Jump to content

Ζεολιθος


linglong

Recommended Posts

δεν θυμαμε για ποιο λογο,ομως καποτε ειχα αγορασει 500ml ζεολιθου,τα οποια ειναι ακομα στο κουτι τους.....σε τι ακριβως χρισιμευει ο ζεολιθος??????

Link to comment
Share on other sites

Με μια πολυ γρηγορη αναζητηση εδω στο φορουμ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/52934-oeeeoni/?hl=%E6%E5%EF%EB%E9%E8%EF%F2#entry484708

http://www.aquazone.gr/forums/topic/41428-caaueeeio/?hl=%E6%E5%EF%EB%E9%E8%EF%F2#entry375536

http://www.aquazone.gr/forums/topic/53221-caaieeeio/

Καμια φορα ειναι καλο να χρησιμοποιηουμε το κουμπι της αναζητησης...

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα διαβασα ρε κωστα(αν δεν κανω λαθος),αλλα δεν εβγαλα νοημα............ειναι υλικο αφερεσης αμμωνιας και φοσφωρικων αμμεσα???-----το χρησιμοποιουμε μονο σε αναγκη Η μονιμα στο φιλτρο???????

Link to comment
Share on other sites

Σε ειδικές περιπτώσεις

Θες να τον βάλεις για βιολογικό υλικο;Παρε καλύτερα ελαφρόπετρα ή κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω μονιμα μεσα.......

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω μονιμα μεσα.......

ναι απο οτι διαβασα σε παλιοτερα ποστ,οταν βαλουμε τον ζεολιθο και αφου χασει τις ''μαγικες'' ιδιοτιτες του μετα απο δυο περιπου μηνες ,λειτουργει και σαν βιολογικο υλικο...............ομως ψαχνω καποιος να μου πει αυτες οι ''μαγικες'' ιδιοτιτες που εχει ο ζεολιθος,ποιες ειναι?????

Link to comment
Share on other sites

Κρατάει την αμμωνία με ανταλλαγή ιόντων.

Link to comment
Share on other sites

ναι απο οτι διαβασα σε παλιοτερα ποστ,οταν βαλουμε τον ζεολιθο και αφου χασει τις ''μαγικες'' ιδιοτιτες του μετα απο δυο περιπου μηνες ,λειτουργει και σαν βιολογικο υλικο...............ομως ψαχνω καποιος να μου πει αυτες οι ''μαγικες'' ιδιοτιτες που εχει ο ζεολιθος,ποιες ειναι?????

4 μηνες κραταει και μετα αν θες βγαζεις μια ποσοτητα.... καλυτερα θα ηταν να την βαζει σε 2 σακουλακια διαφορετικα να βγαζεις το ενα και να βαζεις ή καινουργιο ή καπου διαβασα μια μεθοδο σε 1 λιτρο νερο με 3 κουταλιες σουπας αλατικαι την αφηνεις 24ώρες και ετσι ξανα αποκταει τις μαγικες ιδιοτητες(δεν ξερω κατα ποσο ισχυει το διαβασα σε ενα αρθο σχετικα με τον ζεολιθο,φαινοταναι σοβαρο αρθρο btw).....εγω προσωπικα την εχω πλεον σαν βιολογικο υλικο.....

Link to comment
Share on other sites

δεν κραταει και φωσφορικα και νιτρωδη και νιτρικα?????στην ανταλαγη ιοντων τι ακριβως αφηνει και αυτο που αφηνει ειναι υγειες για το ενυδρειο??????σε στρωμενο ενυδρειο,χωρις προβληματα,κανει καποια ''ζημια'' στην βιολογια???????βοηθαει στις αλγες??????

μονο αυτες τις ερωτισουλες εχω ,τουλαχιστον προς το παρον!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κρατάει βαρέα μέταλλα , αμμωνία και μαλακώνει το νερό.

Νιτρώδη και νιτρικά δεν νομίζω να κρατάει.

Ζημία στην βιολογία "μπορεί" να κάνει , αν δεν υπάρχει αμμωνία για τα βακτήρια.

