Jump to content

Το 40Αρι Μου


Recommended Posts

Καλντέρα είναι να την δεήσεις σε μια πέτρα η ξύλο..αν δεν την εβαλες σωστα θα σαπίζει..

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ το δικό μου κάπου τόσα θα χωράει,το κουτί πόσα έχει μέσα? Χύμα ta έβαλες?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έβαλα λίγο υαλοβάμβακα (για ενυδρειακή χρήση) μετά το σφουγγάρι και τα έβαλα κάθετα από πάνω γιατί αλλιώς δεν έκλεινε το φίλτρο. Το κουτί το είχα πάρει παλιά για το εξωτερικό που έχω στο άλλο ενυδρείο και περίσσεψε λίγο siporax. Νομίζω 1 κιλό ηταν.

Αν βάλεις υαλοβάμβακα θα ξεθολώσει το νερό αν είναι από το χαλίκι το πρόβλημα αλλά και πάλι θα κάτσει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι καλύτερα να είναι στον αέρα?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι καλύτερα να μην τις έχω κάτω στ χαλίκι τις αννουμπιεσ?Τωρα που τις έβγαλα είδα ότι εχουν φτιάξει ρίζες κάτω κ εχουν μεγαλώσει κ όλας απ όταν τις πήρα

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να τις δεσεις με μπετονια πανω σε ξυλο η πετρα.Μετα απο λιγο καιρο θα βγαλουν ριζιδια και θα κρατηθουν μονες τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω κάτι μέσα στ ενυδρείο για να τις δέσω τις έβαλα στην πλάτη του ενυδρείου με ελάχιστο χαλίκι ίσα ίσα να κρατιούνται κ να μην κολυμπάνε

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλντέρα είναι να την δεήσεις σε μια πέτρα η ξύλο..αν δεν την εβαλες σωστα θα σαπίζει..

Γράφεις από κινητό; Η τεχνολογία μερικές φορές αντί να μας βοηθάει σπάει πλάκα μαζί μας! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο ρε παιδιά αυτό με τις ανούμπιες. !0 χρόνια τις έχω με τα ριζίδια μέσα στο υπόστρωμα και μια χαρά είναι, Δεν σάπισαν ποτέ. Μην είμαστε απόλυτοι και όπως λέει ο φίλος οι ρίζες τους μεγαλώνουν αν φυτευτούν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο ρε παιδιά αυτό με τις ανούμπιες. !0 χρόνια τις έχω με τα ριζίδια μέσα στο υπόστρωμα και μια χαρά είναι, Δεν σάπισαν ποτέ. Μην είμαστε απόλυτοι και όπως λέει ο φίλος οι ρίζες τους μεγαλώνουν αν φυτευτούν.

Δεν ειμαστε απολυτοι φιλε μου αλλα αν ο φιλος που ειναι αρχαριος κανει το λαθος και φυτεψει τον κεντρικο κορμο το φυτο θα σαπισει.Γι αυτο και προτεινουμε την σιγουρη λυση του δεσιματος που εκει δεν μπορει να γινει κανενα λαθος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαλικι με χαλικι και υποστρωμα με υποστρωμα διαφερουν απο ενυδρειο σε ενυδρειο...αν πχ ειχες αμμο το πιθανοτερο ειναι να σαπιζαν οι ριζες της ανουμπιας...οποτε ολα παιζουν

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Όχι εντάξει ίσα ίσα φυτεμένες τις είχα,Τωρα έχω βάλει ελάχιστο χαλίκι ίσα ίσα να μην επιπλέουν,βρήκα στ ebay κάτι που έλεγε Κεραμικο υλικό,έλεγε ότι είναι ψημενο σ υψηλή θερμοκρασία κ είναι κατάλληλο για ανάπτυξη βακτηρίων,εμένα σαν φελοσ μου φάνηκε,όταν μπω από υπολογιστή θα σας δώσω κ το λινκ,κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω αν βάλω σ μια γωνία μέσα σ ένα δίχτυ κάποιο βιολογικό υλικό θα κάνει δουλειά η πρέπει να είναι μέσα σ φίλτρο για να έχει κυκλοφορία νερού

