Jump to content

Καλησπερα Απο Σερρες


tzoni serres

Recommended Posts

Γεια σε ολους... πριν περιπου 6 μηνες ηρθε στα χερια μου.. απο καποιον που ηθελε να το πεταξει ενα ενυδρειο 85χ45χ35 με ολα τα παρελκομενα.. φιλτρα θερμοστατες αντλιες οξυγονου .. δεν ειχα ιδεα με το αθλημα παιδια.. τιποτα απολυτος.. απο τοτε κολλησα. μερα νυχτα ο νους μου στο ενιδρειο :thumbsu: εχω 2 σκαλαρια τα οποια μαλιστα με την δικη σας βοηθεια μπορεσα να διαλεξω ζευγαρι απο το πετ σοπ/.εχουν κανει και αυγα αλλα με τα υπολοιπα μεσα δεν περιμενα να δω και ψαρακια. 1 μονομαχο 2 black rubou νομιζω ετσι λεγονται.. 3 γκαμπι. 3 ξιφοφορους 1 αρσ.2θυλ. και στα γκαμπι και στα πλατυ.

φανταστικε κοβω απο αλλου χρηματα για να προσφερω σε αυτο το χομπι... μεσα στο ενιδριο εχω φεγγαροπετρες.. καθως και μια ριζα για να μαλακωνει το νερο οπως μου ειπαν.... προσπαθω να το κανω οσο πιο φυσικο μπορω. ο προηγουμενος κατοχος μου εδωσε και προικα ενα σορο πλαστικες βλακειες απο φυτα μεχρι κοχυλια και αλλα τετοια ολα πλαστικα.. δεν εχω βαλει τπτ απο αυτα μεσα. αυτος τα ειχε επειδη το ειχε σε μαγαζι και ηθελε να ειναι εντυπωσιακο... :cigar: το παλευω καθημερινα. θελω να μου δωσετε γνωμες και συμβουλες σκεφτομαι να κρατησω τα 2 σκαλαρια και να εχω ενα σχετικα οσο με παιρνει μεγαλο κοπαδακι απο black rybu επειδη ειναι πολυ (σβελτα) ψαρακια τι λετε? απο μετρησης το νερο ειναι ολα κομπλε κανω αλλαγες καθε 15 μερες 40 τις εκατο. οποια γνωμη καλοδεχουμενη...

post-58817-0-42027400-1396714083_thumb.jpg

post-58817-0-09551500-1396714089_thumb.jpg

post-58817-0-62977300-1396714096_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλως ήρθες! Να χαίρεσαι το ενυδρείο σου και να απολάυσεις το χόμπυ σου εύχομαι.:)

Αυτο που θα ήθελα να σου πω ειναι να κρατησεις τα κατάλληλα για το ενυδρείο σου ψάρια. Αυτη τη στιγμή εχεις μπερδέψει ψάρια γλυκου και σκληρού νερού. Πρέπει να διαλέξεις.

Ξιφοφοροι, πλατυ, γκάπυ ειναι σκληρου νερου (ζουνε σε ph 8,0 περιπου)και ειναι και ζωοτόκα τα οποια αν ξεκινησουν να γεννανε....θα σου γεμισουν το ενυδρειο! Οποτε διαλεγεις ενα ειδος απο αυτα, αν τελικα τα επιλεξεις και σε συνδυασμο 3 θυλυκα 1 αρσενικο αν αυτο ειναι δυνατον.

O μονομάχος ζει σε λίγο πιο μαλακό και καλά ειναι να ζει μόνος του.

Τα black rubou δεν ξέρω τι είναι.

Τα αγγελόψαρα επειδη μεγαλώνουν αρκετα ίσως να μην νιωθουν καλα μετα απο κάποιο καιρό στο ενυδρείο σου (κυρίως στο υψος του ενυδρείου) και θελουν και αρκετα μαλακο νερο.

Αλλαγές νερού καλυτερα να κανεις 25-30% την εβδομαδα. Οτι άλλο ειπες σχετικά με την διακόσμηση ειναι σωστο. Το ξυλο μην περιμενεις να σου μαλακωσει το νερο...Οσμωση ή τυρφη μαλακωνουν αποτελεσματικα το νερό μόνο. Επίσης αν τα φυτα που εχεις ειναι πλαστικα, αντικατεστησε τα με αληθινα και θα τα χαρεις πολυ και εσυ και τα ψαρια!

Σου εύχομαι καλή συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε.. επειδη εχω της πετρες μεσα μου συστισαν αυτα τα ψαρια.. δεν ειναι αυτο που πραγματικα θελω.. μιλησα με το πετ σοπ καποια στιγμη θα του τα επιστεψω. .. πιστευω πως ολοι οι αρχαριοι στην αρχη περνουν διαφορα ειδη απλα επειδη το ειδαν μεσα στο μαγαζι. χωρις να ξερουν για αυτα. τα φυτα φυσικα ειναι το επομενο μου βημα... τσιμπημενες πολυ μου φαινονται οι τιμες οταν με μια πρωτη ματια που εριξα ειδα οτι το πιο φθηνο περνουσε τα 10 Ε. αν μου σιστισετε κατι πιο φθηνο μεσο ιντερνετ θα το προτιμησω. .. ααα τα black ειπα ειναι αυτα http://en.wikipedia.org/wiki/Black_ruby_barb απιστευτο ψαρι για μενα.. πολυ κινητικο χωρις μεγαλες απαιτησεις. και μαλλον θα καταληξω να παρω μερικα ακομη ωστε να γινουν κοπαδακι. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες :D

Επειδή εδώ το θέμα θα κλειδώσει μετά από λίγες μέρες, άνοιξε ένα καινούργιο στην κατηγορία γλυκού νερου, και θα τα πούμε από κει!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα !

