Jump to content

ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΙ


kazanasb

Recommended Posts

ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΘΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΣΚΙΜΕΡ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΕΡΟΠΡΟΩΘΟΥΜΕΝΟ

ΧΟΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ΗΘΕΛΑ Η ΑΝΤΛΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΑΓΑΛΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ

post-238-1176731931_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 150
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μα έχεις φτιάξει γυάλινο καπάκι στ sump ? :thumbup:

δεν είναι καλή ιδέα..

μη το κρούβεις .. πρέπει να αναπνέει

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ SUB?

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΝΤΟΥΛΑΠΙ.

Link to comment
Share on other sites

ανεμιστηράκι στο έπιπλο .. θα σε βοηθήσει και με τη θερμοκρασία το καλοκαίρι ..

..το καπάκι πρέπει να φύγει ….. το λέω με τρόπο απόλυτο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα καταστραφείς άμα το έχεις … περιορίζεις της δυνατότητες του ενυδρείου σου στην ανταλλαγή αεριών .. αυτό πιστεύω

να ακούσουμε και άλλες γνώμες..

..

Link to comment
Share on other sites

ανεμιστηράκι στο έπιπλο .. θα σε βοηθήσει και με τη θερμοκρασία το καλοκαίρι ..

..το καπάκι πρέπει να φύγει ….. το λέω με τρόπο απόλυτο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα καταστραφείς άμα το έχεις … περιορίζεις της δυνατότητες του ενυδρείου σου στην ανταλλαγή αεριών .. αυτό πιστεύω

να ακούσουμε και άλλες γνώμες..

..

H αληθεια ειναι οτι θα εχεις πτωση στο ΡΗ σου και γενικα η ανταλαγη αεριων ειναι ενα μεγαλο "μυστικο" του χομπι και καλο ειναι να υπαρχει παντα και σχεδον ποτε δεν ειναι αρκετο εκτος εαν εσχεμενα το θελουμε αυτο. Οπως π.χ. σε φυτεμενα η σε ενυδρεια με χαμηλο ΡΗ μεσω παροχης CO2.

Eαν λοιπον το θελεις ετσι οπωσδηποτε, η λυση ειναι μια. Βαζεις μακροαλγη στο μεγαλο διαμερισμα και την φωτιζεις με 24ωρο φωτισμο. Λογο αρκετου CO2 θα αναπτυσετε τρελα. Ειναι η μονη μυση. Απλα να εχεις υποψην σου, πως και σκιμμερ να βαλεις κατω, εαν δεν εχεις ενα στοιχειοδη αερισμο, συντομα θα εχεις και παλι μπολικο CO2 στο sump οποτε το σκιμμερ μπορει να σκιμμαρει αλλα δεν θα εχεις ουσιαστικη οξυγωνωση στο νερο σου. Οποτε παλι θα εχεις αρκετα χαμηλο ΡΗ. Μια λυση ειναι το σκιμμερ να περνει αερα απο μια αεραντλια αρκετα δυνατη απο εξω απο το επιπλο, οποτε και ετσι θα εχεις παντα φρεσκο αερα εκει.

Τα δεδομενα ειναι αυτα. Αποφασιζεις για οτι καλυτερο μπορεις να κανεις στην περιπτωση σου.

Πιστευω να ημουν χρησιμος. :thumbup:

Υστ. Μην γραφεις αν μπορεις μονο με κεφαλαια γιατι φαινετε σαν να φωναζεις και ειναι και λιγο κουραστικο. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι θα εχεις πτωση στο ΡΗ σου και γενικα η ανταλαγη αεριων ειναι ενα μεγαλο "μυστικο" του χομπι και καλο ειναι να υπαρχει παντα και σχεδον ποτε δεν ειναι αρκετο εκτος εαν εσχεμενα το θελουμε αυτο. Οπως π.χ. σε φυτεμενα η σε ενυδρεια με χαμηλο ΡΗ μεσω παροχης CO2.

