Jump to content

Fluval 105 Vs Eheim 2213


argentinos

Recommended Posts

το γκαντεμιασαμε ρε παιδια, με πηρανε τηλ απο το site και μου ειπαν δεν υπαρχει το φιλτρο να παρω καποιο αλλο.Αντε παλι απ την αρχη ψαξιμο, τελικα μου φαινεται θα παρω ενα μεγαλο να βαλω για της κυχλιδες και θα βαλω το παλιο στο 70αρι.

Link to comment
Share on other sites

ο ενας μπακαλιστικα ,ο αλλος μαναβιστικα ,εσυ τωρα πως το ειπες??????!!!!!!!!!!

Ψαραδιστικα :D
Link to comment
Share on other sites

γιατι η eihem εχει δυο σειρες φιλτρων σε αυτα τα ''κυβικα'' ενω η fluval μονο μια......της fluval τα φιλτρα ειναι πουσαρισμενα ,ακριβως οπως τα φιλτρα της σειρας eccopro της eihem...........η σειρα classic ειναι μια κατηγορια μονη της----με ιδια watt κινιτιρα και με ιδια λιτρα καδου εχει πολυ μικροτερη ροη απο τα ιδια φιλτρα της σειρας eccopro και γενικα απο ολα τα φιλτρα της αγορας γιατι ο κινιτιρας δουλευει οπως λεμε στη σαλονικα ''χαλαρρρα''!!!!!!!!!!!!!

επεισης η σειρα classic ειναι αρκετα ποιο ακριβη απο την eccopro μαλλον γιαυτο τον λογο----δουλευοντας ''χαλαρα''δουλευουν για παντα και ειναι ποιο αθορυβα......

Πουσαρισμενα τι εννοείς? Ότι έχουν μεγαλύτερη αντλία ?
Link to comment
Share on other sites

Πουσαρισμενα τι εννοείς? Ότι έχουν μεγαλύτερη αντλία ?αν ειχαν μεγαλυτερη αντλια δεν θα ηταν πουσαρισμενα!!!!!!!

το ιδιο μοτερ με τα ιδια watt (Η και μικροτερο μοτερ)το δινουν περισσοτερες στροφες και ενδεχομενος μεγαλυτερη προπελα.......

ετσι το φιλτρο αναγκαστικα εχει μικροτερο μανομετρικο και ενδεχωμενος μικροτερη ζωη!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο μοτερ με τα ιδια watt (Η και μικροτερο μοτερ)το δινουν περισσοτερες στροφες και ενδεχομενος μεγαλυτερη προπελα.......

Αν κατάλαβα καλά μιλάς για την αντλία και την αξιοπιστία της?
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά μιλάς για την αντλία και την αξιοπιστία της?

τα watt σε ενα μοτερ ,λενε και την δυναμη του....οταν λοιπον ενα μοτερ ειναι π.χ. 8watt και δουλευει στις 300 στροφες το λεπτο,εχει ιδια δυναμη αλλα δουλευει ποιο χαλαρα και ποιο αθορυβα ,απο ενα αλλο 8watt στις 1000 στροφες το λεπτο.....ομως το πρωτο θα δουλευει ασταματητα και σε μεγαλο υψος,ενω το δευτερο χανει δυναμη ευκολα και ετσι σε μεγαλο υψος δουλευει ισως στο μισο...χανει δηλαδη στο μανομετρικο

Link to comment
Share on other sites

τα watt σε ενα μοτερ ,λενε και την δυναμη του....οταν λοιπον ενα μοτερ ειναι π.χ. 8watt και δουλευει στις 300 στροφες το λεπτο,εχει ιδια δυναμη αλλα δουλευει ποιο χαλαρα και ποιο αθορυβα ,απο ενα αλλο 8watt στις 1000 στροφες το λεπτο.....ομως το πρωτο θα δουλευει ασταματητα και σε μεγαλο υψος,ενω το δευτερο χανει δυναμη ευκολα και ετσι σε μεγαλο υψος δουλευει ισως στο μισο...χανει δηλαδη στο μανομετρικο

Μάλιστα τώρα σε κατάλαβα! :D
Link to comment
Share on other sites

τα watt σε ενα μοτερ ,λενε και την δυναμη του....οταν λοιπον ενα μοτερ ειναι π.χ. 8watt και δουλευει στις 300 στροφες το λεπτο,εχει ιδια δυναμη αλλα δουλευει ποιο χαλαρα και ποιο αθορυβα ,απο ενα αλλο 8watt στις 1000 στροφες το λεπτο.....ομως το πρωτο θα δουλευει ασταματητα και σε μεγαλο υψος,ενω το δευτερο χανει δυναμη ευκολα και ετσι σε μεγαλο υψος δουλευει ισως στο μισο...χανει δηλαδη στο μανομετρικο

Και εγω ξαναρωταω,εχεις δουλεψει ποτε fluval ωστε να ξερεις τι κανει το καθε φιλτρο και να μπορεις να το συγκρινεις?

