Jump to content

Στραβη Ουρα


Recommended Posts

περισοτερο το κανει οταν μυριζεται το φαγητο.μετα σταματαει να γυρναει τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι να κανω ρε παιδια με εχει στεναχωρησει η περιπτωση του.στο μικρο ενυδρειο ηταν και το χρυσαφι και αυτο χερι ακρασ υγειασ.μηπωσ ειχε θεμα απο την αρχη? του λειπανε και μερικα λεπια.

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε να δίνεις αρακά ξεφλουδισμένο. Βάλε το σε μια μικρή απόχη, πήγαινέ το κοντά στο στόμα του και αδειασέ το να προλάβει να φάει.

Κάτι άλλο δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Με στίψιμο του σφουγγαριού δε γίνεται εμβολιασμός.

μια δοκιμη θα σε πεισει ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ξανασυναντησει παρομοια περιπτωση.. και δεν ξερω εαν θα επανελθει πληρως..

προσπαθησε να το ταισεις οπως ειπε ο φιλος πιο πανω..

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω,απο οτι φαινεται δεν μπορω να κανω κατι αλλο :bye2:

Link to comment
Share on other sites

μια δοκιμη θα σε πεισει ;)

2 φορές μπροσπάθησα να μπολιάσω έτσι στο παρελθόν και άλλη μια ενας φίλος μου. Έκανα τη δοκιμή και με έπεισε.Τρύπα στο νερό κάνει κάποιος, εμπολιασμό δε κάνει!
Link to comment
Share on other sites

Με το στιψιμο του σφουγγαριου εγκαθιστανται καποια βακτηρια,με την προσθηκη βιολογικου υλικου απο στρωμενο φιλτρο

εγκαθιστανται πολυ περισσοτερα βακτηρια και εχουμε ολοκληρωμενο μπολιασμα.

Link to comment
Share on other sites

2 φορές μπροσπάθησα να μπολιάσω έτσι στο παρελθόν και άλλη μια ενας φίλος μου. Έκανα τη δοκιμή και με έπεισε.Τρύπα στο νερό κάνει κάποιος, εμπολιασμό δε κάνει!

ισως δεν ηταν αρκετα ωριμο το ενυδρειο.. ή προσπαθουσες να μπολιασεις μεγλυτερο φιλτρο απο μικροτερο..

στα εσωτερικα φιλτρα το μπολιασμα αυτο δουλευει μια χαρα.. φυσικα αν μιλαμε για εξωτερικα, δεν θα κανει δουλεια..

μεχρι πριν ενα χρονο , εστρωνα ετσι τα μικρα μου ενυδρεια (με εσωτερικα φιλτρα) και οι μετρησεις ηταν ολες οκ!

το σταματησα, γιατι σταματησα και τα εσωτερικα φιλτρα..

φυσικα, ο πιο ασφαλης τροπος ειναι η μεταφορα μερους βιολογικων υλικων, δεν διαφωνουμε σε αυτο..

αλλα και το μπολι με στιψιμο δουλευει σε μικρα φιλτρα-ενυδρεια..

Link to comment
Share on other sites

Με στίψιμο του σφουγγαριού δε γίνεται εμβολιασμός.

η διαφωνια μου ειναι εδω..

γιατι γινεται εμβολιασμος και ειναι μπολι ο συγκεκριμενος τροπος..

σιγουρα η μεταφορα βιολογικων υλικων ειναι καλυτερα..δεν το συζητω!

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μια αλλαγή νερού στο στρωμμένο σου. Φυλάς ένα κουβά ή και παραπάνω νερό αν είναι μεγάλο το ενυδρείο που θες να μπολιάσεις. Παίρνεις το σφουγγάρι όπως λέει o tsala και το στίβεις μέσα στον κουβά μαζί με βρώμα και ότι άλλο έχει. Ακόμα και όλα τα βιολογικά,υαλοβάμβακες κτλ τα ξεπλένεις μέσα στο νερό του κουβά. Βάζεις το νερό στο νέο ενυδρείο μαζί με φρέσκο και το καινούργιο φίλτρο να τρέχει. Αν βάλεις και μέρος απο τα βιολογικά του παλιού είναι το τέλειο.