Eαν λοιπον το θελεις ετσι οπωσδηποτε, η λυση ειναι μια. Βαζεις μακροαλγη στο μεγαλο διαμερισμα και την φωτιζεις με 24ωρο φωτισμο. Λογο αρκετου CO2 θα αναπτυσετε τρελα. Ειναι η μονη μυση. Απλα να εχεις υποψην σου, πως και σκιμμερ να βαλεις κατω, εαν δεν εχεις ενα στοιχειοδη αερισμο, συντομα θα εχεις και παλι μπολικο CO2 στο sump οποτε το σκιμμερ μπορει να σκιμμαρει αλλα δεν θα εχεις ουσιαστικη οξυγωνωση στο νερο σου. Οποτε παλι θα εχεις αρκετα χαμηλο ΡΗ. Μια λυση ειναι το σκιμμερ να περνει αερα απο μια αεραντλια αρκετα δυνατη απο εξω απο το επιπλο, οποτε και ετσι θα εχεις παντα φρεσκο αερα εκει.

Τα δεδομενα ειναι αυτα. Αποφασιζεις για οτι καλυτερο μπορεις να κανεις στην περιπτωση σου.

Πιστευω να ημουν χρησιμος. :buttrock:

:wootwoot::thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι θα εχεις πτωση στο ΡΗ σου και γενικα η ανταλαγη αεριων ειναι ενα μεγαλο "μυστικο" του χομπι και καλο ειναι να υπαρχει παντα και σχεδον ποτε δεν ειναι αρκετο εκτος εαν εσχεμενα το θελουμε αυτο. Οπως π.χ. σε φυτεμενα η σε ενυδρεια με χαμηλο ΡΗ μεσω παροχης CO2.

Eαν λοιπον το θελεις ετσι οπωσδηποτε, η λυση ειναι μια. Βαζεις μακροαλγη στο μεγαλο διαμερισμα και την φωτιζεις με 24ωρο φωτισμο. Λογο αρκετου CO2 θα αναπτυσετε τρελα. Ειναι η μονη μυση. Απλα να εχεις υποψην σου, πως και σκιμμερ να βαλεις κατω, εαν δεν εχεις ενα στοιχειοδη αερισμο, συντομα θα εχεις και παλι μπολικο CO2 στο sump οποτε το σκιμμερ μπορει να σκιμμαρει αλλα δεν θα εχεις ουσιαστικη οξυγωνωση στο νερο σου. Οποτε παλι θα εχεις αρκετα χαμηλο ΡΗ. Μια λυση ειναι το σκιμμερ να περνει αερα απο μια αεραντλια αρκετα δυνατη απο εξω απο το επιπλο, οποτε και ετσι θα εχεις παντα φρεσκο αερα εκει.

Τα δεδομενα ειναι αυτα. Αποφασιζεις για οτι καλυτερο μπορεις να κανεις στην περιπτωση σου.

Πιστευω να ημουν χρησιμος. :thumbup:

Υστ. Μην γραφεις αν μπορεις μονο με κεφαλαια γιατι φαινετε σαν να φωναζεις και ειναι και λιγο κουραστικο. :buttrock:

αγαπητέ μου φίλε μην ξεχνάς ότι το νερό της υπερχείλισης έρχεται γεμάτο οξυγόνο .. που έχει μαζέψει όσο ήταν στην επιφάνεια του ενυδρείου..

και όχι διοξείδιο που είναι το φαγητό της αλγης την ημέρα …

.. δεν διαφωνώ με αυτά που γραφείς και είναι πολύ ωραία ..

αυτό ίσος σου ξέφυγε

οι λεπτομέρειες του θέματος είναι σπαζοκεφαλιά για δυνατούς λύτες

.. για αυτό προτείνω να ακολουθηθεί η πεπατημένη ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ μου φίλε μην ξεχνάς ότι το νερό της υπερχείλισης έρχεται γεμάτο οξυγόνο .. που έχει μαζέψει όσο ήταν στην επιφάνεια του ενυδρείου..

και όχι διοξείδιο που είναι το φαγητό της αλγης την ημέρα …

.. δεν διαφωνώ με αυτά που γραφείς και είναι πολύ ωραία ..

αυτό ίσος σου ξέφυγε

οι λεπτομέρειες του θέματος είναι σπαζοκεφαλιά για δυνατούς λύτες

.. για αυτό προτείνω να ακολουθηθεί την πεπατημένη ..

Μια και πιστευω πως καπως τα παω καλα στις σπαζοκεφαλιες (εαν εχω χρονο διαθεσιμο αφου αλλιως....κανω την παπια... :buttrock: ) λεω να κανω μια μικρη αναλυση.

