Jump to content

ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΙ


kazanasb

Recommended Posts

ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ ΜΙΝΙ REEF Ο ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΥΠΗΡΧΕ ΗΔΗ (ΑΝΤΛΙΕΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ, ΥΛΙΚΟ, ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ 2213,ΣΙΛΙΚΟΝΕΣ,calcium reactor,ph controler,skimmer ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗ 70WATT STA 14000K) Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΞΕΚΙΝΙΣΕ ΠΡΟ 15 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΛΟΓΟ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΠΟΛΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.

110lt + 35litr sub

calcium reactor =Ratz calcium reactor stand by skimmer =75-gallon skimmer Weipro SA-2011 http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...em=140075828153

ΑΝΤΛΙΕΣ 1 Aquabee 2000L/Η ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΟ SUB + 1 HYDOR MAREA 2400 ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ

ΘΕΡΜΑΝΣH HYDOR ΓΡΑΜΜΗΣ 200W

ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΑΔΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

post-238-1173824327_thumb.jpg

post-238-1173824341_thumb.jpg

post-238-1173824352_thumb.jpg

post-238-1173824365_thumb.jpg

post-238-1173824580_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 150
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχει και η Λαρισα υφαλλο !!!!!!!!!! Η εστω θα εχει σε λιγο καιρο !!!

Μπραβο Kazanasb!

Πες μας μερικες ακομα λεπτομερειες για το setup που σκεφτεσαι να δουμε αν μπορουμε να σε βοηθησουμε σε κατι (βιολογικο ?, ζωντανος βραχος ?, ψυξη? θα βαλεις και τις 2 MH? κτλ κτλ)!!

Καλη συνεχεια :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ REEF 350lt

ΘΑ ΜΠΟΥΝΕ 10 ΚΙΛΑ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΒΡΑΧΟΣ+ 5 ΝΕΚΡΟΣ 20 ΚΙΛΑ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΤΡΑΝΗ ΥΠΑΡΧΕΙ SUB ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΧΗΜΙΚΑ+ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑΝΣΗΣ+ 1 2213 ΜΟΝΟ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΑΛΟΝ ΤΗ ΜΙΑ ΜΗ ΚΑΙ ΜΙΑ Τ5 36 W ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Από εξοπλισμό είσαι τέλειος, όσο και από επάρκεια ζωντανού βιολογικού υλικού.

Μου αρέσει πολύ η πατέντα της υπερχείλισης και ο όλος σχεδιασμός της γυάλας.

Όσον αφορά το σχεδιασμό λειτουργίας, σαν φανατικός οπαδός των φυσικών κλειστών συστημάτων, δυστυχώς δεν θα μπορούσα ποτέ να συμφωνήσω.

Κάποια πληροφορία ή παρουσίαση για το μεγάλο reef?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το setup αλλά και το ενυδρείο σου!!!

Το μόνο μελανό σημείο η υπερχείλιση σου...

Έχω κάτι παρόμοιο και το πρόβλημα είναι ότι μου τραβάει νερό από διάφορα στρώματα και όχι μόνο από την επιφάνεια με αποτέλεσμα να μου μαζεύει τη γνωστή "λαδίλα" στην επιφάνεια.

Έχω κάνει αρκετές πατέντες δυστυχώς αποτυχημένες ως τώρα. Τώρα ετοιμάζω μία νέα πατέντα που ελπίζω να δουλέψει!!!

Κράτα μας ενήμερους για την εξέλιξη...

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλιτσα.συγχαρητηρια!!!!! :rasp::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη δουλειά, πράγματι ζηλεύω τα DIY η χαρά της δημιουργίας είναι πολύ μεγαλύτερη!!

Μπράβο σου και πάλι, δίνε μας φωτογραφικό υλικό για να το ευχαριστιόμαστε :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το σχεδιασμό λειτουργίας, σαν φανατικός οπαδός των φυσικών κλειστών συστημάτων, δυστυχώς δεν θα μπορούσα ποτέ να συμφωνήσω.

Κάποια πληροφορία ή παρουσίαση για το μεγάλο reef?

Kazanasb μηπως πρεπει να ξανασκεφτεις το στησιμο σου με βαση το παραπανω? Ποιος ο λογος χρησιμοποιησεις βιολογικου υλικου στο sump? νομιζεις οτι δεν θα σε καλυψει ο ζωντανος βραχος και η αμμος ?? Τα Natural Systems συνεχως κερδιζουν εδαφος...γιατι να μην το δοκιμασεις ?

Περιμενουμε παρουσιαση του μεγαλου reef στην αναλογη κατηγορια!!

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή στο νέο σου ενυδρείο !! :rasp::lmao:

θα σου πρότεινα και εγώ να ξεκινήσεις όπως λένε τα παιδιά στηριζόμενος μόνο στα φυσικά βιολογικά σου μέσα ( βράχος – άμμος ) , να στρώσει έτσι το ενυδρείο ..

.. η υπομονή φτιάχνει τη βιολογία του ενυδρείου και όχι τα hitech μηχανήματα ..

.. αυτό έχω καταλάβει μέχρι τώρα και από την εμπειρία μου και από όσα διαβάζω..

Έχω κάτι παρόμοιο και το πρόβλημα είναι ότι μου τραβάει νερό από διάφορα στρώματα και όχι μόνο από την επιφάνεια με αποτέλεσμα να μου μαζεύει τη γνωστή "λαδίλα" στην επιφάνεια.

Νίκο δοκίμασε με μια χαρτοπετσέτα να τραβήξεις γρήγορα την άκρη της <γλύφοντας > την επιφάνια του νερού …. να δεις θα μαζέψει τη λαδίλα που λες ?

