Jump to content

Παρουσίαση Diy Φυτεμένου 160 Lt. (55X80X30)


kostaspelasgos

Recommended Posts

Σου ειπα για τον συνδιασμο κελβιν που εχεις οτι δεν ειναι σωστος γιατι δεν εχεις τα βασικα κελβιν που χρειαζεσαι για τα φυτα,δηλαδη τα 6500 και τα 4500.

Αν ειχες αυτα τα κελβιν,θα μπορουσες να παιξεις και με αλλα.Αν αφησεις αυτα που εχεις θα εχεις σιγουρα προβληματα στο μελλον με αλγες.

Πρωτα βαζουμε τα βασικα κελβιν(6500 και 4500) και μετα μπορουμε να βαλουμε και αλλα για να πιασουμε ολα τα φασματα.Αυτα δεν τα λεω εγω,ουτε τα βγαζω απο το μυαλο μου,τα λενε αλλοι που ειναι τρελοι γνωστες του αντικειμενου και μιλαω συγκεκριμενα με για τον Tom Barr.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Bar ... στην ουσια αυτο θα γινει . Οι λαμπες θα μπουνε με την εξης σειρα οπως τα εχω σχεδιασει απο πισω προς τα εμπρος :

GLO flora (T8)

GLO Power (T8)

Sylvania Grolux (T5)

Sylvania Grolux (T5)

Αργοτερα θα μπουνε αλλες 2 T5 δεν εχω αποφασισει ακομα τα Κ .

Τι συνδυασμό προτεινεις εσυ η αλλα μελη ??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα! Να πω με τη σειρα μου οτι το ενυδρειο φαινεται πανεμορφο! Στολιδι για το σαλονι!

Θα γινει ακομη καλυτερο πιστευω μολις φουντωσει αλλο λιγο!

Με την ψαροσυνθεση ομως εχεις θεματα! Τα ραμ ειναι κιχλιδες και οπως σχεδον ολες οι αμερικανες ζευγαρωνουν για μια ζωη! Αν εισαι τυχερος και δημιουργηθει ζευγος το αλλο θα περισσευει! Ακομη κι αλλο θηλυκο να βαλεις μεσα δεν εγγυαται κανεις οτι θα δημιουργηθει ζευγος! Το ιδιο ισχυει και για το σκαλαρι!

Επισης αν ειδα καλα κατω εχεις χαλικακι, σωστα; Εχε το νου σου γιατι τα ραμ, ως μικρογεωφαγοι τρωνε απο κατω φιλτραρωντας μεσα απ τα βραγχια τροφη και αμμο! Αν βαλουν χαλικι μη τους κανουν ζημια!

Παραταυτα, οφειλω να ομολογησω οτι το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο, απλα θες μια διορθωση στην ψαροσυνθεση!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια ! Συμφωνω και εγω σε αυτα που λες για τα ram , αν και παλια ειχα την εντυπωση οτι επρεπε να ειναι χαρεμι , αμα γινει ζευγαρι θα δωσω το ενα θηλυκο . Ειναι δυσκολο να πετυχεις ζευγαρι και αναγνωριση του φυλου οταν πωλουνται σε νεαρη ηλικια...(σε αγγελια δεν προλαβα ποτε τιποτα.. :/)

Ακομα δεν ειμαι σιγουρος τι φυλο ειναι το αγγελοψαρο ... ισως να μπορουσες να βοηθησεις λιγο εσυ ... ξερεις απο αυτα :thumbsu:

(αα το χαλικι δεν χωραει στο στομα τους ειναι 2-3 mm (δεν ειναι αιχμηρο) αλλα και παλια που ειχα apistogramma + ramirezi δεν ειχα ποτε τετοια θεματα )

Και παλι να πω ευχαριστω ολους για τα καλα λογια , Εχω κανει πολλα λαθη στο παρελθον , ακομα κανω αλλα που θα παει ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες αμμο στο βυθο θα ηταν τελειο, να το χαιρεσαι :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια ! Συμφωνω και εγω σε αυτα που λες για τα ram , αν και παλια ειχα την εντυπωση οτι επρεπε να ειναι χαρεμι , αμα γινει ζευγαρι θα δωσω το ενα θηλυκο . Ειναι δυσκολο να πετυχεις ζευγαρι και αναγνωριση του φυλου οταν πωλουνται σε νεαρη ηλικια...(σε αγγελια δεν προλαβα ποτε τιποτα.. :/)

Ακομα δεν ειμαι σιγουρος τι φυλο ειναι το αγγελοψαρο ... ισως να μπορουσες να βοηθησεις λιγο εσυ ... ξερεις απο αυτα :thumbsu:

(αα το χαλικι δεν χωραει στο στομα τους ειναι 2-3 mm (δεν ειναι αιχμηρο) αλλα και παλια που ειχα apistogramma + ramirezi δεν ειχα ποτε τετοια θεματα )

Και παλι να πω ευχαριστω ολους για τα καλα λογια , Εχω κανει πολλα λαθη στο παρελθον , ακομα κανω αλλα που θα παει ...

Πρεπει να γινει ζευγος για να το δουμε! Αν ηταν να ελεγα μια απο τις δυο θα ελεγα οτι ειναι θηλυκο αλλα χωρις να το δεσω και σκοινι κορδονι!

Συνεχισε την καλη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Bar ... στην ουσια αυτο θα γινει . Οι λαμπες θα μπουνε με την εξης σειρα οπως τα εχω σχεδιασει απο πισω προς τα εμπρος :

GLO flora (T8)

GLO Power (T8)

Sylvania Grolux (T5)

Sylvania Grolux (T5)

Αργοτερα θα μπουνε αλλες 2 T5 δεν εχω αποφασισει ακομα τα Κ .

Τι συνδυασμό προτεινεις εσυ η αλλα μελη ??

Οι sylvania απ οτι ξερω ειναι 8500Κ οπωτε παλι θα εχεις θεμα μ αυτες που εχεις τωρα,δεν θα εχεις τα βασικα κελβιν.

Ξεκινα με τα 2 βασικα κελβιν που σου ειπα και μετα παιζεις και με αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...