Aυτο Τασο παλι ειναι σχετικο. Η οξυγωνωση που σου παρεχει ενα sump με την επιφανεια του, το σκιμμερ του και την εξτρα επιφανεια για ανταλλαγη αεριων ειναι τεραστια. Ειδικα οσο εχει να κανει με την ποθουμενη σταθεροποιηση του ΡΗ μερα και νυχτα. Εαν το κανεις θα δεις εντονες διαφορες. Τωρα αυτο που λεω για το sump ειναι κατι που και το εχω διαβασει αλλα και το εχω δει στην πραξη και σε εμενα...

Οσο και να παρει κατω μην ξεχνας οτι η χωρητικοτητα του νερου σε οξυγονο στο θαλασσινο σε θερμοκρασιες 27 βαθμους ειναι ΜΑΞ 6-7ppm. Δηλαδη part per million. Μονο 7 μορια οξυγονου ανα 1.000.000 μορια νερου. Ποσο να κατεβασει κατω? Και για να το κανω λιγο ποιο πικαντικο :thumbup: το CO2 εχει μεγαλυτερη χωριτικοτητα στο θαλασσινο νερο απο οτι το οξυγονο και μαλιστα μπορει πολυ ανετα, να εχουμε και υψηλο οξυγονο αλλα και υψηλο CO2 ταυτοχρονα, οποτε και παρολο που τα ζωντανα ειναι μαι χαρα και αναπνεουν το ΡΗ να ειναι και παλι χαμηλα...

Οποτε γιατι ουσιαστικα να ανακυκλωνεις τον αερα στο sump μεσω του σκιμμερ π.χ. που θα ειναι αυξημενο σε CO2 και δεν χρησιμοποιης αερα μεσω αεραντλιας που ειναι σαφως ποιο χαμηλο σε CO2 απο οτι ο υπαρχον αερας του sump? Ετσι δεν ανεβαζεις τοσο ουσιαστικα το οξυγονο στο ενυδρειο, οσο κατεβαζεις το CO2. Κατι που μπορει να γινει μεσω ενως μικρου ανεμιστηρα και απλα να αλλαζει τον αερα στο sump με οφελη και σε θερμοκρασια αλλα και σε απαραιτητη ανανεωση του αερα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα που θα μπει το skimmer. Ίσως ένα hung on να έκανε δουλειά.

Όσον αφορά το sump, υπάρχει λύση, για να μείνει ξεσκέπαστο , χωρίς να κινδυνεύει το έπιπλο από τους υδρατμούς.

Μία λύση είναι να ανοίξουν αεραγωγοί σε διάφορα σημεία του επίπλου και σε κάποιον από αυτούς να τοποθετηθεί βεντιλατέρ εξαερισμού.

Άλλη λύση είναι να αφαιρεθεί, εντελώς η πλάτη του επίπλου, η οποία έτσι και αλλιώς βρίσκεται από την πλευρά του τοίχου και δεν ωφελεί σε τίποτα.

Πάντως και η δική μου άποψη είναι να μην υπάρχει καπάκι στο sump.

Link to comment
Share on other sites

Μια και πιστευω πως καπως τα παω καλα στις σπαζοκεφαλιες (εαν εχω χρονο διαθεσιμο αφου αλλιως....κανω την παπια... :buttrock: ) λεω να κανω μια μικρη αναλυση.

Aυτο Τασο παλι ειναι σχετικο. Η οξυγωνωση που σου παρεχει ενα sump με την επιφανεια του, το σκιμμερ του και την εξτρα επιφανεια για ανταλλαγη αεριων ειναι τεραστια. Ειδικα οσο εχει να κανει με την ποθουμενη σταθεροποιηση του ΡΗ μερα και νυχτα. Εαν το κανεις θα δεις εντονες διαφορες. Τωρα αυτο που λεω για το sump ειναι κατι που και το εχω διαβασει αλλα και το εχω δει στην πραξη και σε εμενα...