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε άμμο τις είχα. Αν μένει ο κορμός εξω δεν έχουν θέμα. Νομίζω από τα λεγόμενά του ότι το έχει καταλάβει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι εντάξει ίσα ίσα φυτεμένες τις είχα,Τωρα έχω βάλει ελάχιστο χαλίκι ίσα ίσα να μην επιπλέουν,βρήκα στ ebay κάτι που έλεγε Κεραμικο υλικό,έλεγε ότι είναι ψημενο σ υψηλή θερμοκρασία κ είναι κατάλληλο για ανάπτυξη βακτηρίων,εμένα σαν φελοσ μου φάνηκε,όταν μπω από υπολογιστή θα σας δώσω κ το λινκ,κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω αν βάλω σ μια γωνία μέσα σ ένα δίχτυ κάποιο βιολογικό υλικό θα κάνει δουλειά η πρέπει να είναι μέσα σ φίλτρο για να έχει κυκλοφορία νερού

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το βιολογικο υλικο μπαινει μεσα στο φιλτρο γιατι πρεπει να περναει ροη απο μεσα του αλλιως δεν δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τ ότι πρέπει να είναι ο κορμός έξω τ ξέρω γενικά για τ φυτά,τέλος πάντων Τωρα είναι έξω ολόκληρο για σιγουριά

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ όλους,

Βρήκα σ ένα pet shop μικρή συσκευασία βιολογικού υλικού όχι τις sera άλλης μάρκας στ 3 ευρώ κ το πήρα επίσης πήρα κ υαλοβαμβακα καθώς κ ενεργό άνθρακα σ καρβουνακια σ περίπτωση που χρειαστεί μιας κ ta βρήκα σ χαμηλή τιμή Τωρα θέλω να ρωτήσω Εγω όπως tο είδα το βιολογικό υλικό μου φάνηκαν σχετικά μεγάλα ta κομμάτια,μπορώ να συμπιεσω το σφουγγάρι στ κάτω μέρος για να κερδίσω χώρο?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν το σφουγγάρι που έχει είναι συρματινο,το βιολογικό είναι σ δίχτυ πολλά κομμάτια,πόσα να βάλω για να πούμε ότι θα κάνει δουλειά?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συρματινο ειναι το σφουγγαρι?

Ποιο φιλτρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

εχει και πατέντα για οξυγόνο αλλα εγω τ εχω στ spreader για να μην ενοχλείται ο μονομάχος κ δεν μπορώ να βάλω αυτό για το οξυγόνο

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο ''τρεχει'' το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

απο 26 Μαρτίου,δηλαδή 18 μέρες και σήμερα

Στο βίντεο απο το youtube δεν είναι το ενυδρείο μου,το φίλτρο ήθελα να δείξω

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς το κουτάκι με τον άνθρακα δεν χωράει μερικά βιολογικά; Δείχνει ότι το σφουγγάρι είναι μέχρι τη μέση.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα κάποια θα τα χωρέσει,απλα θέλω να βάλω και λίγο υαλοβάμβακα,επίσης πήρα και άνθρακα σε καρβουνάκια για να μην καταργήσω τελείως τον άνθρακα να βάλω λίγα σ ένα τούλι,βασικά ότι χωρέσω μέσα και όσο χωρέσω απλά ψάχνω τρόπους για να βάλω όσα περισσότερα μπορώ,μήπως να πάρω ένα ίδιο φίλτρο να τα βγάλω όλα απο μέσα και να βάλω μόνο βιολογικό και υαλοβάμβακα και να το βάλω στην άλλη μεριά του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν σχολιασε το που/πως παταει το ενυδρειο! Ειναι το 1ο που με ανησυχει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...