Jump to content

Το 40Αρι Μου


Recommended Posts

ναι 2 ξεχωριστά φυτά,κάτι αγγελίες που βλέπω στο φορουμ που λέει ο άλλος 30 κλαδέματα απο το το ταδε φυτό τι εννοεί?

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

αυτό εδώ λέτε να γρατζουνάει?

http://www.banggood.com/Algea-Flexible-Glassware-Blade-Glass-Brush-Aquarium-Fish-Tank-Cleaner-p-924514.html

απο plexiglass είναι το ενυδρείο μου

Link to comment
Share on other sites

ναι 2 ξεχωριστά φυτά,κάτι αγγελίες που βλέπω στο φορουμ που λέει ο άλλος 30 κλαδέματα απο το το ταδε φυτό τι εννοεί?

Εννοει 30 κλαδακια απο το ταδε φυτο.

Ο μονομαχος πρεπει να μπει σε μεγαλητερο ενυδρειο.Οσο για το ενυδρειο της φιλης σου..δεν θα το σχολιασω καθολου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το να έχεις αερόπετρα με αεραντλία μέσα στο ενυδρείο κατα πόσο βοηθάει τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Αερόπετρες,αεραντλίες κτλ εκτός οτι μπορεί να τρομάζουν τα ψάρια σε ενυδρείο με φυτά

δεν είναι και οτι καλύτερο μιας και διώχνουν άφθονο co2 από το νερό.

Το ιδανικό είναι με την έξοδο του φίλτρου να δημιουργείς μια ελαφρια ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού σου . . .

Link to comment
Share on other sites

Έτσι τ έχω απλά βλέπω σ μαγαζιά εχουν αντλίες

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για εφέ είναι ωραίο.:P

Aν ψήνεσαι πάντως για αεραντλία πάρε τουλάχιστον μια με μπαταρίες τουλάχιστον να την χρησιμοποιήσεις

σε κάποια μεγάλη διακόπή ρευματός.

Link to comment
Share on other sites

Καλά στα μαγαζιά χωρίς να θέλω να θίξω κάποιο(ν) βλέπεις ότι να'ναι. Μην βασίζεσαι σ'αυτά που βλέπεις εκεί.

Και ένα άλλο θέμα είναι ότι πολλοί έχουν τα ψάρια τους σε νερό βρύσης και ενώ εμείς διαβάζουμε για τις κανονικές συνθήκες διαβίωσης στο φυσικό τους περιβάλλον προσπαθούμε να τις μιμηθούμε στο ενυδρείο μας , κάνουμε κακό στα ψάρια τα οποία θέλωντας και μη έχουν προσαρμοστεί στο νεράκι της βρύσης που τους βάζουν. Βέβαια δεν είναι όλα τα μαγαζια το ίδιο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ όταν είναι να κάνω αλλαγή νερού γεμίζω μπουκάλια με νερό και τ αφήνω μια μέρα με ανοιχτό το καπάκι και όταν τ αδειάζω στο ενυδρείο βάζω με σύρρηγγα (χωρίς την βελώνα) στην εισαγωγή του φίλτρου αντιχλώριο και βακτήρια,αυτά

Link to comment
Share on other sites

Πάρε έναν κουβά ή ένα δοχείο και βάλε το νερό εκεί αντί για μπουκάλια και ρίξε εκεί το αντιχλώριο αλλά όχι τα βακτήρια. Τα βακτήρια ρίχ'τα μετά την αλλαγή κατευθείαν στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάθεται το νερό με το αντιχλωριο?

