Jump to content

γιατί δε βλέπω νεογέννητα;


roti

Recommended Posts

φίλοι μου,

είναι η δεύτερη γέννα (πριν από πέντε μέρες), ενώ έχει προηγηθεί και μια πριν από είκοσι μέρες..

ταίζω δυο φορές τη μέρα φυλλαράκι που τρίβω και κάνω σκόνη, ενώ αλλάζω το νερό κάθε βδομάδα το 60%..

Το ενυδρείο μου είναι 350 lt και φιλοξενεί 10 labido, 2 pleco, 3 Iodotropfeus spreng. και 5 acei

Έχω καλή κυκλοφορία νερού 1950 l/h

Έχω δει τη θυληκιά να αφήνει μικρά, να τρώγονται από τα μεγάλα κάποια και κάποια να πηγαίνουν στα βράχια.. έκτοτε δεν ξαναείδα μικρά...

Ζούνε; πότε εμφανίζονται από τη γέννησή τους; κάνω κάτι λάθος;

σπηλιές υπάρχουν πολλές αφού το μισό ενυδρείο είναι γεμάτο από πέτρες..

τη συμβουλή σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

φίλοι μου,

είναι η δεύτερη γέννα (πριν από πέντε μέρες), ενώ έχει προηγηθεί και μια πριν από είκοσι μέρες..

ταίζω δυο φορές τη μέρα φυλλαράκι που τρίβω και κάνω σκόνη, ενώ αλλάζω το νερό κάθε βδομάδα το 60%..

Το ενυδρείο μου είναι 350 lt και φιλοξενεί 10 labido, 2 pleco, 3 Iodotropfeus spreng. και 5 acei

Έχω καλή κυκλοφορία νερού 1950 l/h

Έχω δει τη θυληκιά να αφήνει μικρά, να τρώγονται από τα μεγάλα κάποια και κάποια να πηγαίνουν στα βράχια.. έκτοτε δεν ξαναείδα μικρά...

Ζούνε; πότε εμφανίζονται από τη γέννησή τους; κάνω κάτι λάθος;

σπηλιές υπάρχουν πολλές αφού το μισό ενυδρείο είναι γεμάτο από πέτρες..

τη συμβουλή σας παρακαλώ

και ολοκληρο το ενυδρειο να ηταν γεματο πετρες συνηθως το 90% των μικρων καταληγουν γευμα... αυτο γινεται ειτε στη γεννηση τους ειτε λιγο αργοτερα που νιωθουν λιγο πιο ασφαλης (αλλα δεν πρεπει γιατι ειναι ακομα πολυ μικρα) και βγαινουν απο τις κρυψωνες τους να φανε... αλλα τρωγονται!! αν θελεις να διατηρεις τις γεννες σου καλο ειναι να απομονωνεις τη μανα και να γενναει μεσα σε ενα αλλο ενυδρειο οπου και θα αναθρεψεις τα μωρα. Συνηθως απο μια γεννα 20-25 μικρων μεσα σε ενυδρειο με μεγαλα ψαρια και πολλες κρυψωνες επιβιωνουν απο 3 ψαρια και κατω εως και κανενα (και αυτο μετα απο παρατηρηση πολλων γεννων στο 900αρι). Τα ψαρια που επιβιωνουν βγαινουν πλεον ελευθερα οταν εχουν μεγαλωσει αρκετα (γυρω στους 2 μηνες) και εχουν συνηθιστει απο τους υπολοιπους. Αρχικα για να δεις αν εχεις οντως επιζωντες να κοιτας σε στενα τμηματα αναμεσα στις πετρες κατα την ωρα που ταιζεις γιατι τα μωρα βγαινουν και κλεβουν τα υπολειμματα της τροφης των μεγαλων την ωρα που τρωνε στην επιφανεια και στη συνεχεια εξαφανιζονται και παλι μεσα στην κρυψωνα τους(σαν τους κλεφτες). επισης να βαλεις ενα κομματι τουλι στην εισαγωγη του φιλτρου σου για να αποφυγεις να τα χανεις λογω ρουφηγματος απο το φιλτρο. Μακαρι να δεις μωρα!..

εγω παντως ... δεν ξερω καν ποσα εχω!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση, έχω τρελαθεί στις γέννες, τώρα έχω τρεις μπουκωμένες και να δούμε αν επιβιώσει κανα μικρό.

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση, έχω τρελαθεί στις γέννες, τώρα έχω τρεις μπουκωμένες και να δούμε αν επιβιώσει κανα μικρό.

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον... :thaman:

να εισαι καλα!!! αν εχεις την ευχερεια χωρισε καποια μανα απο τα υπολοιπα(σε αλλο μικρο ενυδρειο) και θα δεις σιγουρα πολλα μικρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...