Jump to content

Το 40Αρι Μου


Recommended Posts

ενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):50χ25χ33
Συνολικά Λίτρα:41,37(καθαρά)
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:1 μονομάχος,1 molly κ 1 guppy
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: σύντομα κάποιος κορμός δέντρου σε αφίσα
Πέτρες:ψεύτικο μπλέ χαλίκι
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :2 ψεύτικα δεντράκια,1 ναυάγιο κ 1 βαρέλι
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 λάμπα φθορίου 100w
Διάρκεια φωτισμού:16:00-1:00

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: φίλτρο resun
Θέρμανση/ Ψύξη: αντίσταση resun
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:2-3 σκουλικάκια για τον μονομάχο και απο 2-3 flakes sera τον καθένα,τα ταϊζω 1 φορά την μέρα γύρω στης 2-3 το μεσημέρι


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27°C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 17lt την εβδομάδα (ήταν η πρώτη αλλαγή νερού)
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: χλώριο και βακτήρια
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Άλλες πληροφορίες

Μονομάχος ή αλλιώς batman,του έδωσα αυτό τ όνομα γιατί σχεδόν όλη μέρα κοιμάται ή απλά επιπλέει και το βράδυ γυρνάει όλη την ώρα

Molly ή αλλιώς πετρής λόγο του χρώματος του, όλη μέρα κόβει βόλτες και παίζει με το spreader του φίλτρου,γενικά είναι δραστήριο ψάρι

gyppy ή αλλιώς flash λόγο τ ότι κολυμπάει πολύ γρήγορα,όταν δεν τρέχει μέσα στο ενυδρείο κάθεται πάνω στο φίλτρο

σε περίπου 20 μέρες θα αγοράσω φυσικό χαλίκι και θα ψαχτώ για αληθινά φυτά

Τέλος

Τα 3 ψάρια συμβιώνουν αρμονικά μόνο την πρώτη μέρα ο μονομάχος κυνήγησε 3-4 φορές το guppy,αυτά απο έμενα

IMG_20140406_000257_zps866e8eb5.jpg

IMG_20140405_203929_zps7a50e0f7.jpg

IMG_20140405_203942_zps0b16d0d2.jpg

IMG_20140405_204011_zps8cd12fb7.jpg

IMG_20140405_203958_zps2a3c662e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Καταρχην,ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου και πως το εστρωσες?

Δεν βλεπω μετρησεις νερου..

Τα ψαρια σου δεν κανουμε μεταξυ τους,ο μονομαχος ειναι μοναχικο ψαρι και συντομα θα χτυπησει το γκαπυ που εχει μεγαλη ουρα.Καλητερα να κρατησεις μονο τον μονομαχο και τα αλλα να τα δωσεις.

Λαμπα φθοριου 100 βατ,δεν υπαρχει,καποιο λαθος κανεις.

Το φιλτρο σου το βλεπω πολυ δυνατο,ο μονομαχος θελει πολυ μικρη ροη φιλτρου γιατι δεν μπορει να κολυμπυσει.Βαλε στο φιλτρο spray bar και γυρισε το να χτυπαει το τζαμι.

Το φιλτρο τι υλικα εχει.

Στη διακοσμηση δεν θα αναφερθω,μιας και γραφεις οτι θα την αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Καταρχην,ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου και πως το εστρωσες?

Δεν βλεπω μετρησεις νερου..

Τα ψαρια σου δεν κανουμε μεταξυ τους,ο μονομαχος ειναι μοναχικο ψαρι και συντομα θα χτυπησει το γκαπυ που εχει μεγαλη ουρα.Καλητερα να κρατησεις μονο τον μονομαχο και τα αλλα να τα δωσεις.

Λαμπα φθοριου 100 βατ,δεν υπαρχει,καποιο λαθος κανεις.

Το φιλτρο σου το βλεπω πολυ δυνατο,ο μονομαχος θελει πολυ μικρη ροη φιλτρου γιατι δεν μπορει να κολυμπυσει.Βαλε στο φιλτρο spray bar και γυρισε το να χτυπαει το τζαμι.

Το φιλτρο τι υλικα εχει.

Στη διακοσμηση δεν θα αναφερθω,μιας και γραφεις οτι θα την αλλαξεις.

το ενυδρείο το έχω περίπου 2 βδομάδες και το έστρωσα με χλώριο και βακτήρια,το φίλτρο το έχω με spraybar θα το γυρίσω στο τζάμι,το φίλτρο απο ότι το είδα ενα σφουγγάρι με μικρο ίνες πρέπει να έχει,ώπα ναι 8 watt είναι,με μετρήσεις νερού δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω πώς γίνετε

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο το έχω περίπου 2 βδομάδες και το έστρωσα με χλώριο και βακτήρια,το φίλτρο το έχω με spraybar θα το γυρίσω στο τζάμι,το φίλτρο απο ότι το είδα ενα σφουγγάρι με μικρο ίνες πρέπει να έχει,ώπα ναι 8 watt είναι,με μετρήσεις νερού δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω πώς γίνετε

Κατα πασα πιθανοτητα το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο που σημαινει οτι τα ψαρια σου κινδυνευουν,

Στο φιλτρο θα πρεπει να βαλεις και βιολογικο υλικο για να σου κρατα βιολογια.

