Jump to content

Παρουσίαση Diy Φυτεμένου 160 Lt. (55X80X30)


kostaspelasgos

Recommended Posts

Μετα απο μια μετακομιση και πολλες αλλαγες , ειπα να κανω μια σωστη παρουσιαση ( οσο μπορω δηλαδη γιατι δεν εχω Τest αυτη τη στιγμη ωστε να αναφερω παραμετρους )του ενυδρειου μου . Το ενυδρειο τρεχει αρκετο καιρο και τωρα περναει φαση αναβαθμισης ... Το επομενο βημα ειναι Co2 + 2 ακομα λαμπες τ5 ,

Παμε λοιπον ...

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Φυτεμένο τοπίου - κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80 x 30 x 55
Συνολικά Λίτρα: 160

Οργανισμοί
Φυτά:Anubia nana Petite ,java moss , flame moss , xmas moss , pelia , bacopa monnieri , cabomba caroliniana , heteranthera zosterifolia , hygrophila corymbosa 'siamensis' , limnophila sessiliflora , proserpinaca palustris 'cuba' , microsorum pteropus 'windelov'.

Ψάρια:12 cardinal tetra , 2 ramirezi , 1 golden ram , 2 ancistrus , 1 αγγελοψαρο
Άλλα είδη: 2 anentome helena , σαλιγκαρια λαθρεπιβατες

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Πέτρες: 1 μαυρη λαβα
Ξύλα: μια ριζα , ενα κομματι ξυλου
Υπόστρωμα: Aqua-light
Βυθός: μαυρο χαλικι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 x 20 W , 61 cm Τ8 / flora GLO (2,800K ) και power GLO (18000K )
Διάρκεια φωτισμού: 12 ωρες ( 8:00 - 20:00 )

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:1 resun 400 με βιολογικο και ενυδριακο βαμβακι , 1 DIY με κυκλοφοριτη γεματο βιολογικο και εν. βαμβακι και ενα ΕΙΗΕΙΜ pick up . (το βιολογικο ειναι eheim substrat)
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστατης 150 w
Λίπανση:seachem flurish ενα καπακι ανα βδομαδα (μοιρασμενο σε καθημερινες δοσεις )
Παροχή CO2: flurish excel


Παράμετροι
- Μη διαθεσιμοι προσωρινα λογω ελλειψης Τest .

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Εδβομαδιαια 30 - 40 %
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: προετοιμασια με seachem prime


Φωτογραφίες:

IMGP0024.jpg

IMGP0025.jpg

IMGP0026.jpg

IMGP0027.jpg

IMGP0028.jpg

IMGP0030.jpg

IMGP0031.jpg

IMGP0009.jpg

IMGP0004.jpg

IMGP0010.jpg

IMGP0012.jpg

IMGP0013.jpg

IMGP0014.jpg

IMGP0015.jpg

IMGP0016.jpg

IMGP0017.jpg

IMGP0020.jpg

IMGP0021.jpg

IMGP0022.jpg

IMGP0023.jpg

IMGP0033.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο

Μ'αρέσει η αντίθεση του μαύρου χαλικιου

Με το πράσινο των φυτών

Link to comment
Share on other sites

Paul.asty ευχαριστω !

NIc papa , η power glo αυτο αναγραφει στη συσκευασια , να αναφερω οτι φοβηθηκα για αλγες , αλλα τελικα δεν ειχα κανενα θεμα , (με τις παλιες ειχα)

εχει εντονο φως που φτανει στο βυθο και ειναι στο ματι ψυχρο το φως της . Την εχω πισω απο τη flora ομως .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο και το home cinema! Αν παίζει δυνατά έχεις προσέξει αν έχουν πρόβλημα τα ψάρια; Από το μπάσο πιο πολύ λέω.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω παρατηρησει και δεν ειδα καμια αλλαγη στη συμπεριφορα , μπασα πολλα ομως δεν βαζω εδω γιατι θα με παρουν με τις κλωτσιες οι γειτονες .... :lol2:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!! Απ'ότι λένε ακούνε πάντως ,κοίταξε να τους βάζεις καλή μουσική και ταινίες!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!!! Μπράβο :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο που μαρτυρά μεράκι και καλό γούστο!

Αν και έχει αρκετό ύψος τα φυτά είναι καταπράσινα! Με το CO2 θα πάνε ακόμα καλύτερα.

Κάποιες σκέψεις μου - σχόλια:

- Πανέμορφο το αγγελόψαρο, αλλά μόνο του... Μακάρι να είχες ένα ζευγάρι.

- Από την στιγμή που δε μπορείς να έχεις ζευγάρι, εγώ θα το έδινα για να κάνω χώρο για περισσότερα cardinal.

- Επίσης, θα κρατούσα ένα ζευγάρι και από τα ramirezi.

