Jump to content

Διακοπές Και Γόνοι


kalliroi

Recommended Posts

Το Πάσχα πλησιάζει απειλητικά και δυστυχώς θα πρέπει να λείψω για 3 μέρες. Λέω "απειλητικά" και "δυστυχώς" γιατί έχω τους γόνους από τα χρυσόψαρα και δεν ξέρω τι να κάνω! Θα φύγω Σάββατο πρωί και θα επιστρέψω Δευτέρα απόγευμα και αναρωτιέμαι τι επιλογές έχω...

1. Δεν έχω κάποιον να τους δώσω να τους κρατήσει.

2. Δεν έχω κάποιον που μπορεί να τους ταίζει.

3. Να πάρω μία ταίστρα, αλλά μπορώ να βάλω τροφή πούδρα; Η΄μήπως θα έχουν μεγαλώσει αρκετά μέχρι τότε ώστε να τρώνε τριμμένη τροφή; Αλλά και πάλι, μπαίνει τριμμένη τροφή στην ταίστρα; Και τις φοβάμαι, γιατί τόσα έχω ακούσει να γίνονται, να κολλάνε και να μην ταίζουν ή να ρίχνουν όλη την τροφή.

Γι'αυτό σκέφτομαι σοβαρά να τους πάρω μαζί μου. Το ταξίδι πρέπει να είναι περίπου μίας ώρας, όχι πάνω από δύο. Σκέφτομαι λοιπόν να κουβαλήσω μαζί μου το 30λιτρο δοχείο άδειο, το αερόφιλτρο και να το στήσω εκεί που θα είμαι με νερό βρύσης που θα αφήσω για λίγη ώρα με την αεραντλία ώστε να εξατμιστεί το χλώριο και να πάρει θερμοκρασία δωματίου. Και τους γόνους να τους πάρω μαζί μου σε ένα 5λιτρο δοχείο. Τους λυπάμαι να ταλαιπωρηθούν, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα αντέξουν χωρίς τροφή για σχεδόν 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

στειλτους Βεροια :P

νομιζω δεν υπαρχει αλλη λυση απο το να τους παρεις μαζι σου...

θα πρεπει να κανεις καλη προσαρμογη στο καινουργιο νερο.. και να βαλεις και prime..

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν σε καλά χέρια, είμαι σίγουρη! :thumbsu:

Είσαι σίγουρος για το prime, δεν θα τους βλάψει;

Θα πάρω και το melafix μαζί μου, μην τυχόν δω κι άλλο με fungus.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να τους βλαψει.. καθε μερα τους κανω αλλαγη με prime..

παρτο για καλο και για κακο...

Τις αρτεμιες?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, θα το πάρω. Τις αρτέμιες έλεγα να μην τις κουβαλήσω, να τους ταίζω για 3 μέρες με υγρή τροφή και πούδρα. Αλλά το σκέφτομαι, θα τα χώσω όλα στο κουτί, θα το καπακώσω και θα τα στήσω εκεί. Οι δικοί μου θα φρικάρουν, αλλά τι να κάνουμε τώρα, δεν μπορώ να τα αφήσω να ψοφήσουν...

Link to comment
Share on other sites

τα ειδα λιγο αδυνατα.. οι κοιλιτσες πρεπει να ειναι γεματες.. η αρτεμια τουλαχιστον 3 φορες την ημερα θα τα βοηθησει πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω τα ταίζω πολύ, μάλιστα γι'αυτό δημιουργήθηκε αυτή η "μπίχλα" στο 30λιτρο δοχείο. Να φανταστείς έχει ακόμα πολλές αρτέμιες μέσα, προηγουμένως που έψαχνα με το φακό μήπως βρω το τέταρτο μικρό, είχε παντού μικρές κουκίδες που έλαμπαν, αυτές δεν είναι οι αρτέμιες; Και όταν τα ταίζω με υγρή τροφή, ρίχνω μία σταγόνα για το καθένα, όταν στις οδηγίες λέει 15 σταγόνες για 100 γόνους. Τα ταίζω 3 φορές την ημέρα οπωσδήποτε, και αν μπορώ και περισσότερες. Σήμερα πήρα ένα διάφανο μπουκάλι για την αρτέμια και αύριο θα βάλω νέα φουρνιά για εκκόλαψη. Ελπίζω αυτή τη φορά να τα καταφέρω καλύτερα, γιατί προηγουμένως έριξα πολλά αυγά μέσα στο νερό. Οι καφέ μπίλες είναι τσόφλια ή αγονιμοποίητα αυγά;

Link to comment
Share on other sites

Τριψε φυλλαρακι σε μια ταιστρα και πηγαινε να φας το αρνακι σου......