Οσο και να παρει κατω μην ξεχνας οτι η χωρητικοτητα του νερου σε οξυγονο στο θαλασσινο σε θερμοκρασιες 27 βαθμους ειναι ΜΑΞ 6-7ppm. Δηλαδη part per million. Μονο 7 μορια οξυγονου ανα 1.000.000 μορια νερου. Ποσο να κατεβασει κατω? Και για να το κανω λιγο ποιο πικαντικο :thumbup: το CO2 εχει μεγαλυτερη χωριτικοτητα στο θαλασσινο νερο απο οτι το οξυγονο και μαλιστα μπορει πολυ ανετα, να εχουμε και υψηλο οξυγονο αλλα και υψηλο CO2 ταυτοχρονα, οποτε και παρολο που τα ζωντανα ειναι μαι χαρα και αναπνεουν το ΡΗ να ειναι και παλι χαμηλα...

Οποτε γιατι ουσιαστικα να ανακυκλωνεις τον αερα στο sump μεσω του σκιμμερ π.χ. που θα ειναι αυξημενο σε CO2 και δεν χρησιμοποιης αερα μεσω αεραντλιας που ειναι σαφως ποιο χαμηλο σε CO2 απο οτι ο υπαρχον αερας του sump? Ετσι δεν ανεβαζεις τοσο ουσιαστικα το οξυγονο στο ενυδρειο, οσο κατεβαζεις το CO2. Κατι που μπορει να γινει μεσω ενως μικρου ανεμιστηρα και απλα να αλλαζει τον αερα στο sump με οφελη και σε θερμοκρασια αλλα και σε απαραιτητη ανανεωση του αερα. :buttrock:

πολύ καλά τα λες και πάλι …

<σε ένα reef ενυδρείο με επιφανειακό skimming , υπερχείλιση , και skimmer το διοξείδιο του άνθρακα είναι συνήθως σε ισορροπία με την ατμόσφαιρα .. αύξηση μπορεί να δεις αν υπάρχει calcium reactor η αν το περιβάλλον που βρίσκεται το ενυδρείο για κάποιο λόγο επιβαρυνθεί πχ μάζωξη πολλών ατόμων με ελλιπή αερισμό χώρου ..>

ελεύθερη μετάφραση από βιβλίο του Sprung χρήσιμη νομίζω για την περίπτωση ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

ΕΑΝ ΒΑΛΩ ΣΚΙΜΜΕΡ ΜΕ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ SUB ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΑΚΙ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΟΥ PH?

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά τα λες και πάλι …

<σε ένα reef ενυδρείο με επιφανειακό skimming , υπερχείλιση , και skimmer το διοξείδιο του άνθρακα είναι συνήθως σε ισορροπία με την ατμόσφαιρα .. αύξηση μπορεί να δεις αν υπάρχει calcium reactor η αν το περιβάλλον που βρίσκεται το ενυδρείο για κάποιο λόγο επιβαρυνθεί πχ μάζωξη πολλών ατόμων με ελλιπή αερισμό χώρου ..>

ελεύθερη μετάφραση από βιβλίο του Sprung χρήσιμη νομίζω για την περίπτωση ..

Συνήθως όμως, τα ενυδρεία βρίσκονται σε κλειστά δωμάτια, όπου υπάρχει ελλιπής ανανέωση αέρα, ιδίως το βράδυ, όπου τα παράθυρα παραμένουν κλειστά.

Κατά τη διάρκεια της νύχτας, υπάρχει αύξηση CO2, λόγω της βιολογικής παραγωγής του.

Κανένας δεν μπορεί να αποκλείσει μια μελλοντική εγκατάσταση, συσκευής C/R.

Link to comment
Share on other sites

ΕΑΝ ΒΑΛΩ ΣΚΙΜΜΕΡ ΜΕ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ SUB ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΑΚΙ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΤΩΣΗΣ ΤΟΥ PH?

Η αεραντλία θα πρέπει να βρίσκεται έξω από το ντουλάπι.

Έχεις σκεφτεί, όπως σου προανάφερα, να καταργήσεις την πλάτη του ντουλαπιού???

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑΛΙΚΟΣ ΣΚΕΛΕΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΧΘΕΣ ΜΠΗΚΕ Ο ΒΡΑΧΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 7 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΛΛΑ 8 ΚΙΛΑ

ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ

ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ

ΡΗ 8,01

NH3/NH4 ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΛΙΜΑΚΑ

ΝΟ2 0.02

NΟ3 15

PO4 0

post-238-1177099836_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΚΑΝΑΡΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΣΤ ΑΜΜΩΝΙΑΣ ΤΗΣ SERA?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται!

