Jump to content

ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΙ


kazanasb

Recommended Posts

Kάθε κατασκευή έχει τα υπέρ και τα κατά.

Στην λύση που πρότεινα εγώ θα έχει καλύτερη κυκλοφορία μέσα στο refugium , ενώ στη λύση του Νίκου δεν έχεις τον κίνδυνο να περάσουν κάποιοι οργανισμοί στο πρώτο θάλαμο. Διαλέγεις και παίρνεις .. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 150
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η καλύτερη version είναι μεταξύ του δεύτερου και του τρίτου σχήματος. Δηλαδή το πρώτο διάφραγμα να είναι πιο κοντό από το δεύτερο, αλλά όχι τόσο κοντό όσο στο πρώτο.

post-358-1174046024_thumb.jpg

Ποιος άλλος θα φιλοτεχνήσει το σχέδιο????

Link to comment
Share on other sites

δεν μ αρέσει :thaman: … πως θα καθαρίζεις το σφουγγάρι που ακουμπάει στον αραγονίτη ?

με τον καιρό θα γίνει χάλια ..

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να στο σχεδιάσω … :thaman:

.. η πρόταση μου είναι στο πρώτο διαμέρισμα να είναι μόνο το skimmer και ένα υαλοβάμβακας που θα αντικαθιστάς συχνά ..

.. μετά να υπάρχουν δυο ανισοϋψη χωρίσματα που ανάμεσα τους θα έχεις τα υλικά του χημικού , έτσι νομίζω ότι θα εξασφαλίσεις και μεγαλύτερο χώρο για το regugium ..

καλή συνέχεια :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι δεν έχει νόημα σε αυτό το σημείο. Κατά τη γνώμη καλύτερα να μην υπάρχει, γιατί εύκολα θα μπορούν να απομακρύνονται τα ιζήματα με κάποιον κυκλοφορητή, ενώ παράλληλα δεν θα υπάρχει το άγχος μπουκώματος.

Επιμένω στην άποψη για ψηλότερο διάφραγμα.

Link to comment
Share on other sites

post-238-1174168043_thumb.jpgΣΑΣ ΕΧΩ ΖΑΛΙΣΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ SUB ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΕ ΠΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ.

ΑΥΤΟ ΤΟ SETUP ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ?

Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία της αντλίας επιστροφής, μπορεί να σταματήσει τη λειτουργία της, αν κάποια στιγμή και για οποιοδήποτε λόγο, πάρει αέρα ο σωλήνας.

Το καλύτερο είναι και εφόσον επέλεξες να βρίσκεται εκτός sump, να ανοίξει τρύπα στο πλαϊνό κρύσταλλο και κοντά στον πυθμένα.

Το θερμοστάτη μπορείς να το βάλεις στο στενό πρώτο διαμέρισμα, για καλύτερη ροή.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ SUB ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ.post-238-1174225893_thumb.jpg

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΞΥΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΩ ΤΟ ΕΠΙΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ.

ΤΟ SUB ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΚΑΠΩΣ ΚΟΝΤΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΩΡΙΔΑ ΤΖΑΜΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΕΒΑΣΩ ΛΙΓΟ ΤΗ ΣΤΑΘΜΗ

ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΑΚΙ ΑΠΟ PLEXIGLAS

post-238-1174226004_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΙΝΙ REEF ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ ΤΟΝ ΝΕΟ ΜΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Moorish Idol :thaman:

post-238-1174230756_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΙΝΙ REEF ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ ΤΟΝ ΝΕΟ ΜΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Moorish Idol :thaman:

post-238-1174230756_thumb.jpg

Πανέμορφο αλλά δεν το λυπάσαι το κακομοιρικο? :thaman:

Μακάρι να αποτελέσεις την εξάιρεση!

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΚΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ 20ΛΙΤΡΗ ΓΥΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ.

ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΒΓΑΛΕ ΙΚ ΚΑΙ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΣ ΛΙΓΟ ΤΟ ΟΖΟΝ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΙΜΠΟΛΟΓΙΜΑ ΣΤΟΥΣ ΒΡΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΣΠΙΡΟΥΛΙΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Eαν σε διευκολυνει θα ελεγα πως αυτος ο σχεδιασμος ειναι απο τους πλεον σωστους που υπαρχουν. Η βασικη ιδεα ειναι αυτη, ως προς τα υπολοιπα ειναι θεμα ακριβων αναγκων του εκαστοτε συστηματος.

post-5-1174312187_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΙΝΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ 10 ΚΙΛΑ ΖΩΝΤΑΝΟΥ ΒΡΑΧΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο βράχος σου είναι κουραρισμένος από το μαγαζί που τον αγόρασες και έχεις εμπιστοσύνη στο κατάστημα… τότε τα πράγματα είναι εύκολα.

Αν ο βράχος είναι ακουράριστος τότε θα χρειαστείς μία σκοτεινή δεξαμενή με καλή κυκλοφορία για αρκετό καιρό… τουλάχιστον ένα μήνα

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΑΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ Η ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΝΕΡΟ ΜΕ ΑΝΤΛΙΑ ΚΑΙ SKIMMER?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχεις ζωντανά και το ενυδρείο είναι καινούργιο βάλε τον στο ενυδρείο και κουράρισε τον εκεί μέχρι να πέσει η αμμωνία. Εαν τον βάλεις και μέτα από 2-3 ημέρες δεν έχεις αμμωνία τότε είσαι εντάξει και είναι κουραρισμένος αλλά δεν παίζει αυτό το σενάριο συνήθως :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ο Ανδρεας εχει δικιο και ειναι μια ευκολη και απλη λυση να τον κουραρεις εκει...καλο ειναι να μην εχεις αμμο μεσα ωστε να μαζεψεις την "μουργα" που θα προκυψει (ισως ελαχιστη αν μιλαμε για καλα κουραρισμενο βραχο)...η αμμωνια που θα βγει θα βοηθησει και το ξεκινημα του κυκλου σου!

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΥΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΝΤΥΣΙΜΟ ΤΗΣ ΓΥΑΛΑΣ.post-238-1174773940_thumb.jpg ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΕΠΙΠΛΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΤΥΣΙΜΟ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΑΡΧΙΖΩ ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΩΔΙΑ.

ΙΔΟΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

post-238-1174850950_thumb.jpg

ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΜΑ ΒΑΛΩ ΜΑΥΡΟ Η ΜΠΛΕ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΟ?

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΜΑ ΒΑΛΩ ΜΑΥΡΟ Η ΜΠΛΕ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΟ?

Προσωπικά προτιμώ το μπλε σκούρο.

΄Οτι όμως και να αποφασίσεις, μετά από λίγο καιρό, μόνο κοραλλίνη θα βλέπεις, στο πίσω τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...