Αν είναι εφικτό η καλύτερη λύση κατά τη γνώμη μου είναι πριν ξεκινήσει κάποιος, να βάλει το καινούργιο φίλτρο του στο ενυδρείο ενός φίλου κτλ, ή σε άλλο δικό του και να το τρέξει για κανα μήνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια νυκτικη κυστη ειναι.χειροτερεψε το ψαρι,δυο μερεσ τωρα το ταιζω πελετ και εχει χασει την πλευση του.εδω και καμια βδομαδα που ετρωγε αρακα πηγαινε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται σημερα οτι τα ματια του πεταχτηκανε εξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πέλετ τα μουλιάζεις ή τα τρώει από την επιφάνεια; Εγώ έχω παρατηρήσει στα δικά μου ότι όταν τρώνε κόκκους ή πέλετ τους είναι λιγότερο εύπεπτα σε σχέση με τα φυλλαράκια. Αν είναι ασθένεια νηκτικής κύστης συνήθως περνάει με νηστεία και αρακά. Αλλά και πάλι, η ασθένεια της νηκτικής κύστης είναι σύμπτωμα άλλων σοβαρότερων ασθενειών, όπως π.χ. dropsy. Το δικό σου έχει εκτεθεί σε αμμωνία και νιτρώδη προφανώς εφόσον ήταν σε άστρωτο ενυδρείο, οπότε είναι πιθανότερο να έχει δηλητηριαστεί. Μακάρι να είναι απλά νηκτική κύστη και να περάσει με νηστεία και αρακά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει η Χρυσανθη ειναι.. αν ειναι απλη νυκτικη κυστη, θα περασει ταιζοντας αρακα..

οσο για το pop eye , θα χρειαστεις melafix.

Link to comment
Share on other sites

Έχει φουσκώσει το ψαράκι;

Dropsy μυρίζομαι...

Με καλές συνθήκες, με καλή διατροφή και ενδυνάμωση του ανοσοποιητικού, π.χ. με βιταμίνες, έχεις πιθανότητες να το σώσεις, αν δεν είναι σε προχωρημένο στάδιο.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Του πηρα και τροφη με σκορδο,μου ειπανε οτι κανει δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρωει απο τη επιφανεια δεν το βρισκει το φαγητο στην επιφανεια.μονο φαγητο που μενει κατω τρωει.και αυτο μεχρι να το βρει περναει κανα πενταλεπτο.οχι δεν εχει φουσκωσει.οπωσ το βλεπεται στο βιντεο ειναι.παντωσ παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα στραβωσε εντελωσ.εχει γινει κυκλοσ,η ουρα εφτασε στο κεφαλι.

Link to comment
Share on other sites

κριμα το ψαρακι...

προφανως εχει καποια βλαβη στο νευρικο συστημα...

δεν νομιζω να υπαρχει καποια θεραπεια για κατι τετοιο.. πρωτη φορα το βλεπω...

λυπαμαι πολυ... ευθανασια σκεφτηκες να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Μου περασε απο το μυαλο αλλα λεω να το παλεψω.παντωσ παιδια κατι περιεργο συμβαινει.το ψαρι εδω και 20μερεσ πηγαινε πολυ καλα.αντε και τοτε που δεν ηξερα την πρωτη φορα που το εμφανισε ασ πουμε οτι εφταιγε το νερο.τωρα ομωσ που εμφανισε τα ιδια συμτωματα τι φταει?το νερο δεν ειναι σε καμια περιπτωση τομετραω καθε μερα.το μονο που αλλαξε ειναι το ενυδρειο και μετα παλι πηγε στη καραντινα.και του εδωσα πελετ αντι αρακα.μηπωσ στρεσαρετε τοσο πολυ που στραβωνει?η τον πειραζει η τροφη?Ενα απο τα δυο πρεπει να ειναι δεν μπορει κατι αλλο,εσεισ τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...