- Η moss μου φαίνεται πολύ "ξεμαλιασμένη" :D. Μήπως είναι πρόσφατα δεμένη στο ξύλο; Γενικά, αν και μου αρέσουν οι moss, δε τα πάω και πολύ καλά μαζί τους, γιατί γεμίζουν πολύ βρώμα! Πάντως, όταν αναπτυχθεί και κουρευτεί, θα δείξει πολύ πολύ καλύτερα και πιο φυσική.

- Το έχω δει και σε άλλες παρουσιάσεις και μου έχει δημιουργηθεί από πολύ καιρό η απορία. Γιατί ανέβασες φώτο από εξοπλισμό, λάμπες, λιπάσματα κλπ; Χωρίς παρεξήγηση και εντελώς φιλικά βέβαια :D

Περιμένω την εξέλιξη του, με τον επιπλέον εξοπλισμό ;)

Link to comment
Share on other sites

-Η flame moss (στα πανω κλαδια ) μπηκε σημερα , την xmass αφου μεγαλωσε την αλλαξα θεση (στο κατω κλαδι ) και λιγη απο σκουπιδια που λες την μαζεψα και αυτη και την εδεσα , στη ριζα γενικα σημερα εκανα ολες τις αλλαγες :)

- Φωτο προσπαθησα να βαλω οσο ποιο πολλες ωστε να λυσω τυχων αποριες σε μελλοντικες ερωτησεις :) του τυπου τι υποστρωμα χρησιμοποιεις , πως ειναι κτλ...

(επειδη θα γινουν πολλες αλλαγες στη κατασκευη του ενυδρειου ειπα να κανω αυτο το νημα οσο το δυνατον ποιο επεξηγηματικο )

Για τα ψαρια τωρα ... το αγγελοψαρο θα μεινει και θα αποκτησει και ταιρι . τα ραμιρεζι θα μεινουν μιας που ειναι ενα αρσενικο και 2 θηλυκα , τα 2 απο αυτα ερωτοτροπουν ... δεν ξερω ακομα αμα με περνει για δευτερο αρσενικο η αν θα χρειαστει να φυγει το δευτερο θηλυκο ... ( το golden ειναι το αρσενικο )

οι αλλαγες αυτο το μηνα συνολικα ειναι:

αλλαγη του φωτισμου (οπου αυτο βοηθησε να πρασινισει το ενυδρειο και ειδικα τα φυτα του βυθου ) και προσθηκη excel .

:cheers:

Έγινε επεξεργασία - kostaspelasgos
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πλεον 0.5 watt/lt και τα φυτα οπως ludwigia και bacopa caroliniana δεν την παλευουν....εσυ αδερφε με 0.25 πως τα βλεπεις?Flourish καθε ποτε βαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το Ενυδρείο σου.Δείχνει προσεγμένο και φαίνεται ότι το μελέτησες πριν το στήσιμο που βλέπουμε.

Μου αρέσει και μένα η αντίθεση με τη μαύρη άμμο και το πράσινο.Ωραίο επίσησ το στήσιμο και το κενό στη μέση.

Έχε το νού σου γιατί τα σκαλάρια καθώς μεγαλώνουν μπορεί να δούν τους καρδινάλιους σαν τροφή.Έχω αυτό το πρόβλημα προσπαθώ να αυξήσω τον αριθμό τους και δέν γίνεται με τίποτα.Όλο παίρνω και όλο εξαφανίζονται ώς δια μαγείας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πλεον 0.5 watt/lt και τα φυτα οπως ludwigia και bacopa caroliniana δεν την παλευουν....εσυ αδερφε με 0.25 πως τα βλεπεις?Flourish καθε ποτε βαζεις?

Η bacopa δεν τα παει καλα ... ειναι στασιμη 5 μηνες τωρα , με το φωτισμο κατι εδωσε αλλα περιμενει και αυτη την αναβαθμηση ..

flurish βαζω λιγοτερο απο ενα καπακι την εβδομαδα σπασμενο σε καθημερινες δοσεις

excel σημερα εβαλα πρωτη φορα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το Ενυδρείο σου.Δείχνει προσεγμένο και φαίνεται ότι το μελέτησες πριν το στήσιμο που βλέπουμε.

Μου αρέσει και μένα η αντίθεση με τη μαύρη άμμο και το πράσινο.Ωραίο επίσησ το στήσιμο και το κενό στη μέση.

Έχε το νού σου γιατί τα σκαλάρια καθώς μεγαλώνουν μπορεί να δούν τους καρδινάλιους σαν τροφή.Έχω αυτό το πρόβλημα προσπαθώ να αυξήσω τον αριθμό τους και δέν γίνεται με τίποτα.Όλο παίρνω και όλο εξαφανίζονται ώς δια μαγείας.

Το πιστευεις οτι σημερα ενω κοιτουσαμε με τη γυναικα μου το ενυδρειο σου , της ειπα , αν ειναι να το δωσουμε καπου , εκει θα ηθελα να παει ... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο! Να το χαιρεσαι :)

Ποσο καιρο ''τρεχει''?

Για CO2 θα βαλεις μπουκαλα?Πληρες συστημα δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι με μπουκαλα .

