Jump to content

Sos "στούμπωμα" Σε Χρυσόψαρο Και Μετά Fin Rot


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : To Black Moor μου εμφάνισε σοβαρή δυσκοιλιότητα(?) προ 6 ημερών. Συγκεκριμένα πρησμένη κοιλιά, λευκά διάφανα νηματοειδή "κακάκια", καμία κινητικότητα και πλήρη ανορεξία. Έμεινε αρχικά 2 ημέρες νηστικό αλλά και μετά που του έδωσα αρακά, τίποτα. Ανοιγοκλείνει το στόμα συνέχεια σαν προσπαθεί να καταπιεί. Προ τριών ημερών παρατήρησα αποχρωματισμό στις άκρες της ουράς και στα κάτω πτερύγια και αρχή ξεφτιού. Άρχισε να κινείται περισσότερο αλλά από όρεξη τίποτα. Εχθές ξέφτι - αποχρωματισμός προχώρησαν, η κινητικότητα καλύτερα. Σήμερα το πρωί τα πτερύγια χειροτέρεψαν πολύ (βλ. φωτό). Το μετέφερα σε καραντίνα 30 λ (με 20 λ νερό). Θα δοκιμάσω να το ταΐσω αρακά αργότερα.Yπάρχει περίπτωση να σωθεί?




ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/93975-60lt-noouoeana/

IMG_20140406_105404_zps54053429.jpg

Έγινε επεξεργασία - numb
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα άσπρα μπιλάκια που βλέπω μου θυμίζουν αυτό που έπαθε το δικό μου χρυσόψαρο, είχε ένα παράσιτο που λέγεται ύδρα. Του έκανα ένα μπάνιο με general cure κάθε μέρα για 3 ημέρες και θεραπεύτηκε. Το δικό σου πόσο καιρό έχει αυτά τα μπιλάκια; Έχεις κι άλλες φωτογραφίες;

Link to comment
Share on other sites

Για την ουρά ξεκίνα μελαφίξ. Σωστή η κίνηση να το ταίσεις αρακά.

Παρακολούθησε την κοιλιά του. Έχε το νου σου όταν αρχίσει και πρήζεται αντί να ξεπρήζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη συμπαράσταση. Δεν πάμε καθόλου καλά...

Αυτά τα άσπρα μπιλάκια που βλέπω μου θυμίζουν αυτό που έπαθε το δικό μου χρυσόψαρο, είχε ένα παράσιτο που λέγεται ύδρα. Του έκανα ένα μπάνιο με general cure κάθε μέρα για 3 ημέρες και θεραπεύτηκε. Το δικό σου πόσο καιρό έχει αυτά τα μπιλάκια; Έχεις κι άλλες φωτογραφίες;

Τα μπαιλάκια είναι της φωτό (φυσαλίδες στο τζάμι). Μόνο αυτό δεν έχουμε (ακόμα)... Ανεβάζω κι΄άλλες φωτο.

Έχε το νου σου όταν αρχίσει και πρήζεται αντί να ξεπρήζεται.

Πόσο πιο πολύ να πρηστεί? Τούμπανο έχει γίνει!

Αύριο πάω για Melafix (κι ο θεός βοηθός).

IMG_20140406_133616_zpsc0d3638c.jpg

IMG_20140406_133551_zps3c4f6bd2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωχ , τώρα φαίνεται καλύτερα στις φωτογραφίες η κατάσταση. Φοαβάμαι ότι έχει προχωρήσει η κατάσταση και μιλάμε για dropsy. Δεν είναι 100% σίγουρο αλλά από τις φωτογραφίες αυτό φαίνεται. Το melafix δεν θα κάνει δουλειά αν μιλάμε για dropsy.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα για dropsy μου φαινεται.. πανε σε φαρμακειο και παρε flagyl

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα για dropsy μου φαινεται.. πανε σε φαρμακειο και παρε flagyl

Πως το ζητάω το Flagyl? (χάπια, σιρόπι,των 500, 250 κλπ)? και πως το χρησιμοποιώ?

Link to comment
Share on other sites

Χάπια θα πάρεις και θα τα διαλύσεις στο νερό. Θα σου βρω και αντίστοιχες οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

χαπια.. εγω εχω των 500mg, το ανοιγεις το χαπακι και ειναι σκονη, επισεις θα μουλιαζεις και λιγο τροφη σε νερο μελιγο flagyl.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι ευχαριστώ για την βοήθεια.

Εχθές δεν είχα πρόσβαση σε φαρμακείο. Του έβαλα αλάτι epsom (magnesium sulfate) σε αναλογία που βρήκα σε μια σελίδα:

http://www.fishchannel.com/fish-health/disease-prevention/fish-constipation-food.aspx

Σήμερα το fin rot προχώρησε αλλά το ψάρι δείχνει πολύ καλύτερα, κολυμπάει συχνά (αλλά στραβά) και ψάχνει για φαγητό. Του άλλαξα όλο το νερό για να βγάλω το αλάτι και του έβαλα flagyl (στην αναλογία που υπέδειξε ο φίλος dpap). Σε αυτό μούσκεψα λίγη τροφή, την έφαγε αμέσως αλλά μετά από λίγη ώρα την έφτυσε. Melafix δεν βρήκα. Πήρα όμως eSHa 2000 που υποτίθεται ότι κάνει για φιν ροτ.

Σκοπεύω να συνεχίσω την αγωγή Flagyl για 7 ημ. και μετά, καλώς εχόντων των πραγμάτων, να αρχίσω eSHa2000 για άλλες 10 ημ. 'Η είναι λάθος?

ΚΣ

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα τα εβαζα ολα μαζι.. flagyl ,esha200 και αλατι.. παει πολυ νομιζω..

συμφωνω μαζι σου..ασε το αλατι με την αντιβιωση και οταν περασει καμια βδομαδα και αρχιζεις να διωχνεις το flagyl με αλλαγες νερου ή και ανθρακα ,τοτε αρχιζεις και το esha200 (που μια χαρα θεραπευει το finrot)

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα τα εβαζα ολα μαζι.. flagyl ,esha200 και αλατι.. παει πολυ νομιζω..

συμφωνω μαζι σου..ασε το αλατι με την αντιβιωση και οταν περασει καμια βδομαδα και αρχιζεις να διωχνεις το flagyl με αλλαγες νερου ή και ανθρακα ,τοτε αρχιζεις και το esha200 (που μια χαρα θεραπευει το finrot)

Αυτό θα κάνω, αν προλάβω...

Αν και σήμερα φαίνεται καλύτερα (κολυμπάει ήρεμα και συνεχώς -αν και λίγο μονόπαντα- και έχει ξεπρηστεί αρκετά), έχει 7-8 ημέρες να φάει κάτι και επίσης "η εξάτμιση" έχει στουμπώσει εντελώς με ένα άσπρο πράγμα :

IMG_20140408_082203_zps8adb77d9.jpg

Εύχομαι να την παλέψει τελικά...

Link to comment
Share on other sites

ξανα δωσε αρακα για 2-3 μερες συνεχομενα.. ή και βρασμενο μαρουλι.. μαλακωνει τα κοπρανα του.. και συνεχισε το flagyl..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν τα κατάφερε. Μάλλον πηγε απο ασιτία, γιατί, ενω με το φλαγυλ βελτιώθηκε θεαματικά δεν μπορούσε να φαει για πανω απο 10 μέρες. RiP Moor...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...