Jump to content

Πρωτο Μονομαχοενυδρειο


sporakos100

Recommended Posts

Γεια σας παιδια οπως καταλαβατε ειμαι πρωταρης σε οτι εχει σχεση με ενυδρειο απλα ειδα 2-3 και με αρεσαν , ετσι αποφασισα λοιπον να κανω και εγω ενα μονομαχοενυδρειο δικο μου ! τα λιτρα του ενυδρειου ειναι 25 με θερμοστατη και φιλτρο κανονικα . Το ενυδρειο τρεχει εδο και 4-5 μηνες χωρις κανενα προβλημα ετσι πιστευω δηλαδη.Αλλαγες νερου γινονται καθε βδομαδα το 40 % και ταισμα 2 φορες τι μερα. Το *αλανι* μου μπηκε μεσα μετα απο 1 βδομαδα μονο με βελτιωτικο νερου της sera οπως με ειπαν στο pet shop και το κερατοφυλλο μετα απο 3 σχεδον .Ο αλανακος μου κοβει βολτες παντου στο ενυδρειο και με το φαι δεν εχει κανενα προβλημα . Ας μου πει καποιος τι γνωμη του ! ^_^ να και μια φωτογραφια http://prntscr.com/37u5os

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει!

Νεράκι βάλε λίγο ακόμα!

Βιολογικό υλικό έχεις μέσα στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ! για το νερακι που λες αμα βαλω λιγο παραπανω δν εχει αναταραξη στην επιφανεια γιατι δεν βγαινει προς τα εκει το νερο και δν μπορω να το βαλω πιο πανο το φιλτρο , για το βιολογικο υλικο που λες δεν εχω ιδεα αμα μπορεις να με βοηθησεις θα σου ειμαι υποχρεος .Παντος ειχε μεσα το κουτι ενα μπλε σφουγγαρακι και ενα μαυρο του ανθρακα .Στον ενα μηνα περιπου εβγαλα το μαυρο και το αντικατεστησα με ενα ιδιο μπλε .

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλεις το ένα σφουγγάρι και θα βάλεις βιολογικό υλικό, το οποίο το χρειαζόμαστε για να κάνουν αποικίες τα βακτήρια και να διασπούν την αμμωνία σε νιτρώδη και τα νιτρώδη σε νιτρικά, κάνοντας αλλαγές νερού 30% ανά εβδομάδα αφαιρούμε τα νιτρικά!

Η αμμωνία και τα νιτρώδη είναι δηλητήριο για τα ψάρια!

Επίσης να ταιζεις τόσο ώστε να έχει φαγωθεί όλο το φαγητό σε 2 με 3 λεπτά!

Υπάρχουν υγρά τεστ νερού που μετράμε την αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά

Link to comment
Share on other sites

Αν και πρωταρης εχεις φτοιαξει ενα πολυ ωραιο ενυδρειο

Βαλε βιολογικο υλικο (πχ siporax)

και αγορασε τεστακια no2 , no3 και nh4

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο του μονομαχου σου,βαλε μερικα ακομα ευκολα φυτακια.

Ανεβασε τη σταθμη του νερου σου,μη σε απασχολει η αναταραξη,ο μονομαχος ειναι λαβυρινθοψαρο και αναπνεει απο την επιφανεια του νερου.

Οπως σου ειπε ο Ηλιας πιο πανω,βαλε βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου για να εισαι πιο σιγουρος και να ειναι και πιο ασφαλες το ψαρι σου.

Χρειαζεσαι και τεστ για μετρησεις,αμμωνιας,νο2 και νο3.

Οτι απορια εχεις μη διστασεις να ρωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

παντος σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας και τις γρηγορες απαντησεις απλα μια ερωτηση . οπως το παρω το βιολογικο υλικο θα αφαιρεσω το πανω σφουγγαρι και θα βαλω αυτο ετσι απλα ? οσο για τις μετρησεις δεν το εχω ψαξει θα το κοιταξω και αυτο . Για τα φυτακια rastafarian λεω να προσθεσω κανα δυο anubies ακομα αλλα δεν ξερω αν θα εχουν προβλημα γιατι εχω πολυ κερατοφυλλο μεσα και εχω διαβασει διαφορα !

