Jump to content

Αρχαριος Στα Γκαπις...!


leonidas3

Recommended Posts

Καλησπερα ! Εστησα ενα φυτεμενο ενυδρειο για την κορη μου και μεσα σε 6 + μηνες ενω τρεχουν ολα καλα ,τα γκαπυ εχουν υπερδιπλασιαστει.Στην αρχη ειχα πολυ λγα φυτα και δεν υπηρχαν κρυψωνες ,τωρα γλυτωνουν παρα πολλα νεογεννητα . Τι κανουμε ? Καποια στιγμη δεν μπορει να τρεξει αλλο το ενυδρειο ,θα κρασαρει.Τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε να χαρίζεις. Σε πόσα λίτρα έχεις πόσα ψάρια ;

Link to comment
Share on other sites

Σε 100-103 λιτρα αναλογα,εχω 2 φιλτρα για να καθαριζω μια το ενα και μια το αλλο και για να αντεξει την ιχθυοφορτιση.Που να τα χαρισω ρε παιδια?Τα μαγαζια αμα τους τα χαρισω θα τα παρουνε ή θα τα σκοτωσουν?Τα λυπαμαι τα καυμενα !

Έγινε επεξεργασία - leonidas3
Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια αγγελια εδω στο φορουμ,ολο και καποιος συνχομπιστας θα θελει. :)

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρια μου με τα γκαπυς παντος μου εδειξε τα εξης...Στην αρχη ειχα 3-4 φυτα και καποια στιγμη αρχισε να εμφανιζεται αλγη. Την αφησα να αναπτυσεται πανω σε μερικες πετρες και 2 ξυλα που ειχα.Το σκεπτικο ηταν επειδη δεν εχω πολλα φυτα να βοηθαει στον καθαρισμο,και ετσι πραγματικα γινοταν. Οταν εβαλα κι αλλα φυτα και προσεξα λιγο τον φωτισμο(τον ειχαμε πολλες ωρες και τον κατεβασα στις 8,ηθελε η κορη μου να τα χαζευει ) αρχισε να περιοριζεται ,βοηθησα κι εγω βεβαια.Μεχρι τοτε λοιπον ολα καλα !μηδεν ρυποι και επιβιωναν με το ζορι 4-5 μικρα γιατι δεν ειχαν που να κρυφτουνε.Τωρα ...δεν μπορω να τα μετρησω ,μπερδευομαι πρεπει να ειναι πανω απο 50!!! ζωη να χουνε !!!

Έγινε επεξεργασία - leonidas3
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι! Ευγε! Το χεις πιασει το νοημα του οικοσυστηματος σου!

Αρχισε να χαριζεις ή να πουλας! Και που και που να βαζεις και κανα καινουριο ψαρι μεσα να ανανεωνονται τα αιματα!

Link to comment
Share on other sites

σωστα! οπως στα λεει ο Θοδωρης..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν δεν ησουν Θεσσαλονικη θα σου ελεγα να μου χαρισεις εμενα μερικα νεογεννητα γτ τωρα στεινω το ενυδρειο και θελω να παρω Γκάπις!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ησουν Θεσσαλονικη θα σου ελεγα να μου χαρισεις εμενα μερικα νεογεννητα γτ τωρα στεινω το ενυδρειο και θελω να παρω Γκάπις!!

Tοσοι και τοσοι ειναι εδω με γκαπυ. Βαλε μια αγγελια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...