Jump to content

Δοσολογία Methylen Blue


PanaGreco

Recommended Posts

Πήρα από το Φαρμακειο Methylen blue με 2% και με 1% απλά δεν ήξερα ποιό τα δύο χρειάζομαι και πήρα και τα δύο .

Στα 60 λίτρα που είναι η γεννήστρα των δίσκων μου ποιό από τα δύο μπορώ να χρησιμοποιήσω και σε τι δοσολογία για να μην ασπρίζουν τα αβγά?

Link to comment
Share on other sites

Το 2% Τωρα για αναλογια πρεπει να υπολογισεις να εχεις 2mg/lt στο ενυδρειο... Προσεχε γιατι επιρεαζει τη βιολογια...

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά σου ασπρίζουν ή πιάνουν fungus ?

Μερικές φορές πιάνουν fungus αλλά τις περισσότερες φορές ασπρίζουν και μένουν ελάχιστα που καταλήγουν σε ουρίτσες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σε αυτό δεν θα σε βοηθήσει το mb !

Ένα που έχω εγώ λέει 5 ml στα 50 λίτρα και ότι με ελαφρύ χρωμάτισμα του νερού μπορούμε να καθαρίσουμε τα αυγά !!!
Τι έχεις μέσα στην γεννίστρα?

Link to comment
Share on other sites

Για να υπολογισεις τη δοσολογια πρεπει να ξερεις ποσα ml ειναι το μπουκαλι σου και τη "συγκεντρωση" θες στο ενυδρειο σου... 1ml απο το μπουκαλι ανα χ λιτρα οπου χ=(συγκεντρωση διαλυματος x 1000)÷(ml μπουκαλιου)÷(επιθυμητη ποσοτητα mg\lt). Πχ εχεις ενα μπουκαλακι ΜΒ 100 ml 2% και θες να επιτυχεις συγκεντρωση 2mg/lt νερου ενυδρειου

χ=(2x1000)÷100÷2=10 Αρα πρεπει να ριξεις 1ml ανα 10lt νερου ενυδρειου. Ελπιζω να μη σε μπερδεψα... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...