Μην τρελλαινεσαι, δεν παθαινουν τιποτα, το πολυ-πολυ να μεινουν λιγο πισω στην αναπτυξη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι τόσο μικρούληδες που δεν μπορούνε να φάνε τριμμένο φυλλαράκι, τους πέφτει μεγάλο. Να φανταστείς τα ταίζω, ζωντανή αρτέμια, υγρή τροφή και τροφή σε πούδρα. Ελπίζω να έχουν μεγαλώσει μέχρι τότε...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουν να φανε τρυμμενο ακομα..

παρε και την γεννηστρα μαζι, να τα ταιζεις εκει και οτι μενει να το ρουφας με συριγγα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως δεν το σκέφτηκα τόσο καιρό, αντί για σκούπα βυθού να μαζεύω τα υπολείμματα με σύριγγα; Κι άφησα να λερωθεί τόσο πολύ ο βυθός. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μεγάλη μέρα πλησιάζει, αύριο θα πάρω όλα τα συμπράγκαλα μέσα στο 30λιτρο κουτί:

1. αερόφιλτρο

2. τροφές Jbl Nobil Fluid & Baby

3. Melafix (αχρείαστο να είναι)

4. Prime

5. θερμοστάτη

5. θερμόμετρο

6. ποτήρι και σύριγγα

Δεν θα μπορώ να φτιάξω αρτέμια, για 3 μέρες δε θα πάθουν κάτι αν φάνε από τις άλλες τροφές.

Θα βάλω ένα 5λιτρο δοχείο μέσα στο ενυδρείο, κάτω από τη γεννήστρα και θα την ξεκρεμάσω γεμίζοντάς το με νερό από το ενυδρείο ταυτόχρονα. Έτσι οι γόνοι δεν θα καταλάβουν τίποτα. Θα επαναλάβω το ίδιο με τη δεύτερη γεννήστρα, θα τα κλείσω με το καπάκι τους που έχει τρύπες και θα ταξιδέψουν για περίπου μία ώρα στην αγκαλίτσα μου ή δίπλα μου. Μόλις φτάσω θα γεμίσω το 30λιτρο με νερό, θα βάλω Prime και θερμοστάτη για να έρθει στην θερμοκρασία δωματίου πιο γρήγορα, θα θέσω σε λειτουργία το αερόφιλτρο, θα κάνω προσαρμογή και θα κρεμάσω τις δύο γεννήστρες εκεί. Ποιος είπε ότι είναι εύκολο να είσαι ψαρο-μάνα; :D

Link to comment
Share on other sites

ωραια... απλα οταν φτασεις με το καλο και βαλεις νερο στο 30λιτρο και prime ,βαλε και την αεραντλια και αστο 1-2 ωρες το νερο..

το αεροφιλτρο ειναι στρωμμενο? το εχεις σε λειτουργια? αν ναι, βαλτο μεσα σε μια σακουλα με νερο απο το ενυδρειο που τρεχει..

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι στρωμένο. Θα βάλω το αερόφιλτρο σε λειτουργία το οποίο συνδέεται με την αεραντλία και κάνει ταυτόχρονα και τη δουλειά της οξυγονώνοντας και κάνοντας ανατάραξη στο νερό. ;)

Θα προσθέσω στη λίστα μου κι ένα μικρό πολύμπριζο!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα πάνε όλα... Καλά να περάσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

καθημερινες αλλαγες τοτε, μιας και θα ειναι αστρωτο το φιλτρο σου..

καλα να περασεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Είμαστε στο δρόμο! ^_^

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε στον προορισμό μας! Ετοίμασα το 30λιτρο με prime κι έβαλα το αεροφιλτρο να δουλεύει. Θα το αφήσω για λίγες ώρες και μετά θα βάλω τους γόνους με προσαρμογή. Δυστυχώς είχα 2 απώλειες, δεν είναι καθόλου εύκολο να τους παίρνεις μαζί...

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρη επιχειρηση! :)

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην εχεις αλλες απωλειες..... :)

Καλα να περασεις!Καλη Ανασταση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα άλλη επιλογή... Σ'ευχαριστώ πολύ, επίσης!

Οι γόνοι προς το παρόν είναι εδώ...

5a2e3uvy.jpg

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τους πηρες και λαμπαδες? :D:P

κριμα τα ψαρακια.. ας ελπισουμε να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Τους έφερα σε ένα ψαροξενοδοχειο! :D

Δημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερό είναι οκ, ξεκινώ προσαρμογή! :)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...