Jump to content

Καινούργιο Απόκτημα 220Lt


Spartan

Recommended Posts

Ευχαριστώ johnbaggios.

Το Ενυδρείο από πάνω έχει 2 γυάλινα καπάκια με τρύπες για να πιάνονται να τα σηκώνεις και για να αερίζεται τα οποία έρχονται ακριβώσ πρόσωπο με το τελείωμα στο πάνω μέρος και δέν φαίνονται από το πλάι.Εργοστασιακή δουλειά!

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση όπως είπε και ένας φίλος πιό πάνω:

Abyssos= Εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Ο πηχης στα Αφρικανικα εχει ανεβει πολυ ψηλα λεμε!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχες μεγαλύτερο πλάτος, θα ήταν ΤΟ ενυδρείο!!!

Δε ξέρω και πολλά από Αφρική, αλλά το χρώμα των πετρών με εντυπωσίασε! Οπτικά και μόνο, για να μην μοιάζει με έναν συνεχόμενο τοίχο, θα άφηνα κάνα δυο κενά ανάμεσα στις πέτρες για να σπάει η συνέχεια. Επίσης θα έβαζα μερικές ακόμα vallisneria.

Επειδή το ενυδρείο έχει αρκετό μήκος, ο κυκλοφορητής που έχεις σου παρέχει ικανοποιητική κυκλοφορία σε όλο το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Theodor λίγο πλάτος ακόμη ήθελα.Προσπάθησα παρόλα αυτά να βγάλω το καλύτερο αποτέλεσμα με αυτό το δεδομένο και τους περιορισμούς που αυτό συνεπάγεται.

Για τα κενά στη μέση...είχα στο αρχικό στήσιμο αλλά μου φάνηκαν λίγες οι πέτρες και τα περάσματα και πρόσθεσα κι ΄άλλες.

Θα το δώ άν μπορώ να μεταφέρω λίγες σε άλλα σημεία χωρίς να χάσω σε περάσματα και σπηλιές θα το κάνω.Vallisneria έχω μπόλικη στο άλλο μπορεί να προσθέσω λίγη ακόμη,

Οσο για τον κυκλοφορητή ήταν ο μόνοσ που χωρούσε αλλά με έχει εντυπωσιάσει η δύναμή του για το μέγεθός του.Βέβαια δουλεύει στο μέγιστο και η έξοδός του μέσω σωλήνα που δέ φαίνεται βγαίνει στην άλλη άκρη του ενυδρείου.Έτσι δημιουργεί ροή από τη μία πλευρά στην άλλη!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό μήκος!!! Διαμάντι το ενυδρείο σου φίλε, τελικά η Αφρική έχει τις χάρες τις!!!

Μπράβο και πάλι μπράβο!!!

:bow: :bow: :bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα μου επιτρέψεις να πιθανολογήσω πως σε λένε Άγγελο καλή σου μέρα,η δουλειά του Σταύρου είναι πάντα πολύ ωραία και πιστεύω πως κι εσύ έμεινες πολύ ικανοποιημένος. Δεν ξέρω αν ήταν μόνο η κατασκευή του ενυδρείου ή σου μίλησε για την Αφρική κι αν βοήθησε στο aguascape.Το ενυδρείο σου είναι πολύ ωραίο παρά την ατυχία σου - όσο αφορά το πλάτος - όπως και η ιχθυοσύνθεση σου και εύχομαι να το χαρείς.Παρά την εικόνα που παρουσιάζεις και παρά του ότι γλυτώνεις βάρος στήνωντας το ''νταμάρι'' σου με λάβα θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι η λάβα είναι επικίνδυνη για πρόκληση εκδορών στα ψάρια αλλά και γρατσουνιών στα τζάμια του ενυδρείου σου όσο κι αν την έτριψες.Δεν ξέρω σε ποιο post αλλά καλά διάβασες ότι πρώτα μπαίνουν οι πέτρες και μετά η άμμος γιατί τα ψαράκια μας αρέσκονται στο σκάψιμο και μπορούν να προκαλέσουν κατολίσθηση γι' αυτό εκτός του ότι κάνουμε προσεκτικό στήσιμο,πριν βάλουμε πέτρες βάζουμε Dow πάχους τουλάχιστον 2cm που δεν είναι ακριβό και μπορείς να το βρεις στο LEROY MERLIN.Τις σκληρότητες σου τις είδα καλές για Malawi που δεν έχει σκληρό νερό όπως η λίμνη Tanganyika που για ν' ανεβάσουμε την σκληρότητα χρησιμοποιούμε epsom salt.Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά θα στο πω,αφαίρεσαι την αεραντλία και σύνδεσε ένα spray bar στον κυκλοφορητή του sump έτσι ώστε να ταράζει την επιφάνεια.Έτσι θα έχεις περισσότερη οξυγόνωση και καλύτερη εικόνα.Θα χαρώ να σε γνωρίσω στη συνάντηση του άλλου μήνα.

Φιλικά

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Πετρο φελιζολ στον πατο αχρειαστο και περιττο.

Η ενσταση μου ειναι μονο στα δυο ειδη λαμπιντο.

Να το χαιρεσαι φιλε μου

Στάλθηκε από το GT-I8160 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου σας ευχαριστώ πολύ.

Νίκο με λένε Πέτρο και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.Σκληρότητες οκ λοιπόν χαίρομαι.Οι πέτρες λάβας όντως είναι μπελάς ενώ δείχνουν ωραίες οι άτιμες.

Έριξα πολύ τρίψιμο τί να πώ.Το παρακολουθώ για εκδορές και άν χρειαστεί θα αναθεωρήσω.Μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά.Τώρα είμαι στη φάση που δεν το πειράζω άλλο.

Μόνο τη συντήρησή του.Τα αφήνω στην ησυχία τους και κάθομαι απλά και τα απολαμβάνω.Πλέον ότι έχω από χρόνο το έχω ρίξει στο άλλο ενυδρείο(τροποποιήσεις-αλλαγές).

Ήθελα πολύ να έρθω στη συνάντηση το Σάββατο να γνωριστούμε να τα πούμε από κοντά αλλά το timing (οικογενειακοί λόγοι) έκατσε στραβά. :bigemo_harabe_net-99:

Θα προσπαθήσω στην επόμενη του Μαίου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το ενυδρείο. Εύγε! Και σε σένα και στη γυναίκα σου που δεν φρίκαρε με την ιδέα. Εμένα θα με είχε βάλει μέσα και θα με είχε στείλει πακέτο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...