Πως λες οτι το ενα εχει λιγοτερη ζωη απο το αλλο?

Link to comment
Share on other sites

τα watt σε ενα μοτερ ,λενε και την δυναμη του....οταν λοιπον ενα μοτερ ειναι π.χ. 8watt και δουλευει στις 300 στροφες το λεπτο,εχει ιδια δυναμη αλλα δουλευει ποιο χαλαρα και ποιο αθορυβα ,απο ενα αλλο 8watt στις 1000 στροφες το λεπτο.....ομως το πρωτο θα δουλευει ασταματητα και σε μεγαλο υψος,ενω το δευτερο χανει δυναμη ευκολα και ετσι σε μεγαλο υψος δουλευει ισως στο μισο...χανει δηλαδη στο μανομετρικο

Aυτο που το εχεις δει φιλε μου? Το μανομετρικο εχει να κανει με το υψος το οποιο επιστρεφει το νερο μια αντλια και τα περισσοτερα φιλτρα της αγορας για βελτιστη αποδοση παιζουν στο 1.5 μετρο. Αν δε λειτουργει σωστα το μανομετρικο και εισαι σιγουρος οτι φταιει αυτο και μονο αυτο για τη ροη τοτε το εχεις σε λαθος υψος. Συνηθως οταν χανει ροη ενα φιλτρο φταιει οτι ''μπουκωνει'' η αντλια η οι σωληνες, το μανομετρικο υψος δεν επηρεαζει σε κατι αν απο την πρωτη μερα ειναι σωστα στημενο το φιλτρο. Μην τα μπερδευουμε.. Σε αυτο που λες τωρα ''απο ενα αλλο 8watt στις 1000 στροφες το λεπτο.....ομως το πρωτο θα δουλευει ασταματητα και σε μεγαλο υψος,ενω το δευτερο χανει δυναμη ευκολα και ετσι σε μεγαλο υψος δουλευει ισως στο μισο'' ειναι λαθος, γιατι δεν αφορα τη δυναμη αλλα την κατασκευη. Ετσι η καθε εταιρεια σκοπευει σε καποιο συγκεκριμμενο υψος και αμφιβαλω αν υπαρχει εταιρεια που θα δινει δυναμη αλλα οχι αποδοση.. και σιγουρα αυτη η εταιρεια δεν ειναι η fluval της οποιας τα φιλτρα ειναι καινουρια και τεχνολογικα αψογα μιας και τα δουλευω πολυ καιρο (406-405-106) και αυτο που σου λεω στηριζεται σε γεγονοτα... Το μανομετρικο τους ειναι Α-Ψ-Ο-Γ-Ο. Τελος ιδια watt τοσο μεγαλη αποκλιση σε δυναμη δεν υπαρχει καπου στην αγορα οποτε αυτο που λες δεν υπαρχει σαν εφαρμογη. Δουλευοντας και το eheim ecco pro 300 μπορω τα ιδια απο αποψης τεχνολογιας επισης αψογο, υποψην στο σωστο υψος :thumbsu: Φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Η ροη ενος φιλτρου επισης επιρεαζεται απο το ποσο ειναι γεματο ενα φιλτρο απο υλικα αλλα και απο τις σωληνωσεις,δηλαδη αν κανουν κουρμπα η αν ειναι ισιοι και αν ειναι πολυ μεγαλοι σε σχεση με το υψος που ειναι το ενυδρειο.Εγω ας πουμε στο δικο μου 105,εχω κοψει τους σωληνες ακριβως και αν δειτε την ροη του δεν νομιζω οτι θα πιστευεται πως ειναι απο αυτο το φιλτρο..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μην πνιγομαστε σε ενα κουταλακι νερο.......η δυναμη ολων των ηλεκτρικων μοτερ μετριεται με watt...............αρα ιδια watt = ιδια δυναμη

τωρα σε ιδια δυναμη μοτερ η παραπανω στροφες σημαινουν μεγαλυτερη ροη............αφου ομως κερδιζεις ροη στην ιδια δυναμη ,κατι πρεπει να χασεις....χανεις λοιπον μανομετρικο..........απλη φυσικη!!!!!!!!!!!!!αναλογιστιτε τη συμβαινει στο ποδηλατο με ταχυτητες που εχετε και θα καταλαβετε γιατι με μεγαλη ταχυτητα το ποδηλατο τρεχει πολυ αλλα στην ανηφορα κλαταρετε ενω αντιθετα με μικρη ταχυτητα δεν αναπτυσει ταχυτητα το ποδηλατο αλλα πατε χαλαρα και στο ισιαδη και στην ανηφορα!!!!!!!!!!!

