Jump to content

Fluval 105 Vs Eheim 2213


argentinos

Recommended Posts

to fluval λοιπον λεει: Κατάλληλο για ενυδρεία μέχρι 100 λίτρα.- Κυκλοφορία νερού: 480 λίτρα/ώρα.

το eheim: Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 250 λίτρα. Κυκλοφορία: 440 λίτρα/ώρα

μπορει καποιος να μου εξηγησει?

και ποιο θα προτιμουσατε?

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι τα ίδια ....τι σχέση έχει ρε παιδιά η ροή για το ποσά λίτρα ενυδρείο κανει το κάθε φίλτρο...... Βγαλτε το απο το μυαλό σας αυτο το πράγμα .....ο χώρος σε βιολογία είναι αυτός που μετράει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια απαντηση...παρακαλω καποιος ο οποιος δεν εχει πιει πολλους καφεδες. και για να προλαβω λες για χωρο βιολογιας,δλδ για Χωρητικότητα κάδου? παμε λοιπον και εκει

fluval Χωρητικότητα κάδου: 3,2 λίτρα

eheim Χωρητικότητα κάδου: 3 λίτρα

παρακαλω οι απαντησεις του στηλ "Αντε παλι τα ίδια" καλυτερα να μην γραφονται, καποιος που να μπορει να ΕΞΗΓΗΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πως το βλέπει κάθε εταιρία! Θέλω να πω τι συστήνει!

Επίσης για τον κάδο της fluval υπολόγισε πως έχει χώρο και για σφουγγάρια, δεν γνωρίζω κατά πόσο τα 3,2 λίτρα είναι μόνο για βιολογικό η το συνολικό! Ενώ η eheim σου λέει το συνολικό κάδο!

Εγώ πάντως δεν κοίταζα για τι ενυδρείο λέει η κάθε εταιρία ,διότι το λέει σύμφωνα με δικούς τους παράγοντες και μελέτες!

Αυτό που κοίταζα εγώ είναι η χωρητικότητα του κάδου και την κυκλοφορία , ανάλογα πάντα με το τι χρειαζόμουν

Link to comment
Share on other sites

ωραια απαντηση...παρακαλω καποιος ο οποιος δεν εχει πιει πολλους καφεδες. και για να προλαβω λες για χωρο βιολογιας,δλδ για Χωρητικότητα κάδου? παμε λοιπον και εκει

fluval Χωρητικότητα κάδου: 3,2 λίτρα

eheim Χωρητικότητα κάδου: 3 λίτρα

παρακαλω οι απαντησεις του στηλ "Αντε παλι τα ίδια" καλυτερα να μην γραφονται, καποιος που να μπορει να ΕΞΗΓΗΣΕΙ

Σου εχει πει κανενας οτι η χωρητικοτητα καδου ειναι ολος ωφελιμος χωρος για βιολογικο υλικο? Καφεδες δεν εχω πιει γιατι με πειραζουν στα νευρα και μετα απανταω αποτομα
Link to comment
Share on other sites

to fluval λοιπον λεει: Κατάλληλο για ενυδρεία μέχρι 100 λίτρα.- Κυκλοφορία νερού: 480 λίτρα/ώρα.

το eheim: Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 250 λίτρα. Κυκλοφορία: 440 λίτρα/ώρα

μπορει καποιος να μου εξηγησει?

και ποιο θα προτιμουσατε?

Καταρχην,παρακαλω να χαραρωσετε!

Μιλας για θαλασσινο ενυδρειο η για γλυκο?

Link to comment
Share on other sites

Σου εχει πει κανενας οτι η χωρητικοτητα καδου ειναι ολος ωφελιμος χωρος για βιολογικο υλικο? Καφεδες δεν εχω πιει γιατι με πειραζουν στα νευρα και μετα απανταω αποτομα

Δημο δεν μου εχει πει κανεις ποτε τιποτα, ΕΣΥ μπορεις να με βοηθησεις αντι να απαντας ετσι? αν οχι παρακαλω να μην ξαναγραψεις.

Εγω βλεπω 2 φιλτρα ισοδυναμα στα παντα τους και η μια εταιρεια να συστηνει τα διπλασια λιτρα απ την αλλη, το θεμα ειναι αν ειναι οντως ισαξια , καποιος που θα τα ειχε και τα δυο θα μπορουσε να μας φωτισει. αλλιως (και πεστε μου αν κανω λαθος) δεν καταλαβαινω τον λογο καποιος να μην προτιμησει το fluval , σε ολα ειναι καλυτερα τα νουμερα και ειναι και ποιο φτηνο :)

Έγινε επεξεργασία - argentinos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,παρακαλω να χαραρωσετε!

Μιλας για θαλασσινο ενυδρειο η για γλυκο?

για γλυκο

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ανοιξει το θεμα σε λαθος κατηγορια..Εδω ειναι για θαλασσινο.