Πρεπει να παρεις υγρα τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3 για να δεις σε τι κατασταση ειναι το νερο σου και αν εχει στρωσει το φιλτρο σου.

Εχουν οδηγιες μεσα για το πως τα κανεις τα τεστ.

Οπως σου ειπα και πιο πανω,θα πρεπει να κανεις και κατι με τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να βάλω τον μονομάχο μόνο του σ ένα μικρό ενυδρείο που έχω βασικά σχεδόν σίγουρα θα τον βάλω,πάντως όλα μαζί είναι καμιά βδομάδα μέσα και δεν τα βλέπω να ασχολείται το ένα με το άλλο,όταν μπορέσω να κάνω τα τεστ θα παραθέσω τ αποτελέσματα,πάντως πριν 2 λεπτά γύρισα το spraybar στο τζάμι και βλέπω τον μονομάχο πιο δραστήριο

η αντίσταση είναι 100watt και όχι η λάμπα (8 watt) αν μπορεί κάποιος να το αλλάξει παρακαλώ γιατί εμένα δεν μου δίνει επεξεργασία

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να βάλω τον μονομάχο μόνο του σ ένα μικρό ενυδρείο που έχω βασικά σχεδόν σίγουρα θα τον βάλω,πάντως όλα μαζί είναι καμιά βδομάδα μέσα και δεν τα βλέπω να ασχολείται το ένα με το άλλο,όταν μπορέσω να κάνω τα τεστ θα παραθέσω τ αποτελέσματα,πάντως πριν 2 λεπτά γύρισα το spraybar στο τζάμι και βλέπω τον μονομάχο πιο δραστήριο

Το ενυδρειο αυτο που εχεις δεν κανει για γκαπυ και μολυ,θελουν μεγαλητερο και σε χαρεμια.

Βγαλε αυτα τα ψαρια και κρατα το μονομαχο σ αυτο το ενυδρειο.

Τεστ,οσο πιο γρηγορα μπορεις γιατι μαλλον το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα είδα το manual του φίλτρου είναι 200L/H και λέει ότι έχει μέσα carbon cartridge,activated carbon κ filter sponge.είναι απ ότι κατάλαβα ενεργού άνθρακα

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απο φυτά τι μπορώ να πάρω και απο πού?

Απο φυτα μπορεις να βαλεις καποια ευκολα συμφωνα με το φωτισμο που εχεις.Πρεπει να μας πεις και τι κελβιν ειναι η λαμπα σου,γιατι αν ειναι λαθος τα κελβιν θα εχεις προβλημα με αλγες.

Τωρα είδα το manual του φίλτρου είναι 200L/H και λέει ότι έχει μέσα carbon cartridge,activated carbon κ filter sponge.είναι απ ότι κατάλαβα ενεργού άνθρακα

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα πρεπει να βγαλεις τον ανθρακα και στη θεση του να βαλεις βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι γύρω στ 4000 κελβιν,θα ρωτήσω κ για σιγουριά από εκεί που το πήρα,σκέφτομαι να βάλω μπλε λεντοταινια να ανάβει κάποια ώρα το βράδυ. θα έχω θέμα με ta φυτά?από φυτά καμία ανουμπια σκέφτομαι αυτή με ta πλατιά φύλλα

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,πριν λίγο έβαλα 2 ρίζες ανουμπιεσ κ φυσικό χαλίκι αλλά υπάρχει κάτι που με προβληματίζει,παρόλο που τ καθάρισα σ λεκάνη παρά πολύ καλά κ για ώρα όταν το έβαλα μέσα κ συμπλήρωσα νερό μια θολούρα την έχει,λέτε να αλλάξω νερό σ δύο μέρες?τι να κάνω?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεθολώσει μόνο του μην ανησυχείς, στην αρχή πάντα έτσι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Να κάνω μια ερώτηση,επειδή Τωρα το Πάσχα θα λείπω από το σπίτι για περίπου 10 μέρες κ ta παντζούρια θα είναι κλειστά,μήπως χρειάζεται να ρυθμίσω το φως να ανάβει περισσότερες ώρες?Τωρα το έχω στις 8 ώρες αν κ γενικά το σημείο συν ενυδρείο δεν είναι πολύ φωτεινό,κ κάτι άλλο επειδή θα ta ταιζει ένας γείτονας κ για να μην τον πω τον άνθρωπο να πηγαίνει κάθε μέρα,πόσο αντέχουν χωρίς φαγητό?

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το φως μη το πειραξεις καθολου,αστο 8 ωρες οπως το εχεις τωρα.