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΕΛΩΝ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΩ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟ SUB ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ. ΤΙ SETUP ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ SUB.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΧΕΙΛΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΤΩ ΤΡΥΠΕΣ ΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΙΜΕΝΕΣ ΜΕ ΓΩΝΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΡΑΒΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΟΙ ΔΥΟ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΤΡΥΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστη αποφαση η μη χρηση βιολογικου φιλτρου! Να δεις που το φυσικο συστημα θα σε ανταμοιψει!

Η προταση μου ειναι στο πρωτο τμημα που θα ερχετε το νερο να εχεις το skimmer σου (αν χωραει), μετα τα υλικα του χημικου, μετα ενα μικρο refugium και μετα την αντλια επιστροφης (και ισως τον θερμοστατη σου). Για μηχανικο μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε καλτσα στην εισοδο του νερου στο sump, υαλοβαμβακα πριν το χημικο κτλ

Νομιζεις οτι ετσι χωρανε ?

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΟΡΟΣ ΓΙΑ refugium.

ΚΑΛΤΣΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΩΣ?

ΤΟ skimmer ΜΠΕΝΕΙ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΡΑ ΧΩΡΑΕΙ

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΟΡΟΣ ΓΙΑ refugium.

ΚΑΛΤΣΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΩΣ?

ΤΟ skimmer ΜΠΕΝΕΙ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΡΑ ΧΩΡΑΕΙ

Λαθος! Λαθος! γραψε λαθος :rasp: Εννοουσα το αντιθετο....καλτσα στην εισοδο του νερου στο sump!!! Κανω και edit παραπανω μην μπερδευτει και αλλος :lmao:

Οσο αφορα το skimmer αν χωραει στο πρωτο τμημα εσωτερικο ισως ειναι καλυτερα αφου το εξωτερικο εχει και καποιους κινδυνουν να πλυμηριζει στο πατωμα :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ελεγα το ακριβως αντιθετο!

Δηλαδη εντελως αναποδα απο οπως το εχεις στο σχεδιαγραμα και τα υλικα του χημικου να ειναι στο μικροτερο τμημα που εχεις κενο ενω η αντλια επιστροφης εκει που εχεις τωρα τα υλικα ! Ετσι θεωρησα οτι μπορει να βαλεις το skimmer μεσα....

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ SKIMMER ΔΕΝ ΞΑΡΩ ΑΝ ΘΑ ΧΩΡΕΣΕΙ ΜΕΣΑ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ

Link to comment
Share on other sites

post-238-1173905850_thumb.jpgΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ SETUP

Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι άσχημος αυτός ο σχεδιασμός. Πιστεύω ότι θα λειτουργήσει τέλεια.

Καλή ιδέα και η τοποθέτηση του skimmer εκτός. Έτσι εξασφαλίζεις περισσότερο ωφέλιμο χώρο στο sump. Υπάρχει όμως κάποιος κίνδυνος, υπερχείλισης και διαρροής νερού, όπως ανέφερε ο Μάνος, αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη σου ευχομαι.Το νεο σου ενυδρειο ειναι πολυ ομορφο.

Για το sump θα συμφωνησω με τον Μανο για την διαταξη αλλα για το skimmer και εφοσον εχεις λιγα λιτρα στο sump καλα εκανες και το σχεδιασες να παιζει εξωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΗΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΔΙΑΡΡΟΗΣ ΝΕΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟ SKIMMER

Link to comment
Share on other sites

φίλε kazanasb ..

.. κάτι δεν μου πάει καλά με το χώρισμα μεταξύ εισόδου του νερού και χώρου αραγονιτη ..

δεν διακρίνω καλά τη διαδρομή του νερού ..

θα περνάει από πάνω? αν ναι ο χώρος με τα υλικά άνθρακα - αντιφώσφορου θα μεταβληθεί σε βούρκο κατά την εκτίμηση μου

από κάτω πάλι πως θα περάσει ? μέσα από τον αραγονιτη ? θα έλεγα αυτό το σημείο να το ξαναδείς..

το skimmer σου κινδυνεύει όπως όλα τα hang on skimmer δηλ αν είναι καλής κατασκευής και σωστά μονταρισμένο …. ελάχιστα..

καλή συνέχεια .. :rasp:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΗΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΔΙΑΡΡΟΗΣ ΝΕΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟ SKIMMER

Κάποια skimmer, έχουν μια μικρή τρύπα στα ποτηράκια τους, περίπου 8mm, στην οποία μπορείς να συνδέσεις ένα σωληνάκι, ώστε σε περίπτωση υπερχείλισης, να αδειάζει το πλεόνασμα, σε κάποιο δοχείο ή απ' ευθείας στην αποχέτευση. Αν το skimmer σου δεν έχει τέτοια τρύπα, μπορείς άνετα να την κατασκευάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την με την άποψη του salΤasos και σου προτείνω το παρακάτω

post-2654-1174027596_thumb.jpg

Επίσης και το modification που προτείνει ο Νίκος είναι πολύ καλή λύση για to ποτηράκι αποχέτευσης του skimmer και θα το κάνω και εγώ στο δικό μου , παρόλο που είναι εσωτερικό.

(Καλοκαίρι έρχετε και κάποιες μέρες θα μείνει μόνο του - να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο). :rasp:

Link to comment
Share on other sites

λάθος εικόνα .Η σωστή

post-2654-1174028225_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στάθη νομίζω ότι εδώ είμαστε πιο σωστοί…

post-1703-1174034212_thumb.jpg

Αν και εγώ το έχω κάνει έτσι

post-1703-1174034460_thumb.jpg

post-1703-1174034499_thumb.jpg

η είσοδος είναι από αριστερά και η έξοδος από δεξιά. Η τρύπα στα αριστερά είναι υπερχείλιση, μην μπερδευτείτε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...