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερο να το προετοιμάζεις από πριν. Αφού ήδη το κάνεις μπορείς να βάλεις το αντιχλώριο μόλις γεμισεις τα μπουκάλια αλλά για να μην παιδεύεσαι πάρε έναν κουβά ή κάτι άλλο και φτιαχτο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

απλά με τα μπουκάλια και το αλφαδολάστιχο βάζω το νερό πιο εύκολα στο ενυδρείο γιατι έναν κουβά με 10 λίτρα νερό πώς να τον κρατάω για ώρα πιο ψηλά απο το ενυδρείο μέχρι να γεμήσει

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν ρίχνεις με τα μπουκάλια κατευθείαν; Τι το θες το αλφαδολάστιχο;

Μπορείς να έχεις ένα δοχείο ή τον κουβά πιο ψηλά και να κάνεις σιφόνιο με το αλφαδολάστιχο ή αν το έχεις χαμηλά να πάρεις μια κανάτα και να ρίχνεις το νερό μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά στα μαγαζιά χωρίς να θέλω να θίξω κάποιο(ν) βλέπεις ότι να'ναι. Μην βασίζεσαι σ'αυτά που βλέπεις εκεί.

Και ένα άλλο θέμα είναι ότι πολλοί έχουν τα ψάρια τους σε νερό βρύσης και ενώ εμείς διαβάζουμε για τις κανονικές συνθήκες διαβίωσης στο φυσικό τους περιβάλλον προσπαθούμε να τις μιμηθούμε στο ενυδρείο μας , κάνουμε κακό στα ψάρια τα οποία θέλωντας και μη έχουν προσαρμοστεί στο νεράκι της βρύσης που τους βάζουν. Βέβαια δεν είναι όλα τα μαγαζια το ίδιο σίγουρα.

Προσωπικα δεν συμφωνω μ αυτο..μπορεις να τα επαναφερεις στις σωστες συνθικες ομαλα και σιγα σιγα και να μη κανεις καθολου κακο στα ψαρια.Ασε που θα δεις και αλλα πραγματα απο τα ψαρια μετα.

Link to comment
Share on other sites

απλά με τα μπουκάλια και το αλφαδολάστιχο βάζω το νερό πιο εύκολα στο ενυδρείο γιατι έναν κουβά με 10 λίτρα νερό πώς να τον κρατάω για ώρα πιο ψηλά απο το ενυδρείο μέχρι να γεμήσει

διαβασα το αρθο λιγο βιαστικα δεν ξερω αν εχει υποθει αυτη η γνωμη αλλα θα σου προτεινα να βγαλεις τα παντα που εχεις μεσα να βαλεις χαλικι ή αμμο σε φυσικα χρωματα.....και καμια πετρουλα και ριζα πολυ μικρες και να δεσεις πανω τις ανουμπιες και πιστεψε με το αποτελεσμα θα σε δικαιώσει.......και αν δν εχεις πολυ ψιλο ph,σκληροτητες και στο επιτρεψει ο μεγαλος δοκιμασε καμια red cherry γαριδουλα....

Link to comment
Share on other sites

+φωνω με τον ραστα..

κανενα κακο δεν κανουμε... αντιθετως τους κανουμε καλο ... κανενα δεν προσαρμοζεται σε νερο βρυσης.. αν το dna του ειναι για μαλακο..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν συμφωνω μ αυτο..μπορεις να τα επαναφερεις στις σωστες συνθικες ομαλα και σιγα σιγα και να μη κανεις καθολου κακο στα ψαρια.Ασε που θα δεις και αλλα πραγματα απο τα ψαρια μετα.

Συμφωνώ αλλά ξέρεις τι σκέφτομαι; Γιατί ενώ θέλω να πάρω αγγελόψαρα ή νέον π.χ. να κολλάω επειδή δεν έχω τη δυνατότητα για μαλακό νερό, ενώ ο χ,ψ τάδε το έχει σε νερό βρύσης και στριμωχμένο. Γιατί να μην το πάρω στο δικό μου που είναι μεγαλύτερο και θα είναι καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

+φωνω με τον ραστα..

κανενα κακο δεν κανουμε... αντιθετως τους κανουμε καλο ... κανενα δεν προσαρμοζεται σε νερο βρυσης.. αν το dna του ειναι για μαλακο..

Το θέμα DNA είναι λίγο σύνθετο, τα ψάρια που αγοράζουμε δεν είναι άγρια. Μετά από τόσες αναπαραγωγές το DNA τους έχει αλλοιωθεί σε σχέση με τα άγρια.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα DNA είναι λίγο σύνθετο, τα ψάρια που αγοράζουμε δεν είναι άγρια. Μετά από τόσες αναπαραγωγές το DNA τους έχει αλλοιωθεί σε σχέση με τα άγρια.