Link to comment
Share on other sites

Από κει που μπαίνει το νερό στο φίλτρο θα έχεις πρώτα σφουγγάρι και μετά βιολογικό υλικό!

Τα σφουγγάρια και το βιολογικό υλικό το ξεπλένουμε με νερό ενυδρείου , όταν κάνουμε αλλαγή νερού! Και όχι με νερό βρύσης!

Link to comment
Share on other sites

παντος σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας και τις γρηγορες απαντησεις απλα μια ερωτηση . οπως το παρω το βιολογικο υλικο θα αφαιρεσω το πανω σφουγγαρι και θα βαλω αυτο ετσι απλα ? οσο για τις μετρησεις δεν το εχω ψαξει θα το κοιταξω και αυτο . Για τα φυτακια rastafarian λεω να προσθεσω κανα δυο anubies ακομα αλλα δεν ξερω αν θα εχουν προβλημα γιατι εχω πολυ κερατοφυλλο μεσα και εχω διαβασει διαφορα !

Θα βγαλεις τον ανθρακα και στη θεση του θα βαλεις το βιολογικο υλικο μεσα σε ενα διχτακι.Θα αφησεις και το σφουγγαρι μεσα για να κραταει τα χοντρα.

Οι ανουμπιες ειναι πολυ ευκολα φυτα και δεν θα εχουν προβλημα,απλα να της δεσεις στο ξυλο,μη τις φυτεψεις γιατι σαπιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει βγάλει τον άνθρακα και στην θέση του έχει βάλει μπλε σφουγγάρι !

Μα καλά οδηγας και γράφεις

Χαχαχαχα

Υγ φιλικα έτσι, μην ξεχνιόμαστε !

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια θα κοιταξω αυριο πρωτα για το siporax τις sera οπως ειπε και ο paul , πιστευω να το βρω ευκολα και θα σας ενημερωσω αν εχω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το έχει βγάλει τον άνθρακα και στην θέση του έχει βάλει μπλε σφουγγάρι !

Μα καλά οδηγας και γράφεις

Χαχαχαχα

Υγ φιλικα έτσι, μην ξεχνιόμαστε !

Νταξει ρε Ηλια,μη βαρας,δεν το ειδα. αχαχααααχαχαχαχ :P

Οκ παιδια θα κοιταξω αυριο πρωτα για το siporax τις sera οπως ειπε και ο paul , πιστευω να το βρω ευκολα και θα σας ενημερωσω αν εχω προβλημα

Θα το βρεις σιγουρα,αν δεν βρεις μπορεις να παρεις και το eheim substract pro.

Link to comment
Share on other sites

Από το κινητό δεν φαινόταν πολύ καλά. Πολύ όμορφο ενυδρείο. Όταν τα καταφέρεις προσπάθησε να βγάλεις και τον κύριο μια καλή φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φιλε μου μπραβο σου!

Ανουμπια μια να βαλεις. Δεν χρειαζεται παραπανω. Και αν μπορεις να βρεις την nana.

Το βιολογικο να το ξεπλυνεις πριν το βαλεις στο φιλτρο για να φυγει η σκονη και να μην σου θολωσει το ενυδρειο.

Αν δεν σου κανει και κοπο συμπληρωσε την φορμα παρουσιασης.

Συνεχισε την καλη δουλεια!

Παρακαλω ας το μεταφερουμε κι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου, πολύ όμορφο ενυδρείο!

Καλή αρχή! :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα οκ αγορασα το siporax και το εβαλα οπως μου ειπατε .Οσο για τη φορμα παρουσιασης θα αγορασω πρωτα τα τεστακια και μετα θα τη συμπληρωσω μη κανουμε μισες δουλειες ^_^ αα και μια φωτογραφια απο τον κυριο που δεν ανοιγε τα πτερυγια λιγο να τον βγαλω ντρεποτανε αλλα δεν πειραζει http://prntscr.com/388edj βασικα εμενα τι μονομαχος ειναι ρε παιδια δεν ξερω ας με φωτισει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Σαν crowntail μου φαινεται! Πολυ ομορφος!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφος, να τον χαίρεσαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...