Οσο για το φαγητο,τα ψαρια μεχρι 10 μερες αντεχουν αταιστα.Ας πηγαινει μερα παρα μερα αλλα φτιαξε σε αουμινοχαρτα μεριδες για την καθε ημερα που θα πηγαινει γιατι οσοι δεν εχουν σχεση με τα ενυδρεια δεν ξερουν ποσο πρεπει να ταιζουν και συνηθως ταιζουν περισσοτερο απ οσο πρεπει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το μόνο που δεν έχω κάνει από τις υποδείξεις είναι να βάλω βιολογικό υλικό στ φίλτρο κ να κανω τεστ στ νερό ο λόγος που δεν ta έκανα αυτά είναι γιατί ta βρήκα όλα πολύ ακριβά,όσον αφορά το βιολογικό υλικό ένα κουτί siqorax το βρήκα στ 25 ευρώ,το θέμα είναι ότι το φίλτρο μου είναι μικρό κ εκτός τ ότι θα χρειαστώ πολύ λίγα δεν ξέρω κ πως να ta βάλω μέσα στ φίλτρο,το κουτί του ενεργού άνθρακα δεν ανοίγει για να ta βάλω εκεί μέσα γι αυτό κ σκεφτόμουν να δώσω κάποια λεφτά παραπάνω για να πάρω ένα βιολογικό φίλτρο κ να το βάλω να δουλεύει κ αυτό εκεί μέσα έκτος κ αν πουλάνε στο ιντερνετ πιο φθηνά,όσο για τα τεστ πρώτον κ δεν βρήκα no2 βρήκα μόνο 3 το είχε κ 20 ευρώ,δηλαδή αν βρω κ ta δύο τεστ είναι 40 ευρώ ta δύο τεστ,επειδή ειμαι αρχάριος πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχουν ιντερνετομαγαζα έμπιστα κ με Καλύτερες τιμές

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το μόνο που δεν έχω κάνει από τις υποδείξεις είναι να βάλω βιολογικό υλικό στ φίλτρο κ να κανω τεστ στ νερό ο λόγος που δεν ta έκανα αυτά είναι γιατί ta βρήκα όλα πολύ ακριβά,όσον αφορά το βιολογικό υλικό ένα κουτί siqorax το βρήκα στ 25 ευρώ,το θέμα είναι ότι το φίλτρο μου είναι μικρό κ εκτός τ ότι θα χρειαστώ πολύ λίγα δεν ξέρω κ πως να ta βάλω μέσα στ φίλτρο,το κουτί του ενεργού άνθρακα δεν ανοίγει για να ta βάλω εκεί μέσα γι αυτό κ σκεφτόμουν να δώσω κάποια λεφτά παραπάνω για να πάρω ένα βιολογικό φίλτρο κ να το βάλω να δουλεύει κ αυτό εκεί μέσα έκτος κ αν πουλάνε στο ιντερνετ πιο φθηνά,όσο για τα τεστ πρώτον κ δεν βρήκα no2 βρήκα μόνο 3 το είχε κ 20 ευρώ,δηλαδή αν βρω κ ta δύο τεστ είναι 40 ευρώ ta δύο τεστ,επειδή ειμαι αρχάριος πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχουν ιντερνετομαγαζα έμπιστα κ με Καλύτερες τιμές

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό θα το βγάλεις τελείως έξω, σε όποια λύση και να προχωρήσεις.

Για τεστ , ρίξε μια ματιά για το api freshwater masterki.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ο ενεργός άνθρακας είναι τόσο κακώς γιατί το βάζουν μέσα στ φιλτρα ?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου κακός δεν είναι ο άνθρακας. Αφαιρεί βλαβερές ουσίες , βαρέα μέταλλα και φάρμακα από το νερό.

Από τι στιγμή που δεν έχεις κάτι από τα παραπάνω δεν είναι απαραίτητος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τι μπορώ να βάλω μέσα για να μένουν οι αποικίες από ta βακτήρια?αν κ στ μανουαλ του φίλτρου λέει ότι το σφουγγάρι που έχει μέσα είναι κατάλληλο για κάτι τέτοιο(δεν το πιστεύω)

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατάλληλο το σφουγγάρι για αποικίες βακτηρίων αλλά δεν κάνει τόσο καλή δουλειά όσο κάνουν τα βιολογικά υλικά που είναι φτιαγμένα για αυτόν ακριβώς το σκοπό. Κάνει περισσότερο μηχανική φίλτρανση.

Στο δικό μου έβγαλα όπως σου είπαν τα παιδιά το κουτάκι με τον άνθρακα και έβγαλα 6-7 siporax, όσα χώραγε στη θέση του.

Αν δεν μπορείς να βάλεις καθόλου μια χαρά θα κάνει δουλειά και το σφουγγάρι ειδικά σε μονομαχοενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μέσα κ ένα μολι κ ενα γκαπι,απλά από τότε που έβαλα το χαλίκι μέσα τ νερό δεν είναι ποτέ κρυστάλλινο κ έλεγα μήπως αν έβαζα κανένα καλύτερο φίλτρο καθάριζε περισσότερο

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ το δικό μου κάπου τόσα θα χωράει,το κουτί πόσα έχει μέσα? Χύμα ta έβαλες?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παύλο την ανουμπια δεν νομιζω να την φυτεψες?

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα με λίγο χαλίκι κάτω ίσα ίσα να κρατιέται

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...