Jump to content

Ερωτηση Για Diy Co2


xrys24

Recommended Posts

Kαλησπερα παιδια!Εχω δοκημασει 4-5 φορες το μιγμα με την μαγια κ την ζαχαρη κ σε καμια δεν ειχα παραγωγη co2!Την τελευταια φορα μετρησα κ θερμοκρασια απ ολα τα σταδια κ τιποτα!Τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Διαρροή απο το καπάκι ή απο τη σύνδεση λαστιχάκι-καπακι ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω Δημητρη να υπαρχει τετοιο θεμα,σαν να φενεται οτι δεν εχει αρχισει η ζυμωσει καθολου...κ το παραλογο τις υποθεσης ειναι οτι ειμαι ζαχαροπλαστης κ τραβαω τα μαλια μου..

Link to comment
Share on other sites

Πες μου λιγο την διαδηκασια που ακολουθησες,ολα τα βηματα.

Επισης σιγουρεψου οτι δεν εχεις πουθενα διαροη.

Link to comment
Share on other sites

Για ελενξε για καμια διαρροη

γιατι την ειχα παρησει και εγω ετσι 2-3 φορες

Link to comment
Share on other sites

Πες μου λιγο την διαδηκασια που ακολουθησες,ολα τα βηματα.

Επισης σιγουρεψου οτι δεν εχεις πουθενα διαροη.

Ζεστενο ενα λιτρο νερο κ διαλιω μεσα μισο κιλο ζαχαρη,το αφηνω με θερμομετρο να πιασει τους 28.Σε ενα φλιτζανι σε νερο 28βαθμους διαλειω ενα κοφτο κουταλακι του γλυκου μαγια με ενα κουταλακι ζαχαρι μολις το σιροπι παει 28-29 τα ενονω στο μπουκαλι το συνδεω κ το βαζω σε ενα κουβα με νερο θερμοστατη κ θερμομετρο στους 29 !ειναι εκει 4-5 ωρες τωρα αλλα τιποτα!σαν ζαχαροπλαστης που ελενχω το νερο στα ζυμαρια με το χερι πριν διαλυσω την μαγια με το χερι αυτο στον κουβα με το μπουκαλι στους 29 βαθμους μου φενεται πολυ κρυο..δεν ξερω αν παιζει ρολο!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθα ρασταφαριαν κ οταν σε φερει επιστρατο ο φιλος μου ο zac στη Ροδο θα σου κανω το τραπεζι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εριχνα σε ενα λιτρο καυτο νερο τη ζαχαρη,την ελιωνα και περιμενα να γινει χλυαρο.Μετα σε χλυαρο νερο εβαζα την μαγια και την ανακατευα μεχρι να λιωσει.Εριχνα στο μπουκαλι το χλυαρο ζαχαρονερο και μετα το χλυαρο νερο με τη μαγια.Κουνουσα το μπουκαλι καλα για να γινει ενα μειγμα και το συνδεα με το ενυδρειο.Αν η μαγια μπει σε πολυ ζεστο νερο χαλαει.Επισης,τι μαγια βαζεις?Σε σκονη η την αλλη την στερεη?

Link to comment
Share on other sites

Σκονη...κατι μου λεει οτι θελει πιο να ειναι πιο χλυαρο ολο το μιγμα..το μοναδικο που δεν εκανα εγω σε σχεση με εσενα δεν κουνισα το μπουκαλι να γινει ενα μιγμα,αλλα εγινε μονο του μετα απο λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε κι’ άλλο την θερμοκρασία. Φτιάχνε την μαγιά με τον τρόπο που ξέρεις,. Τέτοια έκανα και εγώ με θερμοκρασίες στους 28 κτλ και να μην σου πω τη έφτιαχνα. Με έκραξε η γυναίκα μου και το ανάλαβε αυτή. Διάλυε την μαγιά με το νερό στην θερμοκρασία που καταλάβαινε στο χέρι της. Μπόμπα το μίγμα. Επίσης αν δεν έχει σωστή θερμοκρασία μπορεί η ζύμωση να κάνει και 24 ώρες να ξεκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με το χερι το εκανα,ολα τα νερα ηταν χλυαρα,πρεπει να ηταν γυρω στους 26 βαθμους υπολογιζω.

