Jump to content

Fantail Με Άσχετη Ιδιοκτήτρια...


Recommended Posts

καλησπέρα

καλώς σας βρήκα!

σήμερασήμεραarrow-10x10.png το απόγευμα πήγα με μία φίλη μου να πάρει χρυσόψαρα που της πέθαναν δυστυχώς εχθές

ήθελα καιρό να πάρω κι εγώ, αλλά το αμελούσα

ε είπα να το κάνω το βήμα

δεν είχα όμως ιδέα από χρυσόψαρα (κι ακόμα δεν έχω, μη λέω ψέμματα :P )

άρχισα λοιπόν να ψάχνω απ το απόγευμα στο internet

βρήκα σε μερικά site ότι δεν πρέπει να είναι σε γυάλα αλλά σε ενυδρείο

είδα επίσης ότι απ τις ακαθαρσίες του βλέπεις αν είναι υγιές ή όχι

και διάφορα άλλα

θα ήθελα αν γίνεται να με βοηθήσετε

η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν έχω ερωτήσεις να κάνω, γιατί είμαι άσχετη... το είπα αυτό ε?

ααα το ψάρι μου είναι fantail λευκό με κόκκινο κεφαλάκι

έχει πολύ όμορφη ουρά!

αυτά νομίζω!

αν έχετε κέφι να με ενημερώσετε-βοηθήσετε-συμβουλέψετε....

ευχαριστώ πολύ!!

επισυνάπτω και μία φωτό του νέου μου συγκάτοικου!!!

Γενική κατηγορία ενυδρείου
δυστυχώς μάλλον έχω γυάλα

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 25cm γυάλα
Συνολικά Λίτρα: πρέπει να παίρνει γύρω στα 6 λίτρα
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: όχι
Ψάρια: 1 fantail λευκό με κόκκινο
Άλλα είδη: όχι

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: όχι
Πέτρες: ναι βότσαλα
Ξύλα: όχι
Άλλα διακοσμητικά : όχι
Υπόστρωμα: όχι
Βυθός: όχι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: μου έδωσαν απ το pet shop σταγόνες για το χλώριο (nano-biotopol, water conditioner for fighting fish)
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: επίσης απ το pet shop μου το έδωσαν (novo red)


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: μου είπαν κάθε 3 μέρες να πετάω το 50% του νερού και να βάζω το υπόλοιπο 50% καθαρό και 2 σταγόνες ανά λίτρο, και κάθε 10 μέρες να βγάζω το ψάρι με το 50% του νερού απ τη γυάλα και να την καθαρίζω
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από εδώ!

Για το χρυσόψαρό σου θα χρειαστείς ένα ενυδρείο, το λιγότερο 30 λίτρων. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ενυδρείο το λιγότερο 60 λίτρων και να του βάλεις παρεούλα, ακόμα ένα. Αφού θα έχει στρώσει πρώτα το ενυδρείο σου! Και προσοχή, όχι από τα χρυσόψαρα τα μακρόστενα, τα κλασικά, γιατί αυτά θέλουν περισσότερα λίτρα, κάποιο σαν το δικό σου, από τα "φανταχτερά".

Για το ενυδρείο θα χρειαστείς ένα φίλτρο με βιολογικό υλικό κι ένα υγρό σκεύασμα με βακτήρια, τα οποία θα αποικήσουν πάνω στο βιολογικό υλικό. Αν τυχόν σου φαίνονται κινέζικα αυτά που σου γράφω, διάβασε εδώ για τον κύκλο του αζώτου (και για άλλα χρήσιμα) και για όποια απορία έχεις μας ρωτάς.

Τέλος θα χρειαστείς υγρά τεστ για να μετρήσεις αμμωνία (ΝΗ4), νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3).

Και κάτι ακόμα! Όταν κάνεις την αλλαγή νερού, πάρε ένα δοχείο το οποίο θα έχεις μόνο για ενυδρειακή χρήση, να μην έχει χρησιμοποιηθεί π.χ. με απορρυπαντικά για να προετοιμάζεις εκεί το νερό της αλλαγής. Εγώ έχω πάρει κάτι πλαστικά από το Jumbo για αυτή τη δουλειά. Εκεί θα βάζεις το καθαρό νερό για την αλλαγή, στο οποίο θα ρίχνεις το αντιχλώριο και θα το αφήνεις να "δράσει" και να πάρει και το νερό θερμοκρασία δωματίου.

Προσοχή! Μην βγάλεις ποτέ το ψάρι για να καθαρίσεις την γυάλα όπως σου είπανε, θα καταστρέψεις την όποια βιολογία έχει προλάβει να δημιουργηθεί και θα στρεσάρεις το ψάρι. Η αλλαγή που σου είπαν κάθε 3 μέρες νομίζω πως αρκεί μέχρι να πάρεις ενυδρείο με φίλτρο. Θα μας πούνε και οι πιο έμπειροι βέβαια. :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Έχει ανοίξει και 2ο ίδιο θέμα η φίλη , ας συνεχίσουμε από εκεί , αυτό θα γίνει αόρατο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πήρα χαμπάρι, σ'ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...