Jump to content

Ενυδρείο Με Καθρέφτη


eliasjuve

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 20 λίτρα το οποίο έχει καθρέφτη στην πλάτη του. Δεν ξέρω κατα πόσο στρεσσάρει το ψάρι (έχω βάλει μονομάχο) αλλά και αισθητικά δεν είναι ωραίο. Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να εχει καθρεφτη στην πλατη; Τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αγορασμένο με καθρέφτη. Έχει κολληθεί καθρέφτης στην πλάτη αντι για τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρατε μεταχειρισμένο; Θα έλεγα να τον ξεκολλήσετε προσεκτικά, πρώτα για να μη κι πείτε και μετα για να μη κάνετε καμία ζημιά στο ενυδρειο. Το ψάρι όντως τα έχει δει όλα απο το στρες.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε σιγα σιγα να τον ξεκολλησεις.....αν δεν ξεκολαει το μονο πραγμα που μου ερχεται τωρα στο μυαλο ειναι ενα κομματι πλατης τυπου juwel που μπαινει μεσα στο ενυδρειο.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο μου ενυδρείο. Το έχω πολλά χρόνια. Το κακό ειναι ότι τρέχει και δεν γίνεται να το κάνω.Θέλω να το καλύψω όσο γίνεται με κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγαίνει με τίποτα εγώ θα έβαζα πολλά φυτά πλάτης για να το καλύψω ή κάποια πλάτη από moss.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aυτα που λενε η ο Γιωργος και η Χρυσανθη ισως να ειναι τα πιο αποτελεσματικα!

Flaring ειναι οταν το ψαρι φουσκωνει, σηκωνει πτερυγια κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Α κατάλαβα! Που και που το κάνει όχι συνέχεια.

Αυτό είναι (είναι παλιά η φωτό).

Link to comment
Share on other sites

Αν φοβάσαι να το ξεκολλησεις , πλάκωσε την πλάτη στα φυτά μέχρι επάνω! Θα γίνει και πιο όμορφο και θα κρύψεις καθρέπτη,φίλτρο,θερμοστατη

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω ένα κομμάτι τζάμι όσο είναι η πλάτη( λίγο μικρότερο) βαμμένο και να το κολλήσω από μπροστά; Γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Βαμμενο και μεσα στο νερο οχι.Τις πλατες τις βαφουμε απο την εξωτερικη μερια τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγαίνει με τίποτα εγώ θα έβαζα πολλά φυτά πλάτης για να το καλύψω ή κάποια πλάτη από moss.

+1 βάλε πλάτη moss εύκολο και με τέλειο αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλει χαρτόνι μαύρο και κολλήσει τζαμί μπροστά?

μπορεί να πάρει υγρασία και να μην είναι ωραίο μετά

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να πάρει υγρασία και να μην είναι ωραίο μετά

αν έβαζε γύρω γύρω σιλικόνη ίσως δεν πέρναγε! Αλλά αν περάσει όντως θα δείχνει άσχημο
Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα αλλα για να κανεις οτιδηποτε τετοιο πρεπει να αδειασεις το ενυδρειο,να το στεγνωσεις(για να κολλησεις ειτε με κολλα ειτε με σιλικονη) και να το ξαναστησεις....

Αν δεν εισαι διατεθημενος για κατι τετοιο,βαλε φυτα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η πιο εύκολη λύση είναι να βάλεις φυτά. Θα τα χαρεί και ο μονομάχος, τους αρέσει να κρύβονται, να χώνονται και να αράζουν σε αυτά. Θα σου πρότεινα πυκνά και φουντωτά και γρήγορης ανάπτυξης όπως cabomba caroliniana, egeria densa, ακόμη και κερατόφυλλο με βεντουζάκια. Μόλις σήμερα έβαλα στο δικό μου egeria και cabomba για να κρύψω θερμοστάτη και φίλτρο και τον μονομάχο τον έχω χάσει, συνέχεια εκεί είναι. :)

Link to comment
Share on other sites

βαλε η ενα πλεγμα με μοςς (οπως ειπε η Χρυσανθη) ή φουλαρε το βαλισνεριες.. σε λιγο καιρο δεν θα φαινεται ουτε ενα κομματι απο καθρεπτη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...