Στις άλγες δεν νομίζω επίσης να βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

4 μηνες κραταει και μετα αν θες βγαζεις μια ποσοτητα.... καλυτερα θα ηταν να την βαζει σε 2 σακουλακια διαφορετικα να βγαζεις το ενα και να βαζεις ή καινουργιο ή καπου διαβασα μια μεθοδο σε 1 λιτρο νερο με 3 κουταλιες σουπας αλατικαι την αφηνεις 24ώρες και ετσι ξανα αποκταει τις μαγικες ιδιοτητες(δεν ξερω κατα ποσο ισχυει το διαβασα σε ενα αρθο σχετικα με τον ζεολιθο,φαινοταναι σοβαρο αρθρο btw).....εγω προσωπικα την εχω πλεον σαν βιολογικο υλικο.....

δηλαδη ανα 4μηνες αλαζεις τον παλιο ζεολιθο και βαζεις εντελως καινουριο???????αν ειναι ετσι ασημφορος ,γιατι εξακολουθεις να τον χρισιμοποιεις???

Link to comment
Share on other sites

Κρατάει βαρέα μέταλλα , αμμωνία και μαλακώνει το νερό.μπορω να τον χρησιμοποιεισω στο νερο αλλαγης που ετοιμαζω ,αντι το αντιχλωριο??

Νιτρώδη και νιτρικά δεν νομίζω να κρατάει.

Ζημία στην βιολογία "μπορεί" να κάνει , αν δεν υπάρχει αμμωνία για τα βακτήρια.ναι καπως ετσι το φανταστηκα!!!!!!

Στις άλγες δεν νομίζω επίσης να βοηθάει.

ευχαριστω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απορροφάει και φώσφορο τελικά.

Τα αντιχλώρια που χρησιμοποιούμε, έχουν και άλλες ουσίες μέσα , για παράδειγμα μερικά έχουν αλόη.

Έχεις πρόσβαση σε ζεόλιθο και ρωτάς ; :)

Link to comment
Share on other sites

αλλο μεταλα αλλο χλωριο....αντιχλωριο οπωσδηποτε!

εμενα προσωπικα στην βιολογια δεν μου εχει κανει καμια ζημια...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τι λεει εδω...........................

ΕΦΑΓΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΒΡΑΔΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΤΟΝ ΖΕΟΛΙΘΟ!
ΛΟΙΠΟΝ βρικα οτι απομακρυνει ΝΗ3,ΝΗ4,ΝΟ3 κ ΝΟ2 κ ολα τα δηλητηριωδη για τα ψαρια!
Ποιο ειδικα δεν τα απομακρυνει απλα τα απορροφαει κ δουλευει με ανταλλαγη ιοντων δηλ αποβαλει στο νερο ιοντα νατριου!
Στο εξωτερικο το χρησιμοποιουν στα ενυδρεια κ το αλλαζουν περιπου ανα 2 μηνες οταν χασει τις ιδιοτητες του αλλα αν το αφησεις παραπανω γινετε ενα αριστο βιολογικο υλικο κα8οτι πορωδες!

Link to comment
Share on other sites

Απορροφάει και φώσφορο τελικά.

Τα αντιχλώρια που χρησιμοποιούμε, έχουν και άλλες ουσίες μέσα , για παράδειγμα μερικά έχουν αλόη.

Έχεις πρόσβαση σε ζεόλιθο και ρωτάς ; :)οχι ρε συ.....απλα για καποιο λογο μου εχει περισεψει στο σπιτι μια συσκευασια 500μλ,και αρχιζοντας το ψαξιμο με εντυπωσιασε το υλικο και η μαγεια της γνωσης!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ανα 4μηνες αλαζεις τον παλιο ζεολιθο και βαζεις εντελως καινουριο???????αν ειναι ετσι ασημφορος ,γιατι εξακολουθεις να τον χρισιμοποιεις???

εγω πλεον τον χρησιμοποιω σαν βιολογικο υλικο αν κατι δεν παει καλα τον εχω στο ντουλαπι και αμεσως αλλαζω το ενα σακουλακι και βαζω μεσα καινουργιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...