Και εγω ξαναρωταω,εχεις δουλεψει ποτε fluval ωστε να ξερεις τι κανει το καθε φιλτρο και να μπορεις να το συγκρινεις?

Πως λες οτι το ενα εχει λιγοτερη ζωη απο το αλλο?

προσωπικα οχι αλλα βλεπω να δουλευονται σε φιλους.........δεν ειπα οτι δεν ειναι ποιοτικα ,ουτε οτι δεν αντεχουν ισα-ισα αντιθετος ειναι πολυ καλα......αυτο που ειπα ειναι οτι ειναι πουσαρισμενα(το δειχνει και το μανομετρικο τους στα ιδια watt με τα eihem),και εκφρασα την γνωμη μου,οτι οτιδηποτε ειναι πουσαρισμενο χαλαει ποιο γρηγορα και ειναι ποιο θορυβοδες...........ειπα επεισης οτι πουσαρισμενη σειρα της eihem για τα ιδια ''κυβικα'' φιλτρου ειναι τα eccopro!!!!!!!!!!

τελος να αναφερω οτι στα χερια μου εχω ενα 2213(το εχω ξανααναφερει) που επανω γραφει made in west germany και δουλευει ασταματητα!!!!!!!!!!!!!!!!!σκευτειτε ποτε ενωθηκε η δυτικη με την ανατολικη γερμανια και θα καταλαβετε απο ποτε ειναι το φιλτρο!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που το εχεις δει φιλε μου? Το μανομετρικο εχει να κανει με το υψος το οποιο επιστρεφει το νερο μια αντλια και τα περισσοτερα φιλτρα της αγορας για βελτιστη αποδοση παιζουν στο 1.5 μετρο. Αν δε λειτουργει σωστα το μανομετρικο και εισαι σιγουρος οτι φταιει αυτο και μονο αυτο για τη ροη τοτε το εχεις σε λαθος υψος. Συνηθως οταν χανει ροη ενα φιλτρο φταιει οτι ''μπουκωνει'' η αντλια η οι σωληνες, το μανομετρικο υψος δεν επηρεαζει σε κατι αν απο την πρωτη μερα ειναι σωστα στημενο το φιλτρο. Μην τα μπερδευουμε.. Σε αυτο που λες τωρα ''απο ενα αλλο 8watt στις 1000 στροφες το λεπτο.....ομως το πρωτο θα δουλευει ασταματητα και σε μεγαλο υψος,ενω το δευτερο χανει δυναμη ευκολα και ετσι σε μεγαλο υψος δουλευει ισως στο μισο'' ειναι λαθος, γιατι δεν αφορα τη δυναμη αλλα την κατασκευη. Ετσι η καθε εταιρεια σκοπευει σε καποιο συγκεκριμμενο υψος και αμφιβαλω αν υπαρχει εταιρεια που θα δινει δυναμη αλλα οχι αποδοση.. και σιγουρα αυτη η εταιρεια δεν ειναι η fluval της οποιας τα φιλτρα ειναι καινουρια και τεχνολογικα αψογα μιας και τα δουλευω πολυ καιρο (406-405-106) και αυτο που σου λεω στηριζεται σε γεγονοτα... Το μανομετρικο τους ειναι Α-Ψ-Ο-Γ-Ο. Τελος ιδια watt τοσο μεγαλη αποκλιση σε δυναμη δεν υπαρχει καπου στην αγορα οποτε αυτο που λες δεν υπαρχει σαν εφαρμογη. Δουλευοντας και το eheim ecco pro 300 μπορω τα ιδια απο αποψης τεχνολογιας επισης αψογο, υποψην στο σωστο υψος :thumbsu: Φιλικα παντα.

