Jump to content

ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΙ


kazanasb

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 150
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΕ ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ SUB ΑΝΤΛΙΑΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ WAVE MAKER SCWD

ΚΑΙ ΟΛΑ ΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΩΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ ΝΑ ΜΠΕΙ ΠΡΙΝ Η ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΗ ΜΕ ΝΕΡΟ?

post-238-1176402670_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κουκλί .. μπράβο kazanasb

αφού γεμίσεις το ενυδρείο με νερό και το αλατίσεις περιμένεις μια μέρα και βάζεις υπόστρωμα ..

κάνει θόρυβο το SCWD ?

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλη αρχη!!!! Το νερο μπηκε στο...ενυδρειακι :bowdown:

κουκλί .. μπράβο kazanasb

αφού γεμίσεις το ενυδρείο με νερό και το αλατίσεις περιμένεις μια μέρα και βάζεις υπόστρωμα ..

Βασικα περιμενε να φτασεις σε μια αξιοπρεπη αλατοτητα και να σπασει καλα το αλατι σου πριν βαλεις υποστρωμα (τουλαχιστον ζωντανη αμμο)...ισως χρειαστει πανω απο 1 μερα αλλα εδω θα βιαστεις ? Δεν προκειτε βεβαια να γινει καμια μεγαλη ζημια αλλα γιατι να το ρισκαρεις? αφου η ζωντανη αμμος ειναι τοσο ακριβη ας την εκμεταλευτεις την καταλληλη στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΟΡΥΒΟ ΑΛΛΑ ΚΟΒΕΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΙΑ 2000 ΛΙΤΡΑ

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

ΕΑΝ ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΕ ΒΑΡΕΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΗΝ ΘΟΛΟΥΡΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΑΝ ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΕ ΒΑΡΕΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΗΝ ΘΟΛΟΥΡΑ?

Μπορείς. Η όποια θολούρα, θα κρατήσει λίγες ώρες μόνο. Μην σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

θα την αποφύγεις ?

σκέφτομαι τους λόγους για τους οποίους δεν βάζουμε πρώτα το αλάτι και μετά το νερό όταν θέλουμε να φτιάξουμε θάλασσα .. και προβληματίζομαι ..

δημιουργούνται ανισορροπίες και καθιζήσεις των στοιχειών του αλατιού …

.. μην έχουμε τα ίδια και με τον αραγωνίτη..

. ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Η ΜΑΓΙΚΗ ΑΜΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΣΤ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΩ?

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΑΓΙΚΗ ΑΜΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΣΤ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΩ?

Η μαγική άμμος, είναι κάτι σαν λάσπη και τοποθετείται στο ref, για την ανάπτυξη της μακροάλγης και ταυτόχρονο τον εμπλουτισμό του συστήματος με τα απαραίτητα στοιχεία και ιχνοστοιχεία, σύμφωνα με τους κατασκευαστές της.

Έχει κάποιους κανόνες τοποθέτησης, για να λειτουργήσει σωστά και χρειάζεται κάποια στιγμή αντικατάσταση.

Στην περίπτωση θολούρας κατά την τοποθέτηση του αραγωνίτη, αυτό οφείλεται στο ιζήματα, που έτσι και αλλιώς υπάρχουν και όχι στη διάλυση του από το θαλασσινό νερό. Για αυτό λέω ότι το ξεθόλωμα είναι θέμα χρόνου και μάλιστα σύντομου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΩ, ΠΟΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ?

ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΕ ΚΑΓΑΖΙ ΣΑΝ ΜΑΓΙΚΗ ΛΑΣΠΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΝΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΩ, ΠΟΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ?

ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΕ ΚΑΓΑΖΙ ΣΑΝ ΜΑΓΙΚΗ ΛΑΣΠΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΝΕΙΣ.

Υπαρχει 100% στην Ελλαδα το Mineral Mud της Carib sea...κανε μια ερωτηση στην κατηγορια των μαγαζιων... απλα να θυμασαι οτι ειναι μονο για το refugium!! Ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα με την miracle mud απλα με αλλο ονομα και απο αλλη εταιρια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΕΤΟΙΜΗ ΚΑΙ Η ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΒΡΑΧΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΥΟ ΑΠΟΡΙΕΣ

1) ΠΟΣΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ

2) ΕΑΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Η ΚΟΛΑ PVC ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ

post-238-1176575309_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To οριζόντιο μέρος της βάσης πρέπει να μην ακουμπάει στο υπόστρωμα, αυτός άλλωστε είναι και ο σκοπός της.

Όσο αφορά την κόλα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΕΤΟΙΜΗ ΚΑΙ Η ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΒΡΑΧΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΥΟ ΑΠΟΡΙΕΣ

1) ΠΟΣΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ όπως λέει ο Νίκος αρκεί να περνάει το νερό ανάμεσα ..

2) ΕΑΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ Η ΚΟΛΑ PVC ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ

post-238-1176575309_thumb.jpgδεν υπάρχει πρόβλημα από όσο ξέρω

Link to comment
Share on other sites

To οριζόντιο μέρος της βάσης πρέπει να μην ακουμπάει στο υπόστρωμα, αυτός άλλωστε είναι και ο σκοπός της.

Όσο αφορά την κόλα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

H κολα δεν εχει κανενα αρνητικο για το ενυδρειο. Οταν πηξει και "δεσει" ειναι απολυτα ασφαλης ακομα και για σωληνες υδρευσης. ΜΗν σε φοβηζει αυτο, ειναι δοκιμασμενο. :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

OK ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟΥΣ 6-7 ΠΟΝΤΟΥΣ?

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

OK ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟΥΣ 6-7 ΠΟΝΤΟΥΣ?

Μια χαρα ειναι! Απο τα πιο συνηθισμενα υψη τον τελευταιο καιρο...θα εχεις και καποια λειτουργια DSB... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΑΝΕ 30 ΚΙΛΑ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗΣ ΚΑΙ ΝΕΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ 60 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 60 ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ REEF 350 ΛΙΤΡΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΓΙΝΕ ΑΛΛΑΓΗ.

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΜΙΑ ΘΟΛΟΥΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1) ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΒΡΑΧΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ.

2) ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ.

3) ΣΤΟ SUB ΠΟΣΟ ΥΨΟΣ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ ΝΑ ΒΑΛΩ

4) Η ΛΑΜΠΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ SUB ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ 7W RALUX ΣΤΑ 6000Κ ΚΑΝΕΙ

5) ΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΩΣΦΩΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ

ΑΥΤΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ ΕΞ ΑΡΧΗΣ

post-238-1176666632_thumb.jpgpost-238-1176666663_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η πρόοδος στις εργασίες σου.

Η θολούρα, όπως αναφέραμε, οφείλεται στα αιωρούμενα σωματίδια του αραγωνίτη και είναι θέμα ωρών για να καθιζήσουν και να ξεθολώσει.

1.Αφού το νερό είναι 50-50 φρέσκο και από το παλιό ενυδρείο, μπορείς να βάλεις το βράχο, άμεσα.

2. Αφού στήσεις σωστά το βράχο και εξασφαλίσεις την λειτουργικότητά του, τότε ελέγχεις τις παραμέτρους του νερού, ενώ ταΐζεις καθημερινά λίγα φυλλαράκια τροφής, και όταν σιγουρευτείς ότι όλα είναι καλά και σταθερά, τότε αρχίζεις να βάζεις σταδιακά, τα ζωντανά.

3. Και στο refugium, μπορείς να βάλεις 6cm, ύψος αραγωνίτη. Όχι όμως στο sump, γιατί θα υπάρχει μόνιμη ανατάραξη και θα επικρατεί "χαμός"

4. Η προσωπική μου άποψη είναι, ότι ο φωτισμός στο ref, θα πρέπει να είναι ψυχρός. Οπότε προτείνω λάμπα 10.000Κ

5.Αφού το ζωντανά βιολογικά υλικά, προέρχονται από παλιό στρωμένο ενυδρείο, η γνώμη μου είναι ότι το χημικό φίλτρο, πρέπει να λειτουργεί από την πρώτη στιγμή, με τα ανάλογα υλικά.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ SUB ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΕΙ Ο ΑΡΑΓΩΝΙΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΑΛΗ ΑΝΑΤΑΡΑΞΗ Η ΑΝΤΛΙΑ ΘΑ ΤΡΑΒΑΕΙ 12 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ

post-238-1176712414_thumb.jpgpost-238-1176712693_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από ότι βλέπω είναι ακόμα άδειο θα σου προτείνω να κλείσεις μία γωνία με δύο τζάμια έτσι ώστε να δημιουργηθεί ένας χώρος στον οποίο θα βάλεις την αντλία επιστροφής.

Στο δικό μου ref έκανα αυτό

post-1703-1176714824_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ SUB ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΕΙ Ο ΑΡΑΓΩΝΙΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΑΛΗ ΑΝΑΤΑΡΑΞΗ Η ΑΝΤΛΙΑ ΘΑ ΤΡΑΒΑΕΙ 12 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ

post-238-1176712414_thumb.jpgpost-238-1176712693_thumb.jpg

Το skimmer, που θα μπει???

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από ότι βλέπω είναι ακόμα άδειο θα σου προτείνω να κλείσεις μία γωνία με δύο τζάμια έτσι ώστε να δημιουργηθεί ένας χώρος στον οποίο θα βάλεις την αντλία επιστροφής.

Στο δικό μου ref έκανα αυτό

post-1703-1176714824_thumb.jpg

Το μόνο μειονέκτημα αυτού του σχεδιασμού, είναι ότι θα πέφτει πολύ γρήγορα, η στάθμη του νερού, λόγω της εξάτμισης.

Link to comment
Share on other sites

κ.Νίκο δεν καταλαβαίνω τι εννοείται. Ο ρόλος της κατασκευής αυτής ήταν απλά να διαχωρίσω τον κυκλοφορητή απο το υπόλοιπο ref

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...