Αν κουνησεις το μπουκαλι με τα μειγματα,αυτο θα αφρισει και θα ξεκινησει πιο γρηγορα η ζυμωση.

Τσεκαρε ομως μηπως εχεις και καμια διαροη απο το καπακι,εκει που εχεις βαλει το σωλινακι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανεβαζω θερμοκρασια κ περημενω μεχρι αυριο να δω αν οχι θα φτιαχω καινουργιο μιγμα σε υψηλοτερη θερμοκρασια κ σας ενημερωνω!ευχαριστω ολους τους φιλους για την βοηθεια τους,θα σας πω αυριο νεα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω εχω φτιαξει συστηματακι με δυο 1 λιτρα μπουκαλια....βαζω απο μια κουπα ζαχαρη στο καθε ενα με χλυαρο νερο....μετα βαζω απο ενα μικρο κουταλακι του γλυκου μαγια και στα δυο και τα ανακατευω μεχρι να κανουν αφρο στην επιφανεια και εχω ετσι μια φυσαλλιδα το δευτερολεπτο σε θερμορασια δωματιου 19-20 βαθμους...βαζω μαγια σε κοκκους σαν σιμιγδαλι που ειναι σε πορτοκαλι φακελακια την αγοραζω και ανοιγω παντα καινουριο φακελακι....

Link to comment
Share on other sites

Λουκα καλημερα μπορεις να ανεβασεις μια φοτο να δουμε συνδεσμολογια μπουκαλιων?

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας φτιαχνει το μειγμα αναλογα με τις δικες του αναγκες.Αν βαλεις πιο πολυ μαγια απο τη συνταγη θα εχεις πιο μεγαλη παραγωγη,αν βαλεις περισσοτερη ζαχαρη θα εχεις πιο πολυ διαρκεια αλλα μικροτερη δυναμη.

Την μαγια αν την ανοιξεις και αυτη που μεινει την κλεισεις με ενα λαστιχακι και την βαλεις στο ψυγειο δεν παθαινει τιποτα.

Η καλυτερη κατασκευη ειναι ενα μπουκαλι 1,5 λιτρου και διπλα ενα μισολιτρο με λιγο νερο για να φιλτραρει το co2 γιατι πολλες φορες παιρναει μειγμα.Αν βρω τη κατασκευη θα την βαλω να την δειτε.

Link to comment
Share on other sites

Τα καταφερα σε πιο υψηλες θερμοκρασιες!το νερο στον κουβα φανταστητε ειναι στους 40 κ οχι στους 28!Τωρα...40 φυσαλιδες το λεπτο ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορέσει να σε καλύψει σε ενυδρείο από 10 εως 120 λίτρα, χωρίς αυτό να αποτελεί κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι καθαρα 90 λ μετα απο 6 ωρες λητουργιας του co2 παρατηρο τα φυτα να βγαζουν κ αυτα φυσαλιδες!perling? :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ναι pearling ειναι αυτο που βλεπεις.

Την διαχυση πως την κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Με ενα τετοιο περιπου!

co2vj1_zpse186071d.jpg

Δηλαδη ρασταφαριαν ειμαι σε καλο δρομο?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε καλο δρομο αλλα αυτος ο διαχυτηρας δεν κανει για diy,σε λιγες μερες δεν θα σου βγαζει καθολου.Αυτος ειναι για μπουκαλα και θελει πιεση για να βγαλει,κατι που δεν εχει το diy.

Link to comment
Share on other sites

Και τι προτηνεις?

]

Οταν θα ερθεις Ροδο θα σε παρω στην Ελεουσα να δεις κατι κοι που εχει στην γουρνα να παθεις πλακα!Ειχες παει τοτε?

Έγινε επεξεργασία - xrys24
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εχω κ co2 θα λιγοστεψουν κ οι αλγες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...