το 2213 ειναι 8watt και εχει μανομετρικο 1,50..........το 105 ειναι 10watt με μανομετρικο 1,35....και ενω εχει δυνατοτερο κινιτιρα εχει μικροτερο μανομετρικο......αν η εταιρια λοιπον το εδινε το ιδιο φιλτρο με μανομετρικο 1,50 τοτε η ροη του θα επεφτε στα μισα και ισως ανεβεναν και τα watt που θα ζητουσε το μοτερ απο το ζορι του...........σιγουρα θα χαλουσε και ποιο γρηγορα με τοσο πολυ πουσαρισμα ...........αυτο παντως που δειχνουν τα στοιχεια του ειναι οτι ειναι ηδη πουσαρισμενο μοτερ απλα οχι τοσο πολυ........

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που δεν εχεις δουλεψει και τις 2 μαρκες δεν μπορεις να τις συγκρινεις,ουτε στο πως δουλευουν ουτε στο ποσο θορυβο κανουν γιατι και εγω εχω το 105 και δεν κανει θορυβο καθολου,οπωτε πως μπορεις να λες οτι ειναι πιο θορυβοδες απο τα eheim?

Οσο για το μανοματρικο που λες οτι χανει,το 2213 εχεις 1,5 μετρο και το 105 1.35...μιλαμε για 15 ποντους διαφορα....

Link to comment
Share on other sites

το 2213 ειναι 8watt και εχει μανομετρικο 1,50..........το 105 ειναι 10watt με μανομετρικο 1,35....και ενω εχει δυνατοτερο κινιτιρα εχει μικροτερο μανομετρικο......αν η εταιρια λοιπον το εδινε το ιδιο φιλτρο με μανομετρικο 1,50 τοτε η ροη του θα επεφτε στα μισα και ισως ανεβεναν και τα watt που θα ζητουσε το μοτερ απο το ζορι του...........σιγουρα θα χαλουσε και ποιο γρηγορα με τοσο πολυ πουσαρισμα ...........αυτο παντως που δειχνουν τα στοιχεια του ειναι οτι ειναι ηδη πουσαρισμενο μοτερ απλα οχι τοσο πολυ........

Σιγα τη διαφορα που θα επεφτε η ροη του στο μισο!Μη τα παραλεμε!

Και το μοτερ του δεν ειναι πουσαρισμενο οπως λες,δουλευει μια χαρα και εχει μια χαρα ροη.Το δουλευω και ξερω,δεν λεω για κατι που δεν εχω δουλεψει..

Link to comment
Share on other sites

αν για παραδειγμα με το ποδηλατο καποιος ανεβει 1500 μετρα και ο αλλος 1350 ειναι μικρη διαφορα----->σοβαρολογο αστειευομενος!!!!!!!!!!

επεισης για να ανεβει στα 1500 πρεπει να βαλει την μικροτερη ταχυτητα που σημαινει κατα 1/3 με 1/2 μικροτερο δισκο----->αυτο σημαινει απο 30% με 50% μικροτερη ροη(οσον αφορα το φιλτρο)για να ανεβει μολλις 150 μετρα ακομα!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα ποδηλατα ειναι ενα ατυχες παραδειγμα...εκει παιζει ρολο η δυναμη του αναβατη αλλα και η προπονηση..στο φιλτρο εχουμε μοτερ..καμια σχεση το ενα με το αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανει το θεμα του φιλου κουλουβαχατα!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανει το θεμα του φιλου κουλουβαχατα!

σσσσσσ...σε λιγο θα αρχισει ο πολεμος eheim-fluval :PPPP

Link to comment
Share on other sites

ενοειται πλακα κανω, οι απαντησεις με βοηθανε και νομιζω γενικα καλο ειναι να μαθαινουμε

Link to comment
Share on other sites

to fluval λοιπον λεει: Κατάλληλο για ενυδρεία μέχρι 100 λίτρα.- Κυκλοφορία νερού: 480 λίτρα/ώρα.

το eheim: Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 250 λίτρα. Κυκλοφορία: 440 λίτρα/ώρα

μπορει καποιος να μου εξηγησει?

και ποιο θα προτιμουσατε?

Έχω και τα 2.

Είναι κορυφή και τα 2.

Το fluval μου φαίνεται πιο εύκολο στην χρήση.

Όποιο και να πάρεις θα κάνεις τη δουλειά σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα ποδηλατα ειναι ενα ατυχες παραδειγμα...εκει παιζει ρολο η δυναμη του αναβατη αλλα και η προπονηση..στο φιλτρο εχουμε μοτερ..καμια σχεση το ενα με το αλλο...

σκεψου τον ιδιο αναβατη ρε συ^^

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε το θεμα με τα ποδηλατα και τους αναβατες.Δεν εχουν σχεση με τα φιλτρα και τα μοτερ.