Το ενυδρειο "ετρεχε" 2 χρονια πριν τη μετακομιση και σχεδον ενα χρονο εδω .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα ειπαμε και από κοντά εμεις, εχεις κάνει πολύ καλή αρχή και προβλέπω πώς η συνέχεια θα ειναι ακόμα καλύτερη.

Η ρίζα σου ειναι όλα τα λεφτά μεσα στο ενυδρειο και ο βυθός σου κάνει πολύ καλή αντίθεση με τα φυτά.

Αυτο που εχεις ακόμα να κάνεις ειναι 2 λαμπούλες ακόμα ετσι ωστε να μπορεις να υποστηρίξεις και ποιό δυσκολα φυτά και γιατί όχι και cuba (ειμαι σιγουρος πώς θα τα πάει περίφημα).

Επίσης θα χρειαστείς οπωσδήποτε co2 και τότε θα δεις ενα δάσος εκεί μεσα πολύ συντομα.

Τώρα για την ψαροσύνθεση εσυ ξέρεις τι σου αρέσει οπότε δεν θα εκφέρω γνώμη.Καλό θα ηταν να βάλεις 2-3 οτόκυκλους να μασουλάνε τυχόν άλγες και μερικες γαριδες (αν αποφασίσεις να αλλάξεις ψαροσύνθεση)

Επίσης κάποια στιγμή αν σε παίρνουν τα οικονομικά σου καλό ειναι να βάλεις ενα εξωτερικο φιλτρο για να αποκτήσεις περισσότερο χώρο μέσα.

Καλή συνεχεια φιλαράκι...!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ειπες ολα Κωνσταντινε ! Και το εξωτερικο φιλτρο ειναι στα σχεδια , και οι οτοκυκλοι .

(περιμενω να δω το κυριολεκτικα "εργο τεχνης" σου :cheers: )

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου!

Γα την ψαροσυνθεση θα συμφωνησω τι θελει λιγο φτιαξιμο.

Οι λαμπες που εχεις δεν κανουν,θελουν αλλαγμα γιατι τα κελβιν ειναι λαθος και θα εχεις προβληματα με αλγες.

Αν δεν εχεις μαλακο νερο,οτοκυκλους μη βαλεις,ειναι πολυ ευαισθητα ζωντανα και θελουν σταθερες συνθικες και μαλακο νερο.

Για το φωτισμο,λογο οτι εχεις μεγαλο υψος ο τωρινος φωτισμος σου ειναι παρα πολυ λιγος και 2 λαμπες ακομα να βαλεις δεν ξερω αν ειναι αρκετες για μετρια και δυσκολα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω οτοκυκλους 2 αποτι καταλαβα το μονο τους θεμα ειναι οτι δεν εχουν μαθει να τρωνε αλγες γιατι τους εχουν σε ενυδρεια χωρις αλγη και καθονται ολη μερα στα τζαμια....το σημαντικο ειναι να τους μαθεις να τρωνε λαχανικα οποτε βαζεις λαχανικο σε συγκεκριμενο σημειο καθε φορα για να μαθει....και αν τον δεις οτι δεν παει να φαει δεν αγχωνεσαι γιατι ειναι κινητικα το βραδυ....εχω ξυπνησει πολλες φορες με φακο στο χερι να δω αν τρωει :bigemo_harabe_net-115: εγω τους εχω σε ph 7-7.5

Link to comment
Share on other sites

Σκοπος μου ειναι τα 100 watt αρχικα και μετα τα 160 , σταδιακα Πιστευω εκει θα μπορεσω να παιξω παιχνιδι ... . οι 2 επομενες θα ειναι sylvania grolux .

Με το φωτισμο πειραματιζομαι και τελικα μου βγαινει σε καλο , απο το 6500 - 4500 που ειχα πριν εχω πολυ καλυτερα αποτελεσματα φαινεται εξαλου και στα φυτα πως πηρανε αμεσως τα πανω τους , και σιγουρα δεν εχω αλγες που πριν ειχα (κυριως πιστευω λογο παλαιοτητας πρεπει να ειχε πεσει η αποδοση )

Επελεξα τη 18000Κ βαση του υψους του ενυδρειου , των σκιων που δημιουργουνται και των σκοτεινων σημειων , εχοντας στην ακρη του μυαλου οτι θα βαλλω αλλες 2 grolux

Αληθεια γιατι εισαι απολυτος οτι ειναι ακαταληλος ο παραπανω συνδυασμος ?

Για τους οτοκυκλους και εγω περιμενω μετρησεις , αν και να σου πω και μαλακο να εχεις απο οσο ξερω στη μεταφορα στρεσαρονται παρα πολυ αυτα τα ψαρακια

Ενα αλλο φαινομενο ειναι να ειναι πολυ καιρο στο pet shop σε σκληρο νερο μολις μπουνε σε μαλακο να σπαει ο κανονας των σταθερων συνθηκων...

Η αληθεια να λεγεται το ιδανικο ειναι απο μαλακο σε μαλακο με ιδιεταιρη εμφαση στη προσαρμογη .

Αυτα ... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...