Jump to content

Το 40Αρι Μου


Recommended Posts

Αντιχλωριο και βακτηρια για τα λιτρα της αλλαγης....

Αφου κανεις καθε βδομαδα αλλαγη νερου,καντο 30% δηλαδη γυρω στα 12-13 λιτρα,παραπανω δεν χρειαζεται...

Βακτηρια βαζε τωρα που ειναι αρχη και το βιολογικο καινουριο,μετα δεν χρειαζεται να βαζεις σε καθε αλλαγη,πολλαπλασιαζονται μονα τους....εγω βαζω βακτηρια μια φορα στους δυο μηνες για να ειμαι σιγουρος γιατι ενας μικρος αριθμος χανεται με καθε αλλαγη νερου που κανουμε.....

Επισης,αν και θα τα ξαναπουμε μεχρι τοτε,μετα απο καμια 20αρια μερες βγαζεις και τον ανθρακα και συμπληρωνεις κι αλλο βιολογικο....οσο περισσοτερο εχεις τοσο το καλυτερο! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνονται βακτήρια με τις αλλαγές. Τα βακτήρια αποικούν σε πορώδη υλικά και όχι στο νερό. Εκεί που χάνονται είναι στο καθάρισμα του φίλτρου. Αλλά σε ένα στρωμμένο ενυδρείο δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να μην το παρακάνουμε στο καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

και να βγάλω τον άνθρακα άντε να πάρει 2 κομματάκια παραπάνω,τώρα δεν έριξα κάτι μέσα στο νερό,κανονικά 7 μέρες το νερό κλείνει το Σάββατο αλλα τώρα είναι να πάω πάλι ή την πέμπτη ή την παρασκευή,θα αλλάξω νερό και θα βάλω βακτήρια κ χλώριο,ο υαλοβάμβακας θέλει αλλαγεί?

Link to comment
Share on other sites

Ο υαλοβαμβακας θελει αλλαγη ναι οταν βρωμισει....το πετας και βαζεις καινουριο!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω λεντοταινια να ανάβει για κάποιες ώρες το βράδυ,λέτε να ενοχλεί ta ψάρια?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να έχουν την ηρεμία τους το βράδυ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι όλο το βράδυ έτσι για μια δύο ώρες

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις για μισή ή μία ώρα πριν ανοίξουν και αφού κλείσουν τα φώτα, ώστε να είναι ομαλή η μετάβαση από το φως στο σκοτάδι. :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστή

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνονται βακτήρια με τις αλλαγές. Τα βακτήρια αποικούν σε πορώδη υλικά και όχι στο νερό. Εκεί που χάνονται είναι στο καθάρισμα του φίλτρου. Αλλά σε ένα στρωμμένο ενυδρείο δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να μην το παρακάνουμε στο καθάρισμα.

Τα βακτηρια υπαρχουν παντου μεσα στο ενυδρειο μας,στο βυθο,στα ξυλα,στα τζαμια,στα φυτα παντου,δεν ειναι μονο στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ο μεγαλύτερος πληθυσμός βρίσκεται εκεί όπου μπορεί να αποικήσει. Εάν υπάρχουν στο νερό είναι αμελητέα ποσότητα για ρίχνουμε βακτήρια σε κάθε αλλαγή νερού. Μιλάμε για στρωμμένο ενυδρείο. Ο φίλος πρέπει να ρίχνει γιατί ακόμα δεν είναι στρωμμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ο μεγαλύτερος πληθυσμός βρίσκεται εκεί όπου μπορεί να αποικήσει. Εάν υπάρχουν στο νερό είναι αμελητέα ποσότητα για ρίχνουμε βακτήρια σε κάθε αλλαγή νερού. Μιλάμε για στρωμμένο ενυδρείο. Ο φίλος πρέπει να ρίχνει γιατί ακόμα δεν είναι στρωμμένο.

Εγω δεν μιλησα αν πρεπει η δεν πρεπει να ριχνει βακτηρια.Εγω ειπα οτι τα βακτηρια ειναι παντου στο ενυδρειο μας και αυτο ειναι αληθεια.Παντου μπορει να αποικησουν τα βακτηρια απλα η δυναμη μας ειναι στο φιλτρο.Υπαρχουν ενυδρεια που δουλευουν χωρις καν φιλτρο αλλα με φυτα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σκέφτομαι να βάλω τον μονομάχο σε κάποιο μικρότερο ενυδρείο ή να τον δώσω και να βάλω ενα κοπάδι γκάπι,τι πρέπει να προσέξω?το molly θα την παλέψει εκει μέσα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για ενα χαρεμι γκαπυ η μολυ θελεις τουλαχιστον 60 λιτρα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο πιστευω ειναι να κρατησεις τον μονομαχο σου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,χρόνια πολλά,Χριστός ανέστη,

Σήμερα πέρασα τα led ορίστε το αποτέλεσμα,τα έβαλα ν ανάβουν μια ώρα πρίν κ μια ώρα μετά τον κύριο φωτισμό

CameraZOOM-20140420133526129_zps865b41ed

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από κοντά είναι πολύ καλύτερο η φωτο είναι με το κινητό.ο φωτισμός είναι πολύ χαμηλός

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πριν λίγο έκανα μια λαλακια κ έσπασα το θερμόμετρο του ενυδρείου,ευτυχώς το θερμόμετρο ήταν μέσα σ στεγανο σωλήνα κ δεν έφυγε ο υδράργυρος μέσα στ ενυδρείο,τέλος πάντων επειδή από την πρώτη μέρα δεν συμπάθησα αυτό το θερμόμετρο λέτε να πάρω κανένα ψηφιακο?εχουν ακρίβεια αυτά?κάτι θερμόμετρα που εχουν αισθητήριο για εξωτερικό χώρο κάνουν?

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα θερμόμετρα για τα ενυδρεία ειναι με οινόπνευμα και όχι με υδράργυρο, οποτε μην ανησυχείς. Αν ειναι να πάρεις ηλεκτρονικό, πάρε κατάλληλο για ενυδρειο. Αυτο που λες για εξωτερικούς χώρους, δεν νομιζω να κάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αφου μέσα έχει κόκκινο υγρό,τέλος πάντων κανένα έμπιστο ψηφιακό έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...