Jump to content

360Lt Ενυδρειο ... Αφρικανικη Βοήθεια!


kakofonix

Recommended Posts

Το ενυδρειο δουλεύει 3 μηνες φυτεμενο με αγγελοψαρα κλπ. Μετα απο τεστ ανακαλυψα οτι το χαλικι στο βυθο ειναι ασβεστολιθικο...οποτε απο τα νευρα μου σκεφτομαι να του κανω ριζικη μετατροπη σε αφρικανικο αλλα ειμαι ασχετος με την Ήπειρο...θα ηθελα βοηθεια βημα βημα για το στησιμο..αλλα κ την ψαροσυνθεση που μπορει να εχει λογω του μεγεθους 1.20*50*60.

Link to comment
Share on other sites

Τα αφρικανικά θέλουν άμμο !

Μπορείς να βάλεις 2 χαρεμια(1m-4f) από Μαλάουι

Αμμο και πετρες! Καλή και δυνατή ροή φιλτρου!

Από ταγκανικα πάλι μπορείς να βάλεις 2 είδη , και θέλουν άμμο λίγες πέτρες και σαλιγκάρια η κοχύλια αν βάλεις κάποιο είδος κοχυλοψαρου !

Θέλουν σκληρό νερό , βρύσης είναι καλά λόγω ph ,απλά καλό θα είναι να βάλεις αραγωνιτη για αμμο και Ασβεστολιθικες πέτρες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Για Μαλάουι σκεφτόμουν αλλα δεν τεχνογνωσια για νταμαρια για να μην κανω κανενα λαθος κ τραβαω τα μαλλια που δεν έχω! Αμμο θαλασσας;; ποσοτητα; φεγγαροπετρες ; ποσοτητα;;; ..& το κυριοτερο πως το στηνουμε για να μην παθει ζημιά το ενυδρειο;;;

Link to comment
Share on other sites

συνηθως βαζουμε φελιζολ dow (γαλαζιο λεπτο ειναι και οχι το κλασικο) απο κατω το κολαμε με λιγο ενυδριακη σιλικονη!

μετα βαζουμε τις πετρες (δες φωτο απο αφρικανικα) συνηθως 2 νταμαρια(σαν βουνα) δεξια και αριστερα με τετοιο τροπο ωστε να δημιουργουντε σπηλιες , σπηλιες με πισω εξοδο , και περασματα (συνηθως οι μικροτερες πετρες ειναι στο μεγεθος της γροθιας)

βαζουμε τις μεγαλες κατω ,μικροτερες απο πανω!

και τελος βαζουμε την αμμο , για τον λογο επειδη τα ψαρακια σκαβουν την αμμο μην δημιουργησουν κατολισθηση !

αποφευγουμε μυτερες πετρες για να μην τραυματιζονται τα ψαρια!

νερακι

και τελος ψαρακια

μπορεις να βαλεις ευκολα φυτακια οπως ανουμπια ,κερατοφυλλο , αν βεβαια δεν τα φανε τα ψαρακια!

αμμο σκεψου οτι θες να ειναι σε υψος 5-6 εκ αρα νομιζω θα θες 20+ κιλα

σε πετρες δεν μπορω να σου πω διοτι εγω τις μαζεψα :D

υγ οτι αλλο θελεις μην διαστασεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα μαλαουι μπαινουν σε χαρεμια δλδ ενα αρσενικο με 3 η 4 θηλυκα!

διοτι ειναι πολυ επιθετικα!και μεταξυ τους αλλα συνηθως και με αλλα αρσενικα!

Link to comment
Share on other sites

20 κιλά πέτρες ειναι λίγες πιστεύω. Θα χρειαστείς κανά 50-60 κιλά μη σου πω και παραπάνω για να φτιάξεις αρκετές κρυψώνες. Ανάλογα βέβαια το είδος μιας και κάποια πετρώματα ειναι πιο ελαφριά απο αλλα. Τωρα όσο αφορά το κερατόφυλλο που λέει ο Ηλίας, πιστεύω οτι θα το καταβροχθησουν σε ελάχιστο χρόνο. Τα υπόλοιπα φυτά που λέει ειναι μια χαρά όπως και βαλισνέριες, crinum και γενικά φυτα με σκληρό φύλλωμα. Μπορείς να δεις ενυδρεια μελών στις παρουσιάσεις ενυδρειων για να πάρεις μια ιδέα για στησίματα κτλ.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμμο μπορώ να μαζεψω οπως εχω ακουσει απο την παραλια? ...οι πετρες μεταξυ τους τις κολλαμε με ενυδρειακη σιλικονη??

