Jump to content

Νέος Στα 190 Λίτρα..


dionysos

Recommended Posts

μετά πολύ σκέψη και πολύ δουλεία αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου reef στα 190 λίτρα. 80χ40χ60

 

το ενυδρείο τρέχει εδώ και 6 μέρες και θέλει αρκετή δουλεία ακόμα.

 

100_4292_zpsf1b80fa2.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή λοιπόν ωραία η πρώτη προσπάθεια πες μας και λίγα για τον εξοπλισμό σου και τι σκέφτεσαι να κάνεις?!

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη, ο βραχος ειναι πολυ ομορφος,δεν τον πειραζεις,περιμενουμε λεπτομερεστερη περιγραφη.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα

το βραχος ειναι παρα πολυ ωραια στημενος

Περιμενουμε λεπτομεριες :D

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο αυτήν την στιγμή δουλεύει με ένα εξωτερικό φίλτρο fluval 206 και με μια αντλία aquael 2600 μέχρι δευτέρα η τρίτη που περιμένω το deltec mce300 για κρεμαστό γιατί δεν έχω χώρο για σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο έχω αντιφώσφορο και ενεργό άνθρακα και τα σφουγγαρια που είχε το φιλτρο. Απο φωτισμό έχω 2 παλιές Τ5 24w και Δευτέρα θα παραγκήλο 2 ΑΤΙ Τ5 24w. Στο μέλλον λεω να πάρω ακόμα ενα φωτιστικω με άλλες 2 Τ5 24w για να φτάσω στης 4 λάμπες και εκει μετα θα είμαι καλα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει γιατι τα εβαλες ψηλα και κοντα στα φωτα, για πιο χαμηλα θα φτασει ομως;; Γιατι εαν ειναι να δωσει λεφτα για λαμπες και φωτιστικο Τ5, μηπως να πηγαινε σε ενα λεντ φωτιστηκο καμια 70ρα βατ;

Που αμα δωσει κατι παραπανω θα εχει ανατολες μαι τα σχετικα... Γνωμες λεω απλα...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω 4 Τ5 24w με 60 ύψος. Εγω πιστεύω οτι είναι καλα αρκεί να κοραλια να μπούνε όλα στης σωστές θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει γιατι τα εβαλες ψηλα και κοντα στα φωτα, για πιο χαμηλα θα φτασει ομως;; Γιατι εαν ειναι να δωσει λεφτα για λαμπες και φωτιστικο Τ5, μηπως να πηγαινε σε ενα λεντ φωτιστηκο καμια 70ρα βατ;

Που αμα δωσει κατι παραπανω θα εχει ανατολες μαι τα σχετικα... Γνωμες λεω απλα...

Ναι δεν αντιλέγω σε αυτά που λες, απλά λέω πως οι 4 Τ5 δεν είναι καθόλου λίγος φωτισμός! Μπορείς άνετα να τρέξεις reef με τέτοιο φωτισμό! Τα led τώρα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο! ;) Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

άποψη μου ειναι να βάλεις άλλες δυο λάμπες να αντικαταστήσεις αυτές που εχεις με δυο άτι και μετά ολα καλα δεν χρειάζονται περισσότερα έξοδα μια χαρά θα σε καλύψουν 4 τ5

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τα led είναι όμως οτι ξεφύγουμε κάπως με το κόστος.

Ισχυει αλλα θα τα εχεις χρονια οποτε σου κανει αποσβεση για πλακα και οικονομια.Οταν θα χαλασουν θα εχεις αλλαξει αλλα 5 ενυδρεια τουλαχιστον !!

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσει κ μενα πολυ ο βραχος σου.λενε οτι σε τ5 θελεις περιπου 1 watt ανα λιτρο.αν βλεπω καλα εχεις ενα φωτιστικο glo με 2 τ5 24 αντι να παρεις αλλο ενα με 24 γιατι δεν περνεις αλλες 2 39 να ανεβεις λιγο τουλαχιστον κ να εισαι πιο σιγουρος??γνωμη μου παντα,οπως σου ειπαν κ πιο εμπειροι μπορει κ να σου φτανουν αλλα και να πας σε λεντ.βαλτα κατω κ σκεψου τι θες και τι μπορεις.απο κυκλοφορια???ποσα κιλα ειναι ο βραχος??μετρησεις εχεις κανει καθολου?καλη αρχη απο μενα!

Οσο ζεις μαθαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

o βράχος είναι στα 15 κιλά και από κυκλοφορία έχω μια αντλία aquael 2600 και το φίλτρο και ψάχνω να πάρω ακόμα μια. τεστ δεν έχω κάνει ακόμα γιατί δεν πείρα, έχω μετρήσει μόνο αλάτι που είμαι στα 1025.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...