Jump to content

Τεστ αμμωνίας


Recommended Posts

Παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω. Το ενυδρείο το έχω ένα χρόνο και παραπάνω, όταν κάνω τέστ αμμωνίας πάντα μου βγάζει 0.1ppm. Κανονικά δεν έπρεπε να είναι ήδη στρωμένο;;

Από τις άλλες τις μετρήσεις έχω NO3 = 10 και NO2 = 0. Λογικά έπρεπε να έιχα νιτρώδη και πολλά νιτρικά. Το τέστ είναι της Redsea, το χρώμα του τέστ πρέπει να είναι κίτρινο ενώ το δικό μου πρασινίζει κάπως, στο ελάχιστο θα έλεγα. Δεν φτάνει την αμέσως επόμενη κλίμακα που είναι 0.25ppm.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί φίλε Guppy να έχει πρόβλημα το τεστ ή να έχει λήξει. :lmao: Ένας άλλος φίλος με άλλης εταιρείας τεστ μέτραγε αμμωνία, πήρε άλλο και μέτρησε εκ νέου και, ωωωω έκπληξη, μηδέν! :rasp: Θέλω να σου πω ότι πολλές φορές τυχαίνει τα τεστ να έχουν απόκλιση λίγο από το χρωματικό πίνακα αναφοράς. Εφόσον το ενυδρείο σου είναι παλιό και εφόσον δεν έχεις κάποιο πρόβλημα (λόγου χάρη κάποιο ψάρι να πέθανε και να μην το έχεις αντιληφθεί ώστε να το βγάλεις) δε χρειάζεται να ανησυχείς. Σε κάθε περίπτωση, για να είσαι 100% σίγουρος, πάρε ένα ακόμη τεστ και δοκίμασε πάλι. :lmao:

edit:το ότι μετράς νιτρώδη 0 (ΝΟ2) είναι ένα επιπλέον σημάδι ότι μάλλον είναι εσφαλμένη η ένδειξη του τεστ αμμωνίας.

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω. Το ενυδρείο το έχω ένα χρόνο και παραπάνω, όταν κάνω τέστ αμμωνίας πάντα μου βγάζει 0.1ppm. Κανονικά δεν έπρεπε να είναι ήδη στρωμένο;;

Από τις άλλες τις μετρήσεις έχω NO3 = 10 και NO2 = 0. Λογικά έπρεπε να έιχα νιτρώδη και πολλά νιτρικά. Το τέστ είναι της Redsea, το χρώμα του τέστ πρέπει να είναι κίτρινο ενώ το δικό μου πρασινίζει κάπως, στο ελάχιστο θα έλεγα. Δεν φτάνει την αμέσως επόμενη κλίμακα που είναι 0.25ppm.

Έχω καταλάβει πως κάποια τεστ, με μόνο ίχνη ΝΟ2 και ΝΗ3 δείχνουν την αμέσως επώμενη ένδειξη στον χρωματικό πίνακα της συσκευασίας έστω και αν δείχνει ψηλή. Πολλές φορές μάλιστα δεν μπορείς να ερμηνεύσεις καν το χρώμα που εμφανίστηκε. Έχω πραγματικά μπερδευτεί με τα τεστ. Έχω αγοράσει μέχρι τώρα 3 διαφορετικών εταιρειών. Το ένα είναι εντελώς χαμένο από χέρι θά' λεγα και τα άλλα δύο με χαμηλή απόκληση. Συνηστώ να χρησιμοποιήσεις και κάποιο άλλο για να βλέπεις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδιά ευχαριστώ. Θα αγοράσω άλλο να δώ τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...