Link to comment
Share on other sites

Αμμο εγω εχω βαλει θαλασσης στο δικο μου.

Τις πετρες θα σου ελεγα να μη τις κολλησεις γιατι μπορει να θες να κανεις αλλαγες και μετα δεν θα μπορεις.Αλλαγες στις πετρες εννοω.

Link to comment
Share on other sites

αμμο απο παραλια-ποταμι-λιμνη η αγορα απο οικοδομικα υλικα ,Εγω την περναω 2-3 φορες απο σιτα να φυγουν οι χοντρες πετρουλες και διαφορα χορτακια κλαδακια και μετα καλο πλησιμο σε λεκανη .

Πετρες καλο θα ηταν να ειναι ολλες παρομοιες 2-3 μεγαλου μεγεθους και οι αλλες μικροτερες για να δημιουργησεις στοιβες

https://www.google.gr/search?q=african+cichlid+tank&client=firefox-a&hs=FOF&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=zBtEU6zBAqW60wXthIGoBg&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1428&bih=767

Link to comment
Share on other sites

Πέτρες προσπάθησε να μην κολλήσεις !

Αν δεν σου κάθονται κάνα δύο κόλα τες με συνοριακή σιλικόνη

Link to comment
Share on other sites

αμμο απο ποταμι καλυτερα οχι..γιατι πετρωνει και θα γινει σαν λασπη..καλυτερα απο μια παραλια η αλλιως απο καμια μαντρα που να πουλαει πετρωματα..πχ στην Αθηνα ωπου και μενεις απ'οτι βλεπω εχει εδω http://www.votsalo.net/Home.aspx

εκει θα βρεις και πετρες και αμμο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους! Ποσο μεγαλα πρεπει να ειναι τα περασματα κ οι κρυψώνες?

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν πρεπει να προσεξω η αμμο να ειναι ασβεστολιθικη για να δημιουργεί τις σωστες συνθηκες; η χαλαζιακη αμμος που πουλανε σε μαντρες κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Η χαλαζιακή άμμος ειναι μια χαρά. Το μεγαλύτερο ποσοστό των αφρικανων, χαλαζιακή έχει στο ενυδρειο του.

Καλό πλύσιμο θέλει.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Επισης Τα πλαινα τοιχωματα τοτ ενυδρείου πως προστατευονται? ..εχω δει κατι στησιματα που ειναι γεματα με πετρα κολλημμενες στο τζαμι..

Συγνώμη για τις αλλεπάλληλες ερωτησεις..απλα μου γεννιονται αποριες συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Προστατεύονται αν δεν ακούν πας πέτρες πάνω τους και οι ντάνες που θα φτιάξεις ειναι στιβαρές ώστε με τα σκάψιμο που θα κάνουν οι κιχλίδες σου (και πίστεψέ με, αγνώριστο θα σου το κανουν το ενυδρειο) δε θα έχεις καμία κατολίσθηση. Γι' αυτο το στήσιμο των πετρών θα πρεπει να γίνει ΠΡΙΝ μπει η άμμος και να ειναι σωστά τοποθετημένες οι πέτρες. Κανε δοκιμές, κούνησέ τες με το χέρι ή κούνα το ενυδρείο και δες αν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος. Σε πρόσφατο σεισμό στην περιοχή μας, η μια ντανα μου σκόρπισε με αποτέλεσμα να πέσουν πέτρες πάνω στο μπροστινό τζάμι ευτυχώς χωρίς να προκαλέσουν κάτι περισσότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρυψωνες πρεπει να εχεις σε διαφορες διαστασεις γιατι μεγαλωνουν αρκετα 10-12 ποντους ανετα στα λιτρα σου! Καλη συνεχεια!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ολους....πηγα σε ενα εξυπηρετικοτατο μαγαζι στην βαρυμπομπη κ ειδα πέτρες. Επισης ο φιλος μου εδωσε κ ακουαφορτε για να της τεσταρω!..θα τις ανεβασω μπορεί να ενδιαφερει κι αλλους..

Link to comment
Share on other sites

Ασβεστολιθικο

Αυτές τις πέτρες θα επέλεγα. Πρόσεξε μόνο να μη βάλεις στο ενυδρειο πέτρα που την έχεις δοκιμάσει με ακουαφόρτε.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...