικατασταθει με εναν κοινο κουβα? Αν πουμε οτι γινεται, τοτε χρειαζεται δευτερο φιλτρο και την ιδια διαδικασια (καλτσα και στην εξοδο του φιλτρου) η απλα ριχνουμε την τυρφη χυμα με εναν κυκλοφορητη?

Στο ιδιο κουβα-βαρελι μαζι με την τυρφη ριχνουμε και αντιχλωριο,λιπασματα κτλ η τα προετοιμαζουμε ξεχωριστα?

Η προετοιμασια οχι μονο για την τυρφη αλλα γενικα για τις αλλαγες γινεται τουλαχιστον μια μερα πριν η απλα μερικες ωρες?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Την τυρφη την βαζουμε μεσα στο φιλτρο σε καλτσακι αλλα εστ ιδεν θα κανεις σωστη δουλεια,καλυτερα να το κανεις σε βαρελι και οχι στο φιλτρο του ενυδρειου.

Η ποσοτητα θελει πειραματισμο και συνεχεις μετρησεις για να δεις ποσο πρεπει να βαζεις αναλογα με εκει που θες να το κατεβασεις.

Κουβα μπορεις να βαλεις αν σε παιρνουν τα λιτρα της αλλαγης.Θες φιλτρο και εκει.

Λιπασματα δεν ριχνεις ποτε στον κουβα προετοιμασιας,εχεις δεν εχεις τυρφη μεσα,οπως δεν ριχνεις και λιπασμα την ημερα της αλλαγης νερου.Αντιχλωριο βαζεις.

Αν δεν εχεις τυρφη,η προετοιμασια μπορει να γινει και λιγες ωρες πιο πριν,με τυρφη εξαρταται ποσες μερες θα χρειαστεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα είπε όλα ο Κώστας παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για ποιό λόγο την ημέρα αλλαγής νερού δεν βάζουμε λιπασματα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι απλα περιεχονται σχεδον ολα μεσα στο φρεσκο νερο που βαζεις στην αλλαγη.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι απλα περιεχονται σχεδον ολα μεσα στο φρεσκο νερο που βαζεις στην αλλαγη.

Mobile klaz speaking...

Οκ, κατάλαβα, ευχαριστὠ. Τωρα, αν το νερο αλλαγης είναι 80% α/ο και 20% προφίλτρων τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να κανεις κατι τετοιο;λογω ιχνοστοιχειων;

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να κανεις κατι τετοιο;λογω ιχνοστοιχειων;

Mobile klaz speaking...

Ναι Κλαζ γι αυτο το λέω, οταν εχουμε τετοιο ποσοστό σε α/ο δεν υπαρχει έλλειψη στα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα εβαζα τοτε καθολου το 20%,και θα εριχνα ολο οσμωση με ιχνοστοιχεια να τελειωνω και να ξερω τι μου γινεται.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα εβαζα τοτε καθολου το 20%,και θα εριχνα ολο οσμωση με ιχνοστοιχεια να τελειωνω και να ξερω τι μου γινεται.

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...