Το DNA θα αλλαζε μονο εαν υβριδισουν, η αναπαραγωγη κατω απο αιχμαλωσια δεν αλλαζει το DNA σε καμια περιπτωση. Αλλο η προσαρμογη και αλλο το DNA. Προσαρμοζονται απλα στο ουδετερο νερο αλλα για ελαχιστο χρονο. Αυτο που δεν σας λενε τα πετ σοπ ειναι ποσους θανατους εχουν λογω αυτου του θεματος. Οποτε μη νομιζουμε οτι τα ψαρια νταξει μαθανε και ειναι Gg στο νερο βρυσης. Ουτως η αλλως τα ψαρια απο εξωτερικο ερχονται απο σοβαρες εταιρειες-μαγαζια που τα κρατανε σε σωστες συνθηκες και τα αναπαραγουν κατω απο αυτες. Εκτος κι αν πιστευετε οτι οι μαζικες αναπαραγωγες γινονται σε ενυδρεια 60χ60 με νερο βρυσης. Οποτε αυτο με το νερο των πετ σοπ και το 7 Ph ειναι ενας μυθος των πετσοπαδων για να πουλανε οτι να ναι οπου να ναι. Τελος στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη εκτροφεις ειναι 0 εις το πηλικον. Ενας κι αυτος για γελια. Λειαν επιεικως. Φιλικα παντα.

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα DNA είναι λίγο σύνθετο, τα ψάρια που αγοράζουμε δεν είναι άγρια. Μετά από τόσες αναπαραγωγές το DNA τους έχει αλλοιωθεί σε σχέση με τα άγρια.

και γιατι να μην παρεις αντιστροφη οσμωση και να σου λενε και ευχαριστω? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σε θέση να πετάω νερό 3 ή 5 προς ένα. Αυτό με χαλάει γιατί από τιμές βλέπω εχουν πατώσει.

Τελος πάντων για να μην βγαίνουμε offtopic στο θέμα του παιδιού, επειδή ρωτάει σύμφωνα με αυτά που βλέπει στα πετ ,του απάντησα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σε θέση να πετάω νερό 3 ή 5 προς ένα. Αυτό με χαλάει γιατί από τιμές βλέπω εχουν πατώσει.

Τελος πάντων για να μην βγαίνουμε offtopic στο θέμα του παιδιού, επειδή ρωτάει σύμφωνα με αυτά που βλέπει στα πετ ,του απάντησα.

τοτε πας καπου οπου μπορεις....ειναι ενα πραγμα και εγω θελω μαστιφ αλλα μεσα στο σπιτι και οικονομικα δν το αντεχω οποτε δν ειναι λυση ενταξει θα επιβιωση κτλπ κτλπ θα του δινω και μια φθηνη τροφη....φιλικα το λεω για να μην παρεξηγηθω

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά ξέρεις τι σκέφτομαι; Γιατί ενώ θέλω να πάρω αγγελόψαρα ή νέον π.χ. να κολλάω επειδή δεν έχω τη δυνατότητα για μαλακό νερό, ενώ ο χ,ψ τάδε το έχει σε νερό βρύσης και στριμωχμένο. Γιατί να μην το πάρω στο δικό μου που είναι μεγαλύτερο και θα είναι καλύτερα;

Οπως ειπαν και πιο πανω,αν δεν μπορεις να τους δωσεις αυτο που χρειαζονται κανονικα απλα πας σε αλλα ψαρια.Καποιο στιγμη πρεπει να σταματησει αυτο το πραγμα που οτι μου αρεσει το βαζω σε νερο βρυσης.Οσον αφορα το dna,δεν αλλαζει φιλε μου ετσι.Βαλε ενα ψαρι που θελει μαλακο νερο σε ναρο βρυσης και βαλε το ιδιο ψαρι σε μαλακο νερο και δες τις διαφορες που θα εχει το ιδιο ψαρι.Μη τα ισοπεδονουμε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...