Link to comment
Share on other sites

Αμα είσαι τόσο ευερέθιστος δεν ξαναγραφω ....αλλά προσπάθησε να μην γραφείς με κεφάλαια το (ΕΣΥ) είναι μεγάλη αγένεια

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μαθηματα συμπεριφορας δεν θα δεχτω απο κανεναν , τα κεφαλαια γραμματα δηλωνουν τονισμο. Ο τονισμος στην γραπτη εξελιξη του στο internet οριζεται γραφοντας με κεφαλαια. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

Αγενεια το να γραφεις με κεφαλαια κατι που θες να τονισεις...δεν νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια προειδοποιηση για να σταματησετε!Αν το συνεχισετε,το θεμα θα κλειδωσει!

Link to comment
Share on other sites

Ήμαρτον κυριακάτικα !

Σήμερα δεν δουλεύουν ούτε οι εβραίοι και εσείς μανουριαζετε, εκτός ότι χαλατε το θέμα!

Υγ και κάτι άλλο που μου ήρθε

Η διαφορά στα λίτρα που δίνουν οι εταιρίες μπορεί να έχουν και με το βιολογικό υλικό που το έχουν δοκιμάσει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα το ΕΗΕΙΜ 2213 σε 110 λίτρα (καθαρά) και μου φαινόταν οριακά. Δηλαδή αν είχα 150-160 λίτρα το φιλτρο θα ηταν σχεδόν άχρηστο. Που τα βρήκαν τα 250 λίτρα, δε μπορω να καταλάβω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα το ΕΗΕΙΜ 2213 σε 110 λίτρα (καθαρά) και μου φαινόταν οριακά. Δηλαδή αν είχα 150-160 λίτρα το φιλτρο θα ηταν σχεδόν άχρηστο. Που τα βρήκαν τα 250 λίτρα, δε μπορω να καταλάβω.

Ωραιος ο safarpn, καποιος ο οποιος να δοκιμασε το fluval αντιστοιχα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα το ΕΗΕΙΜ 2213 σε 110 λίτρα (καθαρά) και μου φαινόταν οριακά. Δηλαδή αν είχα 150-160 λίτρα το φιλτρο θα ηταν σχεδόν άχρηστο. Που τα βρήκαν τα 250 λίτρα, δε μπορω να καταλάβω.

Φαντάζομαι πως το πρόβλημα σου ήταν η ροή! Και όχι η βιολογία, σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Η ροή ναι. Το βιολογικό υλικό, το φιλτρο σου δίνει τη δυνατότητα να το αυξήσεις παρέχοντάς σου δυο πλαστικές σίτες. Αφαιρέσεις τον εσωτερικό λευκό κάδο και χρησιμοποιείς πάνω κάτω αυτές. Η χωρητικότητα αυξάνεται κατα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 105 σε ενυδρειο 110 καθαρων λιτρων.Με το θεμα ροης ειμαι πολυ ευχαριστημενος και χωραει και αρκετο υλικο στον καδο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια νομιζω εχουμε μια εικονα οτι τα φιλτρα ειναι σχεδον ιδιων δυνατοτητων . rasta το 105 απο θορυβο πως ειναι? το θελω για την κρεβατοκαμαρα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τελειως αθορυθο και εγω στο δωματιο το εχω.Απλα για μενα θελει καποιες μετατροπες το φιλτρο.

Οι σωληνες που εχει δεν βοηθουν στο καθαρισμα γιατι ειναι σπιραλ και κρατανε βρωμια και δεν εχει και spray bar αλλα εχει ενα 'χωνι' που εμενα δεν μου αρεσε.

Αλλαξα τα λαστιχα με τα κλασικα ισια και εβαλα και spray bar και τωρα ειναι σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι (το πέρασα πέρσι αυτό το δίλημμα) τα φίλτρα των 2 εταιριών είναι αξιόπιστα, βρίσκεις ανταλλακτικά ,και παρόμοιων δυνατοτήτων!

Επέλεξα το fluval διότι

Έχει μεγαλύτερη ροή

Καλύτερο χωροταξικό χώρο

Είναι plug and play (έχει βιολογικό,σφουγγάρια,βανακια ,κοινώς τα πάντα)

Φθηνότερο

Έχω το 306 και είναι εντελώς αθόρυβο ,κοιτάζω αν έχει ροή το ενυδρείο για να καταλάβω ότι δουλεύει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τελειως αθορυθο συμφωνώ και εγω στο δωματιο το εχω.Απλα για μενα θελει καποιες μετατροπες το φιλτρο.

Οι σωληνες που εχει δεν βοηθουν στο καθαρισμα γιατι ειναι σπιραλ και κρατανε βρωμια και δεν εχει και spray bar αλλα εχει ενα 'χωνι' που εμενα δεν μου αρεσε. Ναι ρε φίλε, πόσο δίκιο έχεις;;;;

Αλλαξα τα λαστιχα με τα κλασικα ισια και εβαλα και spray bar και τωρα ειναι σουπερ! Κι εγώ το ίδιο έκανα σ' αυτό που πήρα τώρα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια με κατατοπισατε πληρως!!! να προτινω εναν τροπο καθαρισμου για τα σπιραλ? βουρτσα λεβητα ,ενδεικτικα

http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=index&cPath=1_116_309

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...