Link to comment
Share on other sites

αυριο με τον πρωινο καφε θα ανοιξω το θεμα οπως μου ειπατε... παντως ευχαριστω για το καλοσορισμα !!!

Link to comment
Share on other sites

:welcome: :welcome: :welcome: καλή διαμονή στο ΑΖ!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε symvuloς τρέλλα ο ροζ πάνθηρας!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :)

Link to comment
Share on other sites

:welcome::bigemo_harabe_net-109:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλως ήρθες! Να χαίρεσαι το ενυδρείο σου και να απολάυσεις το χόμπυ σου εύχομαι. :)

Αυτο που θα ήθελα να σου πω ειναι να κρατησεις τα κατάλληλα για το ενυδρείο σου ψάρια. Αυτη τη στιγμή εχεις μπερδέψει ψάρια γλυκου και σκληρού νερού. Πρέπει να διαλέξεις.

Ξιφοφοροι, πλατυ, γκάπυ ειναι σκληρου νερου (ζουνε σε ph 8,0 περιπου)και ειναι και ζωοτόκα τα οποια αν ξεκινησουν να γεννανε....θα σου γεμισουν το ενυδρειο! Οποτε διαλεγεις ενα ειδος απο αυτα, αν τελικα τα επιλεξεις και σε συνδυασμο 3 θυλυκα 1 αρσενικο αν αυτο ειναι δυνατον.

O μονομάχος ζει σε λίγο πιο μαλακό και καλά ειναι να ζει μόνος του.

Τα black rubou δεν ξέρω τι είναι.

Τα αγγελόψαρα επειδη μεγαλώνουν αρκετα ίσως να μην νιωθουν καλα μετα απο κάποιο καιρό στο ενυδρείο σου (κυρίως στο υψος του ενυδρείου) και θελουν και αρκετα μαλακο νερο.

Αλλαγές νερού καλυτερα να κανεις 25-30% την εβδομαδα. Οτι άλλο ειπες σχετικά με την διακόσμηση ειναι σωστο. Το ξυλο μην περιμενεις να σου μαλακωσει το νερο...Οσμωση ή τυρφη μαλακωνουν αποτελεσματικα το νερό μόνο. Επίσης αν τα φυτα που εχεις ειναι πλαστικα, αντικατεστησε τα με αληθινα και θα τα χαρεις πολυ και εσυ και τα ψαρια!

Σου εύχομαι καλή συνεχεια!

Παιδεια μην τρελενομαστε που το ακουσες 8πχ, σε βιβλιογραφια 6 - 8.5 !

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια μην τρελενομαστε που το ακουσες 8πχ, σε βιβλιογραφια 6 - 8.5 !

oκ, εγω αυτό ήξερα...Ζητώ συγνώμη απο το παιδι για την λάθος συμβουλη που του έδωσα. Eγω κοιταζω εδω για πληροφοριες:

http://www.seriouslyfish.com/species/poecilia-reticulata/

http://www.seriouslyfish.com/species/xiphophorus-variatus/

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

oκ, εγω αυτό ήξερα...Ζητώ συγνώμη απο το παιδι για την λάθος συμβουλη που του έδωσα. Eγω κοιταζω εδω για πληροφοριες:

http://www.seriouslyfish.com/species/poecilia-reticulata/

http://www.seriouslyfish.com/species/xiphophorus-variatus/

Μιχαλη μου και το λινκ που εστειλες λεει ( απο 7 - 8.5 ).

Θα παρακαλεσω πολυ τους φιλους μας μην τους τρελαινουμε και τους απογοητευουμε και τους χαλαμε τη χαρα.

Ας τους δωσουμε λυσεις εφικτες προς αυτους.

Παντα με φιλικο παραγοντα!

Water Conditions

Temperature: 17 – 28 °C

pH: 7.0 – 8.5

Hardness: 90 – 536 ppm

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη μου και το λινκ που εστειλες λεει ( απο 7 - 8.5 ).

Θα παρακαλεσω πολυ τους φιλους μας μην τους τρελαινουμε και τους απογοητευουμε και τους χαλαμε τη χαρα.

Ας τους δωσουμε λυσεις εφικτες προς αυτους.

Παντα με φιλικο παραγοντα!

Water Conditions

Temperature: 17 – 28 °C

pH: 7.0 – 8.5

Hardness: 90 – 536 ppm

Αυτο εννοειτε φιλε μου! Οτι λέμε το λέμε φιλικα.:) Το θεμα για μενα ηταν να του εξηγησω περισσοτερο οτι σκαλαρια και ζωοτοκα δεν πάνε μαζι παρα να δωσω εμφαση στο ph. Oλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοειτε φιλε μου! Οτι λέμε το λέμε φιλικα. :) Το θεμα για μενα ηταν να του εξηγησω περισσοτερο οτι σκαλαρια και ζωοτοκα δεν πάνε μαζι παρα να δωσω εμφαση στο ph. Oλα καλά!

Σε αυτο με βρισκεις απολυτος συμφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...