Ο βράχος σου είναι κουραρισμένος??

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο... αντε καλή αρχή.

Μία ένσταση μόνο...

το ενυδρείο είανι καινούργιο και ο βράχος όσο καλός και είναι ήθελε λίγο κουράρισμά. Προσοχή στο φωτισμό λοιπόν... κοράλια δεν έχει, όπότε κράτα τα φώτα κλειστά για λίγο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΒΡΑΧΟΣ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ REEF ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΡΙΣΜΕΝΟΣ.

ΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΚΛΟΟΥΝ,

ΘΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΟΧΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΒΡΑΧΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ 40 ΚΙΛΩΝ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ

ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΛΙΓΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ?

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

Ο ΒΡΑΧΟΣ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ REEF ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΡΙΣΜΕΝΟΣ.

ΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΚΛΟΟΥΝ,

ΘΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΟΧΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΒΡΑΧΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ 40 ΚΙΛΩΝ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ

ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΛΙΓΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ?

Αν η άμμος είναι φρέσκια, σίγουρα θα κάνει κύκλο, ο οποίος όμως θα είναι πιο σύντομος λόγω της παρουσίας του βράχου.

Αν βάλεις τεχνητά βιολογικά υλικά, θα καθυστερήσεις πολύ την βιολογική ωρίμανση των φυσικών υλικών ή και θα την αναστείλεις όσο τα πρώτα θα παραμένουν στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΛΑ ΣΕ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΓΑΣΩ ΚΑΠΟΥ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ REEF

ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΜΟΥ 5 ΨΑΡΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ 2-3 CM ENA BLUE TANG 6CM

KAI 10 ΚΟΜΑΤΙΑ ΠΟΛΥΠΟΔΕΣ,ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ,ΣΑΡΚΟΦΥΤΑ ΚΛΠ

ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο παρακινδυνευμένο να βάλεις σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, όλους αυτούς του οργανισμούς στο ανώριμο σύστημά σου.

Θα έλεγα να παρακολουθήσεις για μία εβδομάδα τον κύκλο και αν πάνε όλα καλά, να βάλεις τους οργανισμούς στο νέο ενυδρείο, μαζί με τα εξωτερικά βιολογικά φίλτρα, αναγκαστικά.

Αφού προσαρμοστούν, θα πρέπει σύντομα να αρχίσεις σταδιακά, να αφαιρείς τα τεχνητά βιολογικά υλικά, μέχρι να απομακρύνεις εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΘΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΣΑ ΤΟ ΒΡΑΧΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΔΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΒΡΑΧΟΥ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΕΜΟΙΑΖΕ ΣΑΝ ΚΑΒΟΥΡΑΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΣΟ ΕΝΑ ΕΥΡΩ.

ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΟΝ ΒΡΑΧΟ ΜΕΣΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟΝ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ ΕΝΑ ΨΟΦΙΟ ΚΑΒΟΥΡΑ ΛΙΓΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΤΡΩΕΙ ΨΑΡΙΑ?

ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ Ο ΒΡΑΧΟΣ ΕΙΧΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΝΕΞΗΓΗΤΕΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙΣ ΨΑΡΙΩΝ ΚΥΡΙΩΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ.

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΘΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΣΑ ΤΟ ΒΡΑΧΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΔΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΒΡΑΧΟΥ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΕΜΟΙΑΖΕ ΣΑΝ ΚΑΒΟΥΡΑΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΣΟ ΕΝΑ ΕΥΡΩ.

ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΟΝ ΒΡΑΧΟ ΜΕΣΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟΝ ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ ΕΝΑ ΨΟΦΙΟ ΚΑΒΟΥΡΑ ΛΙΓΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΤΡΩΕΙ ΨΑΡΙΑ?

ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ Ο ΒΡΑΧΟΣ ΕΙΧΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΝΕΞΗΓΗΤΕΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙΣ ΨΑΡΙΩΝ ΚΥΡΙΩΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ.

Οποιοσδήποτε "αγνώστου ταυτότητος" κάβουρας, καλό είναι να απομακρύνεται από το σύστημα, αν μπορεί να συλληφθεί, για να κοιμόμαστε ήσυχοι, εμείς και τα ζωντανά μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...