Εγω ξερω να πω,πως καποιος που δεν εχει δουλεψει και τα 2 φιλτρα δεν μπορει να κανει συγκρισεις επειδη τα δουλευει ο φιλος του,η διαβασε η ακουσε.Αν ο αλλος το δουλευει λαθος δεν μπορεις να το ξερεις οπωτε και δεν μπορεις να συγκρινεις.

Νομιζω οτι ο φιλος πηρε τις απαντησεις που ηθελε,δεν χρειαζεται να χαλαμε αλλο το θεμα του.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μην πνιγομαστε σε ενα κουταλακι νερο.......η δυναμη ολων των ηλεκτρικων μοτερ μετριεται με watt...............αρα ιδια watt = ιδια δυναμη

τωρα σε ιδια δυναμη μοτερ η παραπανω στροφες σημαινουν μεγαλυτερη ροη............αφου ομως κερδιζεις ροη στην ιδια δυναμη ,κατι πρεπει να χασεις....χανεις λοιπον μανομετρικο..........απλη φυσικη!!!!!!!!!!!!!αναλογιστιτε τη συμβαινει στο ποδηλατο με ταχυτητες που εχετε και θα καταλαβετε γιατι με μεγαλη ταχυτητα το ποδηλατο τρεχει πολυ αλλα στην ανηφορα κλαταρετε ενω αντιθετα με μικρη ταχυτητα δεν αναπτυσει ταχυτητα το ποδηλατο αλλα πατε χαλαρα και στο ισιαδη και στην ανηφορα!!!!!!!!!!!

προσωπικα οχι αλλα βλεπω να δουλευονται σε φιλους.........δεν ειπα οτι δεν ειναι ποιοτικα ,ουτε οτι δεν αντεχουν ισα-ισα αντιθετος ειναι πολυ καλα......αυτο που ειπα ειναι οτι ειναι πουσαρισμενα(το δειχνει και το μανομετρικο τους στα ιδια watt με τα eihem),και εκφρασα την γνωμη μου,οτι οτιδηποτε ειναι πουσαρισμενο χαλαει ποιο γρηγορα και ειναι ποιο θορυβοδες...........ειπα επεισης οτι πουσαρισμενη σειρα της eihem για τα ιδια ''κυβικα'' φιλτρου ειναι τα eccopro!!!!!!!!!!

τελος να αναφερω οτι στα χερια μου εχω ενα 2213(το εχω ξανααναφερει) που επανω γραφει made in west germany και δουλευει ασταματητα!!!!!!!!!!!!!!!!!σκευτειτε ποτε ενωθηκε η δυτικη με την ανατολικη γερμανια και θα καταλαβετε απο ποτε ειναι το φιλτρο!!!!!!!!!!!

Εδω μιλας για σχεση μεταδοσης κινησης και οχι υποδυναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω μιλας για σχεση μεταδοσης κινησης και οχι υποδυναμη!!!

ναι γιατι σε αυτες τις περιπτωσεις ,θεωρουμε την δυναμη ιδια.............οπως ακριβως και στο μοτερ του φιλτρου η δυναμη ειναι ιδια------αλαζει μονο η μεταδοση

Δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε το θεμα με τα ποδηλατα και τους αναβατες.Δεν εχουν σχεση με τα φιλτρα και τα μοτερ.

Εγω ξερω να πω,πως καποιος που δεν εχει δουλεψει και τα 2 φιλτρα δεν μπορει να κανει συγκρισεις επειδη τα δουλευει ο φιλος του,η διαβασε η ακουσε.Αν ο αλλος το δουλευει λαθος δεν μπορεις να το ξερεις οπωτε και δεν μπορεις να συγκρινεις.

Νομιζω οτι ο φιλος πηρε τις απαντησεις που ηθελε,δεν χρειαζεται να χαλαμε αλλο το θεμα του.

ναι εχεις δικιο.......μην γινεσε ομως σε παρακαλω για μια ακομη φορα εριστικος........αυτα που ειπα για την δυναμη των μοτερ και την αποδοση τους ,για το ποτε κερδιζουμε ροη και ποτε μανομετρικο,και οτι ειπα για ποδηλατα ειναι φυσικη και ισχυουν οχι μονο για φιλτρα αλλα για ολα τα πραγματα.....αν εσυ δεν καταλαβες ασε τους αλλους τουλαχιστον να προσπαθησουν να καταλαβουν,ωστε να μπορουν να παρουν ποιο ευκολα μια αποφαση για το ποιο φιλτρο πρεπει να παρουν ,χωρις ισως να σε ''ζαλιζουν''

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...